رفع گرفتگی لوله, فنر زنی لوله, لوله بازکنی

راهنمای باز کردن لوله فاضلاب +خطرات استفاده از اسید برای باز کردن لوله

هنگامی که مدتی از زمان ساخت یک خانه می­گذرد؛ کم کم مشکلاتی به وجود می­آید که بعضی از آن­ها می­تواند زندگی ما را مختل کند. با گذشت زمان, برای لوله و تاسیسات ساختمان مشکلاتی به وجود می­آید و یکی از این مشکلات, گرفتگی لوله­ی فاضلاب است. برای آن­که بتوان لوله فاظلاب را باز کرد راه حل­های مختلفی وجود دارد که برای باز کردن لوله­ی فاضلاب باید به این مسئله فکر کرد که موادی که در مجرای فاضلاب گرفته است چه چیزهایی هستند و دلیل گرفتگی لوله چیست. با فهمیدن این مسائل می­توان گزینه­ی مناسب برای رفع گرفتگی لوله­ی فاضلاب را پیدا کرد.

در این مطلب شما را بهتربن روش­های باز کردن لوله­ی فاضلاب آشنا می­شوید.

منشا گرفتگی لوله فاضلاب را پیدا کنید

همان­طور که گفته شد بسیار مهم است که بدانیم دلیل گرفتگی لوله فاضلاب چیست زیرا با این کار می­توانیم سریع­تر راه حل مناسب برای رفع گرفتگی لوله را پیدا کنیم. برای مثال دلیل گرفتگی رایج در خانه­ها وجود چربی, موهای درهم پیچیده شده و یا تکه­های مواد غذایی هستند اما ممکن است در جایی دلیل گرفتگی لوله فاضلاب, وجود مصالح ساختمانی باشد. بنابراین توجه به این نکته بسیار ضروری است.

همچنین یکی دیگر از مسائلی که باید به آن دقت کنیم این است که جنس لوله­های به کار رفته و اتصالات را بدانیم زیرا استفاده از برخی مواد شیمیایی ممکن است منجر به سوراخ شدن لوله­ها بشود و آسیب بیش­تری به تاسیسات وارد شود.

یکی از بهترین راه حل­ها برای از بین بردن گرفتگی لوله فاضلاب این است که استفاده از چند راه حل است که با اتصالات سازگاری داشته باشد. از جمله رایج­ترین دلایل گرفتگی لوله فاضلاب موارد زیر است:

جمع شدن مقدار زیادی پرز و مو و یا پارچه و نخ در لوله فاضلاب

جمع شدن مواد شوینده و صابونی

تجمع مواد غذایی در مسیری فاضلاب آشپزخانه عبور می­کند

انباشته شدن دستمال کاغذی, دستمال توالت و کاغذ

گیر کردن وسایل پلاستیکی یا فلزی

تجمع مصالح ساختمانی

بهترین روش­ها برای باز کردن لوله فاضلاب

ما برای شما کاربردی­ترین و سریع­رین راه حل­ها برای از بین بردن گرفتگی لوله فاضلاب را جمع آوری کرده­ایم و در ادامه به آن­ها اشاره می­کنیم.

ریختن آب جوش برای باز کردن لوله فاضلاب

یکی از متداول­ترین دلایل برای گرفتگی لوله فاضلاب, تجمع چربی و مواد غذایی است. مواد غذایی عموما چرب هستند پس اگر یک گرفتگی کوچک در سینک ظرفشویی حس کردید؛ بهتر است مقداری آب جوش در آن بریزید. ابتدا آب جوش­ را در لوله­های فاضلاب بریزید و چند دقیقه­­ای چیز دیگری نریزید تا کم کم چربی­ها باز شود. بعد از چند دقیقه دوباره آب جوش را در لوله­ها بریزید و این کار را در چند نوبت تکرار کنید. بعد از آن که مطمئن شدید گرفتگی چاه رفع شده است؛ مقداری آب در آن بریزید تا مطمئن شوید گرفتگی لوله به طور کامل رفع شده است.

استفاده از مواد شوینده

یکی دیگر از راه­ها برای رفع گرفتگی چاه توالت یا ظرفشویی این است که مقداری مایع شوینده مانند مایع ظرفشویی را با آب ترکیب کرده و زمان کمی روی حرارت قرار دهید و بعد درون چاه بریزید. حال کمی صبر کنید و بعد آب جوش بریزید تا مسیر گرفتگی کاملا درست شود و لوله فاضلاب تمیز شود.

باز کردن لوله فاضلاب با نمک و سرکه

خانم­ها معمولا محلول­های ترکیبی زیادی برای باز کردن لوله فاضلاب و تمیز کردن آن پیدا می­کنند که برخی از آن­ها خیلی خوب جوابگو است. ترکیب نمک و سرکه یکی از راه­های کم خطر و آسان برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب است. برای اینکار سرکه و مقداری نمک را ترکیب کرده و در لوله­ی گرفته بریزید. ترکیب شدن نمک و سرکه باعث مقداری جوشش در لوله می­شود و اگر چربی, مو و یا مواد غذایی در لوله گیر کرده بود را از از دیواره­های لوله جدا کند. بعد از آن که گرفتگی لوله رفع شد مقدار زیادی آب داخل لوله فاضلاب بریزید تا کثیفی­ها از بین بروند.

باز کردن لوله فاضلاب با سرکه و جوش شیرین

اگر حمام و دسشویی شما گرفته است؛ به احتمال زیاد وجود مو و مواد شوینده باعث این موضوع شده است. یگی از راه­های موثر برای باز کردن لوله فاضلاب حمام و دسشویی, استفاده از جوش شیرین و سرکه است. بعد از آن که این محلول را داخل چاه و لوله ریختید به مدت یک ساعت صبر کنید و بعد مقدار زیادی آب را یک دفعه داخل چاه بریزید تا نتیجه­ی دلخواه بگیرید.

رفع گرفتگی لوله فاضلاب با جوهر نمک

برای استفاده از جوهر نمک حتما ار دستکش استفاده کنید و در یا پنجره را حتما باز بگذارید زیرا جوهر نمک گاز و بوی سمی از خود متصاعد می­کند. برای این کار دو یا سه فنجان جوهر نمک را با چهار لیتر آب ترکیب کرده و در چاه فاضلاب بریزید و بعد از مدتی آب داغ بریزید تا گرفتگی مسیر رفع شود. توجه کنید که جوهر نمک سینک ظرفشویی را دچار لکه می­کند و برای رفع گرفتگی سینک ظرفشویی مناسب نیست.

باز کردن لوله­ ها

اگر زمان زیادی از گرفتگی گذشته باشد و یا مقدار گرفتگی لوله فاضلاب زیاد باشد؛ روش­های بالا جوابگو نیست و برای ظرفشویی بهتر است سیفون و لوله­های زیر ظرفشویی را باز کرده و تمیز کنید. برای این کار باید در ابتدا یک سطل زیر سینک بگذارید تا آب در کابینت نریزد. تمام لوله­ها و اتصالات زیر را باز کردن و در حمام یا دستشویی آن­ها را بشویید. بعد از خارج کردن موانع و تمیز کردن لوله­ها, دوباره آن­ها را زیر سینک وصل کنید.

استفاده از محلول شیمیایی برای باز کردن لوله فاضلاب

امروزه در فروشگاه­ها و مغازه­ها محلول­ لوله باز کن با مارک­ها و برندهای متفاوتی وجود دارد که با وجود آنزیم­­ها و ترکیبات شیمیایی خود کار باز کردن لوله­ها را برای ما راحت­تر کرده­اند. اغلب این محلول­ها بر روی قوطی خود, روش استفاده دارند که باید با توجه به دستورالعمل از آن­ها استفاده کنید. اغلب محلول­های چاه باز کن, باید مدت نسبتا زیادی در چاه یا لوله فاضلاب بمانند و بعد از آن, مقدار زیادی آب ریخته تا عمل پاکسازی لوله فاضلاب انجام شود. دقت کنید که بهتر است از این محلول­های چاه باز کن در فضای در بسته استفاده نکنید.

باز کردن گرفتگی لوله فاضلاب با تلمبه دستی

یکی از وسایل مهم و کاربردی برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب, استفاده از تلمبه­ی دستی است. برای این کار می­توانید تلمبه دستی را روی دهانه چاه قرار دهید تا امکان برقراری جریان هوا به چاه نباشد. بعد به وسیله­ی دسته تلمبه دستی, آن را بالا پایین کنید تا کم کم گرفتگی باز شود. ممکن است مجبور شوید این کار را در دفعات زیادی انجام دهید.

استفاده از قلاب فلزی برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب

به طور معمول در خانه­ها ابزار مخصوص برای باز کردن چاه فاضلاب وجود ندارد اما می­توانید خودتان در خانه یک ابزار راحت برای باز کردن لوله بسازید. یک چوب لباسی فلزی یا وسیله­ای مشابه آن پیدا کنید. سپس چوب لباسی را کاملا باز کنید تا به یک قلاب با طول بلند به دست آورید.حال میله را داخل چاه کرده و با بالا و پایین کردن آن,  جرم­های چسبیده به لوله و مواد زائد را از بین ببرید.

ریختن اسید در چاه گرفته بسیار خطرناک است

گاهی اوقات برخی افراد توصیه می­کنند که در چاه خود اسید بریزید تا گرفتگی چاه آن به طور کامل رفع شود. این کار ممکن است مشکل گرفتگی چاه را رفع کند اما مضرات و خطرات زیادی به همراه دارد و به همین دلیل انجام این کار برای افراد غیر متخصص توصیه نمی­شود.

یکی از خطرات استفاده از اسید برای رفع گرفتگی چاه, این مسئله است که این کار ممکن است باعث آسیب به لوله و ایجاد خوردگی در لوله شود و لوله­های فلزی و پلاستیکی را از بین می­برد

یکی دیگر از مشکلاتی که وجود اسید در لوله به وجود می­آورد آن است که چسب موجود در نقاط اتصال را از بین می­برد و منجر به پوسیدگی در لوله­های پلیمری می­شود.

یکی از خطرات مهم در هنگام استفاده از اسید برای باز کردن چاه, این است که ممکن است اسید از چاه فوران کرده و به پوست و یا چشم برخورد کند که باعث می­شود سوختگی و صدمه­ی زیادی به انسان وارد شود. همچنین اسیدها از خود گازهای بسیار سمی و خطرناکی مانند کلر, متان و هیدروژن منتشر می­کند که منجر به مسمومیت شدید در فرد می­شود. در برخی موارد ممکن است این مسمومیت­ها باعث نابینایی یا فلج مغزی شود و باید بسیار احتیاط کرد.

بهتر است بدانید گازهای موجود در چاه, اشتعال­پذیر هستند پس ممکن است با کوچک­ترین اتفاقی مشتعل شده و حادثه­ی بدی به جا بگذارند و باید به این مسئله هم دقت کنید که هر چیزی را داخل چاه نریزید.

جمع­بندی

در صورتی که هیچ­کدام از راه حل­های بالا برایتان مفید نبود به هیچ وجه از مواد خطرناک مانند اسید, نفت یا بنزین استفاده نکنید و بهترین کار این است که از یک شرکت معتبر در زمینه رفع گرفتگی لوله مانند تاسیسات مردانی کمک بگیرید تا مشکل شما بررسی و رفع شود. شرکت­های لوله باز کنی تجربه و تبحر زیادی در ترکیب محلول­های شیمیایی دارند و علاوه بر آن, مجهز به فنر لوله باز کن یا جاروبرقی آبی هم هستند و می­توانند به راحتی هرگونه چاه و لوله­ ای را باز کنند.

1 نظر در “راهنمای باز کردن لوله فاضلاب +خطرات استفاده از اسید برای باز کردن لوله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.