تعمیرات موتور خانه, سرویس موتور خانه, موتور خانه

آموزش سرویس موتور خانه صفر تا صد

شما در هر قسمتی از زندگی از وسایل الکتریکی، مکانیکی و … استفاده کنید نیاز به سرویس‌های دوره‌ای، فصلی و سالیانه دارید. یکی از این موارد که خیلی مهم است و در صوردت عدم سرویس هزینه‌های زیاد و سر سام آوری را روی دست شما می‌گذارد، موتورخانه است. در شرایط کنونی موتور‌خانه‌ها تبدیل به قلب تپنده اکثر ساختمان‌های مسکونی، اداری، تجاری  سازمانی شده اند. هم در زمینه اشتغال و هم در زمینه اطلاعات عمومی، اینکه تسلط نسبی بر شرایط سرویس این موتورخانه‌ها داشته باشیم لازم و ضروری است. در همین راستا، در کنار خدمات تاسیساتی، تلاش داریم مطالب آموزشی نیز در اختیار شما قرار دهیم و در ارتقای دانش عمومی و تخصصی تلاش خود را کرده باشیم. تیم تاسیسات مردانی در مطلب امروز به آموزش صفر تا صد سرویس موتور خانه  می‌پردازد. پس در ادامه با ما همراه باشید که هم به اطلاعات خودتان بیافزایید هم  بتوانید از هزینه‌های اضافی جلوگیری نمایید.

خرابی‌های موتور خانه‌ها و فرآیند یک امر طبیعی و عادی در سیستم‌های الکترونیکی و مکانیکی این مجموعه است. اما چیزی که مهم است مدیریت و کنترل این خرابی‌ها به درستی است. حالا برای این مدیریت باید یک دید کلی به مجموعه موتور خانه خود داشته باشید. اول اینکه اصلا موتور خانه کجا هست که حالا ما قرار بر این داریم صفرتا صد سرویس موتورخانه را یاد بگیریم. به زبان ساده و کوتاه می‌شود گفت موتور خانه محلی است در ساختمان، برای نصب و قرار دهی وسایل و تجهیزات مکانیکی والکترومکانیکی، که شرایط سرمایشی و گرمایشی ساختمان مورد نظر را فراهم می‌کنند. حالا بسته به نوع ساختمان و کاربرد مورد نظرممکن است این موتورخانه یک اتاق کوچک باشد و یا چند اتاق پیوسته و شاید یک محدوده وسیع، که معمولا در طبقات زیرین ساختمان انتخاب می‌شود تا از محیط زندگی و کاری ساکنین ساختمان دور باشد.

جهت مشاوره و اطلاعات بیشتر و همچنین اعزام نیرو در رابطه با سرویس و تعمیر موتور خانه در مناطق شمالی و شمال شرقی تهران میتوانی با شرکت تاسیساتی مردانی در ارتباط باشید , بر روی شماره تماس زیر کلیک کنید :

۰۲۱-۲۲۹۶۰۷۰۰

بعد از اینکه فهمیدیم کجای ساختمان است و چه اتفاقی را رقم می‌زند، باید به اجزای اصلی موتور خانه بپردازی، پس در ادامه این موارد را ذکر می‌کنیم و درباره آنها توضیح می‌دهیم.

اجزاء موتور خانه :

۱ – دیگ موتور خانه :

دیگ یکی از اصلی ترین اجزای موتورخانه می باشد که مسئولیت حرارتی دارد و با جنس‌های چدنی و فولادی معمولا در بازار یافت می‌شوند. دیگ‌های چدنی چون در محل ساختمان قابل سرهم شدن و مونتاژ هستند و مشکلی با ورودی‌های کوچک ندارند استقبال خوبی را ایجاد کرده ‌اند. اما این را هم در نظر بگیریم که به علت اتصال این اجزا و استفاده از واشر در محل اتصال، بعد از زمانی ‌ممکن است به دلیل کهنگی یا تاثیر عوامل شیمیایی دچار نشتی شوند. این از نکات مهمی‌ است که در سرویس کاری باید مورد بررسی قرار بگیرد که وضعیت اتصالات دیگ به چه صورت است.

۲ – مشعل موتور خانه :

در موتورخانه‌ها مشعل عامل حرارت و گرما دهی است. مشعل‌ها انرژی خود یا از طریق سوخت‌های مایع مانند گازوئیل فراهم می‌کنند یا از طریق گاز شهری. خود مشعل از اجزایی مانند: شیر قطع کننده دستی، فیلتر، شیر برقی، رله کنترل، الکتروموتور، فن، دمپر تنظیم هوا، ترانس جرقه و الکترود جرقه  هستند تشکیل شده‌اند.  به اختصار اگر صحبتی در مورد اجزای مشعل داشته باشیم، شیر دستی ورودی سوخت را کنترل می‌کند، شیر برقی در زمان روشن بودن مشعل جریان را عبور می‌دهد و فیلترها از ورود ذرات خارجی به درون مشعل جلوگیری می‌کنند. در سرویس‌های فصلی بهتر است فیلترها عوض شوند. رله کنترل تنظیمات مشعل را به عهده دارد و در زمان مشکل برای عیب یابی به مسئول فنی کمک می‌کند، فن یا پروانه که فرایند دمش هوا را صورت می‌ذهد و دمپرهای هوا برای کنترل هوای ورودی و همچنین  بستن دریچه در زمان خاموش بودن مشعل استفاده می‌شوند تا هوای گرم خارج نشود. در سرویس کاری صفر تا صد موتور خانه شما باید به کل اجزا اشراف کامل را داشته باشید تا مسیر عیب یابی و همچنین فرایند سرویس کاری را با نظم و مرحله به مرحله انجام دهید.

۳ – چیلر :

در فرآیند گرمایشی بویلر درکنار دیگ، شرایط مورد نظر را برای مصرف کننده فراهم می‌کرد، همین اتفاق در فرآیند سرمایشی توسط چیلر یا سرد کن انجام می‌شود. چیلر با یک فرآیند سرمایش یا همان سیکل تبرید، گرمای آب را می‌گیرد و آن را خنک می‌کند بعد از خنک شدن آب را از طریق سیستم انتقال به نقاط مختلف ساختمان هدایت می‌کند. چیلر‌ها انواع مختلف دارند که نوع جذبی آنها با مصرف انرژی کمتری همراه است و همچنین صدای کمتری نیز تولید می‌کند. در کنار اینها اگر می‌خواهید هزینه‌های ثانویه مانند نگهداری و هزینه انرژی شما کمتر شود، تیم تاسیسات مردانی چیلر‌های جذبی را برای شما پیشنهاد می‌کند. چیلرهای جذبی و تراکمی تفاوت‌های زیادی دارند که برای سرویس کاری نیزا است شما اشراف کامل به این دو چیلر را داشته باشید. در کل سرویس کاری چیلر شامل خدماتی چون: بررسی و تعویض روغن و فیلتر، تنظیمات قطعات الکتریکی، شستشو و پاک سازی کندانسور و لوله‌ها می باشد.

جهت مشاوره و اطلاعات بیشتر و همچنین اعزام نیرو در رابطه با سرویس و تعمیر موتور خانه در مناطق شمالی و شمال شرقی تهران میتوانی با شرکت تاسیساتی مردانی در ارتباط باشید , بر روی شماره تماس زیر کلیک کنید :

۰۲۱-۲۲۹۶۰۷۰۰

۴ – سیستم انتقال

شما وقتی آب و بخار گرم و یا  آب سرد در موتورخانه فراهم کردید، باید آن را توسط سیستم انتقال به نقاط مختلف ساختمان منتقل کنید. سیستم انتقال شامل اجزای مختلف، لوله کشی، شیرآلات، اتصالات و .. می‌باشد. ممکن است در طول زمان در هر کدام از این موارد مشکلی پیش بیاید و یا نیاز به تعویض و  جابجایی داشته باشند. این یک کار تخصصی و مهم است و نباید به دید تعویض یک قطعه ساده به آن نگاه شود. پمپ انتقال که روی فوندانیسون نصب می‌شود و هم چنین اتصالات لرزه‌گیرها همه و همه باید به دقت بررسی شود.

۵ – سختی گیر آب در موتور خانه :

یکی دیگر از دستگاه‌هایی که در موتورخانه با آن روبرو هستید و باید در سرویس صفر تا صد موتور خانه به آن توجه کنید، دستگاه سختی گیر آب می‌باشد که در مسیر لوله‌های ورودی نصب می‌شود. وجود املاحی مانند کلسیم، منیزیم، آهن و آلومینیوم در آب باعث رسوب می‌شود. این رسوب هم عاملی است که موجب خسارت به قطعات موتور خانه و سیستم انتقال می‌شود و هم بخاطر لایه‌ای که تشکیل می‌دهد از انتقال حرارت به درستی جلوگیری می‌کند و مصرف انرژی را افزایش می‌دهد. از طرفی سرویس کار باید در دوره‌های نزدیک به رسوب‌گیری اقدام کند. اما با قرار گرفتن دستگاه سختی گیر این املاح و رسوبات از آب حذف می‌شوند و بقیه دستگاها مورد حجوم آنها قرار نمی‌گیرند.

۶ – سیستم انتقال سوخت و انرژی :

شما چه از مشعل گازی یا گازوئیلی استفاده کنید، نیاز به سیستم انتقال سوخت دارید. این سیستم اگر دچار نشتی یا مشکل باید ممکن است خسارت زیادی را به بار بیاورد. پس در سرویس‌های دوره‌ای حتما لوله‌های انتقال گاز و محل اتصالات به مشعل و نقاط دیگر را به خوبی بررسی کنید و اگر موردی بود آن را برطرف نمایید. در سرویس کاری یکی از نکات مهم سخت گیری نسبت به شرایط است، اگر جایی حتی درست کار می‌کند ولی این احتما که ممکن است به زودی دچار فرسایش و خرابی بشود هست، حتما آن مورد را برطرف کنید.

پیدا کردن مشکل در موتور خانه :

چند قسمت اصلی موتورخانه را با هم مرور کردیم اما هرکدام از این قسمت‌ها دارای اجزا و قطعات زیادی هستند که باید به صورت دقیق مورد بررسی قرار بگیرند. اما در کنار سرویس‌های دوره‌ای که توسط متخصص انجام می‌شود، باید بازدید‌های کنترلی توسط مسئول موتور خانه یا فردی که  مدیریت این قسمت را داراست صورت بگیرد. گاهی یک تغییر فشار در لوله‌های آب و یا گاز و یا شک‌های الکتریکی باعث پیش آمد اتفاقاتی می شود که خارج از محدوده سرویس کاری‌های دوره‌ای است. در آموزش صفر تا صد سرویس موتور خانه این نکته را حتما رعایت کنید.

حالا این فرد یا مسئول چه طور بررسی و سرویس کنترلی را انجام دهد؟

در بازدیدهایی که به صورت رندوم و اتفاقی دارد می‌تواند از قدرت بینایی، بویایی و همچنین شنیداری استفاده کند. گاهی یک نشتی روغن یا آب با چشم به راحتی قابل مشاهده است و اگر شما بعد از چند روز این اتفاق را ببینید ممکن است مشکلات زیادی برای شما به وجود بیاید. گاهی نشتی گاز یا سوخت مصرفی مشعل در ابتدا کم است و از طریق بو می‌شود تشخیص داد و جلو فاجعه‌های بعدی را گرفت و در نهایت تغییرات صدایی، ممکن است مشعل صدای زیادی داشته باشد، یا درون پره‌های پروانه باد چیزی گیر کرده باشد. فرآیند احتراق ممکن است منظم و با صدای طبیعی انجام نشود. همه این‌ها را با بازدید کلی بدون نیاز به ابزار و تست خاصی می‌شود تشخیص داد و برای رفع آنها اقدام کرد.

پس اتصالات جز مهم‌ترین موارد برای چک کردن است. در مرحله بعدی نحوه کار کرد و تنظیمات  دستگاه‌ها. تیم تاسیسات مردانی برای چندمین بار تاکید دارد که از اقدامات بدون آگاهی خود داری کنید و حتما نکات ایمنی در هر شرایطی و برای تغییر و یا تعویض کوچکترین قطعه‌ای که به نظر شما ساده می‌آید رعایت کنید. چون در موتور خانه همزمان جریان برق و سوخت مورد نیاز برای مشعل وجود دارد.

در کنار مشاهده کلی موتورخانه، مواردی مانند چک کردن و تعویض روغن پمپ‌ها نیز می‌تواند به عملکرد آنها کمک کند.

تشخیص دلیل خرابی موتور خانه :

حالا با این اطلاعات ممکن است فرآیند کار موتورخانه دچار اختلال شود. مثل عدم گرم کردن آّب، خاموش شدن مشعل، عدم انتقال آب به فضای ساختمان، وجود بوی نامناسب در محیط موتور خانه و یا  نشتی‌هایی که در مورد آنها صحبت کردیم. در هر کدام از این عوامل باید ابتدا علت را تشخیص دهیم، برای پیدا کردن علت گاهی شما نیاز به ابزار و وسیله خاصی برای تست ندارید، اما گاهی قسمت‌های را باید بررسی کنید که نیاز به تست است مانند رله کنترل. پس بازهم تاکید داریم، بیان این اطلاعات فقط جنبه آموزش و نگاه کلی دارد و این کار یک  امر تخصصی است که باید توسط سرویس کار مجرب انجام شود.

اگر الکتروموتور کار نکرد، شما باید از فیوز برق اصلی شروع کرده و مرحله به مرحله ورودی جریان را چک کنید، بعد از فیوز اصلی، فیوز موتور، بعد کابل و کلید انتقال و .. 

در صورتی که در شعله مشعل مشکل وجود دارد و خاموش و روشن شدن اتفاق می‌افتد شما باید ورودی سوخت، الکترودها و فاصله آنها و مواد را حتما چک کنید.  گاهی ممکن است به خاطر به هم خوردن تراز پمپ مشکلاتی چون نشتی آب به وجود بیاید و شما با تعویض اتصالات فکر کنید مشکل برطرف شده اما باز بعد از مدت کوتاهی دوباره رخ دهد. این موارد است که باید عیب اصلی و مشکل را پیدا کرد و به رفع آن پرداخت.

سرویس صفر تا صد موتور خانه یعنی در شرایطی که همه چیز عادی و به خوبی پیش می‌رود و وجود هر نوع عیب و ایرادی در موتور خانه شما صفر است، هم باید انجام  گیرد. خود بازدید و نظارت بر اجزای موتور خانه، اصل قضیه نگهداری است. شما اگر از کالا یا وسیله‌ای خوب نگهداری نکنید مجبور به تعمیر یا تعویض آن می‌شوید. پس در مورد سرویس موتورخانه، نیاز نیست سرویس کار همیشه قطعه‌ای تعویض کند یا تعمیر کند، بلکه باید نکات نگهداری درست و افزایش عمر قطعات را به خوبی رعایت کند تا بازدهی موتور خانه بیشتر شود.

جهت مشاوره و اطلاعات بیشتر و همچنین اعزام نیرو در رابطه با سرویس و تعمیر موتور خانه در مناطق شمالی و شمال شرقی تهران میتوانی با شرکت تاسیساتی مردانی در ارتباط باشید , بر روی شماره تماس زیر کلیک کنید :

۰۲۱-۲۲۹۶۰۷۰۰

حالا چه نکاتی در نگهداری موتور خانه اهمیت دارد؟

تیم تاسیسات مردانی در آموزش صفر تا صد سرویس موتور خانه به شما می‌گوید چطور این نگهداری را با دقت و ظرافت بیشتری انجام دهید. برای نگهداری دو مورد مهم باید انجام شود : اولین مورد بررسی سلامت ظاهری و کارایی قطعات استفاده شده در فاصله زمان‌های کوتاه است. شما با بررسی‌های مکرر هر مورد یا قطعه‌ای دچار آسیب یا مشکل شده بود را تعویض می‌کنید، با این کار از ایجاد خسارت در قطعات و قسمت‌های دیگر جلوگیری می‌شود. مورد دوم تعویض قطعات مصرفی مانند فیلتر‌ها، واشرها، فیوزها و حتی بعد از مدتی لوله‌های قرار گرفته در قسمت‌های تحت فشار است. شما با تعویض این قطعات از یک خطر احتمالی یا اتفاق ناگوار جلوگیری می‌کنید.

گاهی انجام اموری که به نظر ساده هستند خیلی مهم‌تر از آن است که شما به عنوان یک متخصص بخواهید قطعه‌ای را عوض کنید یا تعمیر کنید. در این مطلب با هشدار زیاد در مورد نکات فنی آموزشی کلی را برای سرویس صفر تا صد موتور خانه بیان کردیم. با این حال همانطور که در هر اموری به متخصص و اهل فن آن مراجعه می‌کنید در مورد این مسئله مهم هم باید به مراتب حساس‌تر و دقیق‌تر باشید و بدانید ایرادات موتورخانه ممکن است برای چندین انسان و خانواده گران تمام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.