کولر

آموزش صفر تا صد سیم کشی کولر آبی

صفر تا صد سیم ­کشی کولر آبی

همان­طور که می­دانید کولرهای آبی مدل و برندهای متفاوتی دارند و طراحی آن­ها با هم متفاوت است اما جالب است بدانید نقشه سیم­کشی و نحوه سیم­کشی کولرها مشترک است و اگر شخصی با سیم کشی یک کولر آبی آشنا شود؛ سیم کشی برق کولرهای دیگر را نیز می­تواند انجام دهد. البته توجه داشته باشید که با توجه به تفاوت موتور کولر, ممکن است نقشه سیم­کشی موتور هر کولری تفاوت­هایی داشته باشد.

اغلب مهندسین به سیم کشی کولر آشنا هستند و می­توانند در نصب کولر به شما کمک کنند. اگر قصد راه ­اندازی کولر آبی را دارید؛ یکی از مواردی که باید به آن دقت کنید نحوه انجام سیم­کشی آن است. چگونگی سیم­کشی کولر آبی از اهمیت زیادی برخوردار است.  اگر بتوانید از شخصی با تجربه کمک بگیرید که بتواند خدمات تخصصی مربوط به سرویس کولر را برای شما انجام دهد و با سیم­کشی کولر آبی آشنایی داشته باشد.

همچنین شخصی که متعهد به کار و مسئولیت­هایش باشد؛ در صورتی که مجددا سرویس کولر و سیم­کشی آن دچار مشکل شود؛ می­توانید از او کمک بگیرید و همیشه مسئولیت کارهای خود را به عهده می­گیرد و مشکلات کولر آبی را حل می­کند. حال اگر خودتان قصد دارید سیم­کشی کولر خود را انجام دهید؛ می­توانید خودتان هم سرویس کولرتان را انجام دهید که در این مطلب می­توانید صفر تا صد سیم­کشی کولر خود را انجام دهید.

در اکثر کولرها بر روی بدنه­ آن و یا بر روی موتور, نقشه سیم کشی برق کولر درج شده است. زیرا در صورتی که مشکلی در سیستم برق کولر به وجود بیاید به وسیله­ی این نقشه می­توانید سیم­های معیوب را پیدا کنید و با سیم جدید عوض کنید. حتی ممکن است خودتان بخواهید کولر جدیدی نصب کنید و یا موتور, واتر پمپ کولر و یا کلید کولر را تعویض کنید. شما می­توانید با کمک نقشه سیم­کشی برق کولر, سیم­های مربوط به موتور, پمپ و کلیدهای برق دستگاه را متصل کنید.

جهت مشاوره و اطلاعات بیشتر و همچنین اعزام نیرو در رابطه با سرویس و تعمیر کولر آبی در مناطق شمالی و شمال شرقی تهران میتوانی با شرکت تاسیساتی مردانی در ارتباط باشید , بر روی شماره تماس زیر کلیک کنید :

۰۲۱-۲۲۹۶۰۷۰۰

نقشه سیم ­کشی برق کولر آبی

اگر به نقشه دقت کنید؛ دو عدد لوله برق مشاهده می­کنید که جهت سیم­کشی برق کولر آبی استفاده می­شود. سیم­های برقی که برای راه اندازه کولر احتیاج داریم در این لوله‌­ها عبور کرده‌­اند و به وسیله­ ای فیش‌­های مخصوصی به هم دیگر وصل شده­اند. یکی از این لوله ­های برق از جعبه تقسیم ساختمان تا محل کلید کولر کشیده می­شود.

لوله­ برق دومی از کلید کولر شروع می­شود و از کنار کانال کولر تا محل نصب کولر کشیده می­شود. محل نصب کولر معمولا روی پشت بام یا تراس است.

سیم­ ارت ساختمان سیمی است که به زمین متصل است و از برق گرفتگی و حادثه جلوگیری می­کند. سیم فاز, سیم حامل جریان است که بار الکتریکی را منتقل می­کند. و سیم نول جریان خروجی را از وسیله به مولد یا منبع بازگشت می­دهد.

 

سایت تهران تاسیسات ۲۴ 

 

سیم­های فاز, نول و ارت برای ایجاد مدار الکتریکی مورد نیاز است که  از جعبه تقسیم ساختمان به وسیله­ی لوله­ی برق به سمت کلید کولر کشیده شده است. در این بخش سیم­های فاز به طور مستقیم به کلید کولر آبی متصل می­شود و سیم نول به جعبه تقسیم و بخش ترمینال نول در آن, حرکت می­کند.

همچنین بخشی از سیم ارت, سیم برای کلید دور تند و سیم کلید دور کند کولر و همچنین یک سیم مخصوص برای پمپ کولر نیز در سیم­کشی کولر وجود دارد که داخل لوله برق دوم وجود دارد و به سمت جعبه تقسیم ساختمان هدایت می­شود.

آشنایی با تمام سیم­های کولر آبی و مدارهای آن

اگر می­خواهید با نحوه­ی سیم­کشی کولر آبی آشنا شوید باید با سیم­های موجود در داخل دستگاه, کابل موجود در کولر و جعبه تقسیمی که در داخل کولر تعبیه شده است؛ آشنا شوید.

همان­طور که بیان شد؛ مدار سیم­کشی کولر آبی در داخل لوله­­های برق تعبیه شده است که میان جعبه فیوز ساختمان تا کلید کولر قرار دارد و سه مدل رشته سیم فاز, نول و ارت در آن قرار دارد که سیم شماره ۲.۵ هستند.

لوله برقی که از کلید کولر تا جعبه تقسیم داخل کولر راه دارد؛ شامل پنج رشته سیم است. پس اغلب برای سیم­کشی برق کولر که از کلید کولر تا جعبه تقسیم داخل کولر هدایت می­شود؛ از کابل برق مفتولی به اندازه­ی ۱.۵*۵ استفاده می­شود.

 این پنج رشته سیم شامل سیم نول, سیم برای دور تند, سیم کلید دور کند , سیم مربوط به پمپ کولر و دیگری انشعابی از سیم ارت است. توجه داشته باشید که این پنج رشته سیم در ساختمان­ها متفاوت است زیرا برخی از ساختمان­ها ممکن است سیم ارت نداشته باشند که این کابل شامل چهار سیم می­شود.

بنابر استانداردهای موجود, یک رشته سیم ارت باید به بدنه کولر وصل باشد و رنگ سیم ارت باید در همه جا یکسان باشد که به رنگ زرد است اما ممکن است خط­های سبز رنگی هم در وسط آن وجود داشته باشد.بنابراین اگر  در داخل جعبه تقسیم کولر آبی, محل سیم ارت وجود نداشته باشد؛ باید سیم به طور مستقیم به بدنه­ی کولر متصل باشد زیرا در غیر این صورت اگر کسی به بدنه کولر دست بزند؛ احتمال برق گرفتگی وجود دارد.

جعبه تقسیم داخل بدنه کولر

نام دیگر جعبه تقسیم , ترمینال است و محل قرار گیری جعبه تقسیم در داخل بدنه­ی کولر است. وظیفه­ی جعبه تقسیم کولر این است که ارتباط­های میان الکتروموتور دمنده, خازن و پمپ را با لوله­ی برق یا کابلی که پنج رشته دارد را برقرار می­کند.

در اطراف جعبه تقسیم, حروف و اعدادی وجود دارند که برای خواندن نقشه­ سیم­کشی برق و تعمیرات کولر آبی مورد نیاز است و یک راهنمای خوب برای اتصال درست سیم­ها است.

نکات مهم برای انتخاب و نصب کابل کولر آبی

همان­ طور که بیان شد کابل­ها ارتباط الکتریکی میان کلید کولر, موتور و پمپ را مشخص می­کند که به وسیله­ی کابل پنج رشته­ای امکان پذیر است بنابراین در هنگام انتخاب کابل باید به نکات زیر دقت کنید:

 • کابل کولر حتما یک تکه باشد پس از استفاده­ی کابل چند تکه در سیم­کشی کولر آبی پرهیز کنید زیرا کابل­های چند تکه, احتمال اتصالی را بیش­تر می­کند.
 • مسیر کابل کولر آبی باید در اطراف کانال کولر باشد. همچنین کابل کولر آبی باید داخل لوله خرطومی یا پلیمری باشد.
 • اغلب کابل­های کولر آبی ۴ یا ۵ رشته سیم مفتولی با سطح ۵ میلی­متر مربع داراست.
 • کابل کولر را به هیچ وجه از کانال کولر, هواکش فاضلاب و یا دودکش عبور ندهید زیرا در این محل­ها هوای مرطوب وجود دارد که عایق بودن کابل­ها را کاهش می­دهد و احتمال برق­گرفتگی نیز بالا می­رود.
 • هنگامی که می­خواهیدکابل کولر را به کلید متصل کنید؛ حتما از فیش­های مخصوص استقاده کنید.
 • سیم­های افشان برای کابل کولر مناسب نیستند و پس از انتخاب آن­ها دوری کنید.
 • مدار برق­رسانی به کولر آبی باید مجزا از سیستم برق­کشی روشنایی خانه باشد.
 • برای کابل کولر آبی یک فیوز جدا ۱۶ آمپری تهیه کنید.

نحوه سیم­کشی برق کولر آبی

اگر ساختمان دارای سیم ارت باشد دو عدد کابل ۳ و ۵ لازم است و برای متصل کردن کابل­ها به هم­دیگر از فیش­ها استفاده­ می­کنیم. و اگر ساختمان مجهز به ارت نباشد کابل ۴ برای ارتباط میان کولر و کلید, و کابل ۲ جهت اتصال جعبه تقسیم برق ساختمان و کلید کولر مورد نیاز است.

تشحیص و رنگ انواع سیم­ها

هنگامی که قصد سیم­کشی برق موتور کولر را دارید اول از همه باید رنگ سیم­ها را بشناسید. ابتدا باید پیچ­های جعبه تقسیم موتور را باز کنید. بروی جعبه تقسیم موتور کولر ۳ کلمه­ ی انگلیسی نوشته شده است.  Hi   به معنی دور زیاد است که سیم آن به رنگ مشکی است. Com یعنی سیم مشترک که رنگ آن آبی است. Lo برای سیم دور کم کولر است که رنگ آن قهوه­ای است. همان طور که قبلا توضیح دادیم سیم ارت هم به رنگ زرد است.

سیم­های کابل ۵ رشته­ای شامل دو سیم مشکی, یک عدد آبی و یک سیم قهوه­ای و یک سیم زرد است. سیم­های کابل سه رشته­ای شامل یک سیم آبی برای اتصال نول, یک سیم مشکی برای اتصال فاز و یک سیم ارت است.


جهت مشاوره و اطلاعات بیشتر و همچنین اعزام نیرو در رابطه با سرویس و تعمیر کولر آبی در مناطق شمالی و شمال شرقی تهران میتوانی با شرکت تاسیساتی مردانی در ارتباط باشید , بر روی شماره تماس زیر کلیک کنید :

۰۲۱-۲۲۹۶۰۷۰۰

نحوه اتصال سیم­های کابل به کولر

برای اتصال سیم­های کابل پنج رشته­ای به این صورت عمل می­کنیم: اتصال سیم مشکی به دور زیاد موتور, اتصال سیم مشکی به دور کند موتور کولر, سیم قهوه­ای که به پمپ آب متصل می­شود و در نهایت سیم آبی به ترمینال نول کولر وصل می­شود.

حال نوبت به اتصال سیم­های کولر به کلید می­رسیم. نصب کلید کولر آبی با سیم کشی برق آن به طور همزمان صورت می­گیرد. پس باید سیم­های برق لازم را تا پشت جعبه­ی مخصوص کلید برق ادامه دهیم. برای سیم­های این بخش به سیم ۲.۵ میلی­متری احتیاج داریم. کلیدهای کولر انواع متفاوتی دارد برای مثال مدل سوکتی که برای کلیدهای قدیمی است. انواع دیگر مدل­های کولر از نوع کلید توکار, ۳پل, چهارپل و یا تمام قطب است. در این مرحله با توجه به مدل کلید کولر شما, نحوه اتصال آن هم متفاوت است. در این بخش نحوه اتصال کلید سوکتی به کولر را بیان می­کنیم:

 • اتصال سیم فاز به ترمینال شماره ۱
 • اتصال سیم پمپ به ترمینال ۲
 • اتصال سیم نول به ترمینال ۶
 • سیم دور تند به ترمینال شماره ۷

نحوه اتصال سیم­های موتور به جعبه تقسیم:

 • Hi به سیم دور زیاد
 • Lo به سیم دور کم
 • Com  به سیم نول

حال زمان اتصال فیش­ها به یک طرف کابل­ها رسیده است. سیم آبی کابل پنج رشته­ای را به وسیله­ی فیش, به سیم آبی کابل سه رشته­ای وصل می­کنیم.

عیب یابی سیم­کشی کولر آبی

در این بخش اگر کولر را روشن کردید و متوجه شدید دور تند و دور کند جابجا شده است؛ فقط کافی است همین دو سیم را جابجا کنید. در صورتی که پمپ آب شما روشن نشد ولی موتور کولر روشن شد؛ هنگام اتصال سیم نول در جعبه تقسیم اشتباهی رخ داده است که باید پنل برق را چک کنید. همچنین اگر کولر روشن نشد؛ سیم فاز به اشتباه وصل شده است. ممکن است هنگامی که کولر را روشن کردید فیوز برق بپرد که در این صورت باید سیم­های فاز و نول را بررسی کنید زیرا احتمال آن­که با هم اتصالی داشته باشند وجود دارد.

این اقدامات برای سیم­کشی اکثر کولرهای موجود در بازار مانند آبسال, جهان افروز, ارج, جنرال, سپهر الکتریک و… و همچنین کولرهای بزرگ  به همین ترتیب انجام می­شود. سیستم برق­ کولرهای آبی رو میزی تفاوت­هایی با سیم کشی کولرهای بزرگ و پشت بامی دارد زیرا کابل کشی در مسیر کولر تا کلید کولر نیازی نیست.

 

دیدگاهی در مورد “آموزش صفر تا صد سیم کشی کولر آبی

 1. رضا گفت:

  بسیار عالی.
  ممنون از راهنمایی شما.

 2. کیوان گفت:

  واقعا هم تصویرواضح بود هم توضیحات ساده مختصرومفید بود ،،خودم به تنهایی برای باراول بااین که هیچ سررشته ای ازبرق ندارم ،تونستم کولرخانه راراه اندازی کنم ،باتشکر

  1. mobin05 گفت:

   قربانت مرسی از نظر و انرژی مثبتت ❤❤

 3. علی گفت:

  سلام
  آیا روی کولری که موتور ۳۵۰۰ (۱/۳) نصب هست میشه موتور ۷۰۰۰ (۳/۴) نصب کرد؟

  1. mobin05 گفت:

   با پشتیبانی تماس بگیرید تا راهنمایی کنن ❤

 4. میلاد گفت:

  سلام
  من امروز کولر ۲۸۰۰نصب کردم
  دور تند کار نمیکنه
  سیم ها رو هم بررسی کردم مشکلی ندارن

 5. میلاد گفت:

  سلام
  من امروز کولر ۲۸۰۰نصب کردم
  دور تند کار نمیکنه
  سیم ها رو هم بررسی کردم مشکلی ندارن

 6. مهران گفت:

  سلام. بسسار عالی و دقیق و ساده همراه با تصویر توضیخ دادید سپاسگزارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.