تعمیر و سرویس کولر آبی, کولر, کولر گازی

آموزش نصب کولر ۰ تا ۱۰۰

نصب و سرویس کولر

آموزش نصب کولر آبی و گازی ۰ تا ۱۰۰

با توجه به نزدیک شدن به فصل گرما و با گرم تر شدن هوا در روز های اخیر، نیاز به کولر و هوای خنک در خانه ها بیش از پیش احساس می شود. بسیاری از افراد وجود دارند که شاید با طریقه نصب کولر های گازی یا آبی آشنایی نداشته باشند. ما در این مقاله قصد داریم ۰ تا ۱۰۰ نصب و راه اندازی کولر های گازی و آبی در خانه را با بیان ساده برای افراد تازه وارد شرح دهیم تا در این روز های گرم بتوانید از باد خنک کولر بهره یاب شوید.

لیست مطالب مقاله :

 • کولر های گازی
 • نصب پنل داخلی کولر های گازی
 • گام نخست: یافتن مکان نصب
 • گام دوم: صفحه (پایه) نصب را روی دیوار کاملاَ ایمن سازی نمایید.
 • گام سوم: برای لوله کولر گازی سوراخی در دیوار ایجاد کنید.
 • گام چهارم: بررسی اتصالات الکتریکی
 • گام پنجم: وصل کردن لوله ها
 • نکات تکمیلی نصب واحد داخلی
 • نصب پنل خارجی کولر های گازی
 • کولر های آبی
 • گام نخست: تعویض پوشال ها
 • گام دوم: بررسی موتور
 • گام سوم: شست و شوی کولر
 • گام چهارم: سایه بان
 • جمع بندی و نکات پایانی

کولر های گازی

پنل داخلی کولر گازی

پیشنهاد مطالعه : مراحل تعمیر و سرویس کولر آبی

نصب پنل داخلی کولر های گازی

گام نخست: یافتن مکان نصب

ابتدا به منظور نصب واحد داخلی کولر که اسپلیت نامیده می شود، یک مکان مناسب بر روی دیوار داخل سالن پیدا کنید و مطمئن شوید مانعی روی دیوار وجود ندارد. در مورد مکان مناسب نصب اسپلیت به موارد زیر توجه فرمایید:

 • از مکان هایی که دارای غبار گوگرد یا نفت هستند و یا احتمال نشت کردن گاز در آن ها وجود دارد جدا بپرهیزید.
 • از منابع گرما و همچنین نور مستقیم خورشید اجتناب کنید.
 • دیوار باید به قدری محکم باشد که بتواند وزن اسپلیت یا واحد دیواری را تحمل کنند. امکان دارد به ایجاد یک چارچوب چوبی یا فلزی برای نگه داشتن وزن آن نیاز باشد.
 • پنل داخلی کولر را در فاصله حداقل ۱ متر دور تر از برق، آنتن و خطوط اتصال تلویزیون، رادیو، آیفون، تلفن یا سیستم های امنیتی نصب کنید. این منابع از خود نویز الکتریکی ساتع می کنند که می تواند به بروز مشکلاتی در واحد کولر گازی شما منجر گردد.
 • اسپلیت در اطراف بالا و دو سمت دیگر خود به حدود ۱۵ سانتی متر فضای باز نیاز دارد. همچنین، پنل داخلی کولر را باید حداقل ۲.۱۳ متر بالاتر از سطح زمین نصب کنید.

گام دوم: صفحه (پایه) نصب را روی دیوار کاملاَ ایمن سازی نمایید.

ابتدا پایه نصب را روی دیواری که قصد نصب پنل داخلی بر آن را دارید محکم نگاه دارید. اطمینان حاصل کنید که صفحه نصب هم از نظر افقی و هم از لحاظ عمودی برابر است. برای این کار می توانید از یک تراز استفاده نمایید. سپس به کمک مته در محل قرار گیری پیچ های صفحه، سوراخ های لازم را ایجاد کنید. با قرار دادن رول پلاک درون سوراخ های ایجاد شده، پایه نصب را محکم به دیوار پیچ کنید.

گام سوم: برای لوله کولر گازی سوراخی در دیوار ایجاد کنید.

حال باید محل قرار گیری لوله اسپلیت را مشخص کنید. ابتدا بهترین نقطه جهت قرار گیری این لوله را بیابید. دقت کنید که باید طول و فاصله مورد نیاز برای رسیدن لوله به واحد خارجی را نیز به خاطر داشته باشید. پس از مشخص کردن نقطه مورد نظر، به قطر ۷ و نیم سانتی متر یک سوراخ روی دیوار ایجاد کنید. به یاد داشته باشید که لوله به منظور تخلیه مناسب باید دارای شیب رو به پایین و به سمت خارج باشد. در آخر یک فلنج انعطاف پذیر درون سوراخ ایجاد شده قرار دهید.

گام چهارم: بررسی اتصالات الکتریکی

ابتدا پنل و پوشش جلوی کولر را بردارید. حال از اتصال صحیح کابل های برق و پایانه های پیچ اطمینان حاصل فرمایید. برای این کار به دفترچه راهنمای کولر مراجعه کنید و آنچه را مشاهده می کنید با نمودار های راهنما تطابق دهید.

جهت مشاوره و اطلاعات بیشتر و همچنین اعزام نیرو در رابطه با سرویس و تعمیر کولر آبی در مناطق شمالی و شمال شرقی تهران میتوانی با شرکت تاسیساتی مردانی در ارتباط باشید , بر روی شماره تماس زیر کلیک کنید :

۰۲۱-۲۲۹۶۰۷۰۰

گام پنجم: وصل کردن لوله ها

نحوه اجرای لوله کشی کولر از سمت واحد داخلی به سوراخ است که ایجاد کردیم. برای این که از عملکرد خوب و صحیح دستگاه مطمئن شوید، سعی کنید خم شدگی در لوله ها به حداقل برسد. یک لوله از جنس پی وی سی با طول ۶ میلی متر را به صورتی که از طول بین سطوح داخلی و خارجی کوتاه تر باشد برش دهید. سپس در انتهای داخلی لوله، درپوش بگذارید و لوله را درون سوراخی که قبل تر در دیوار ایجاد کردید قرار دهید. لوله های مسی، لوله تخلیه و کابل برق را به وسیله چسب برق به یکدیگر ببندید. همچنین به منظور این که مطمئن شوید تخلیه آب به صورت آزاد انجام می گیرد، لوله تخلیه را در پایین قرار دهید. لوله را به واحد داخلی کولر گازی متصل کرده و آن را سفت کنید. برای محکم کردن لوله می توانید از دو آچار در جهات مختلف کمک بگیرید. لوله تخلیه را نیز به صفحه نصب کولر وصل کنید. لوله ها را به همراه کابل های متصل از سوراخ ایجاد شده هدایت کنید. حتما بررسی کنید که تخلیه آب در مکان مطلوب صورت خواهد گرفت. در نهایت، خود واحد داخلی کولر گازی را بر روی پایه فشار داده و آن را محکم کنید تا از ایمنی آن اطمینان حاصل کنید.

پنل داخلی کولر گازی

پیشنهاد مطالعه : مراحل تعمیر و سرویس کولر آبی

نکات تکمیلی نصب واحد داخلی

۱. به هیچ وجه دستگاه را در مجاورت وسایل گرمایشی نظیر شوفاژ، بخاری، اجاق های گاز و سیستم های رطوبت ساز نصب نکنید.

۲. کولر را به نحوی قرار دهید که جهت دریچه آن به طریف وسط اتاق باشد تا پرتاب هوا حداکثر محیط را پوشش دهد.

۳. بسته به شرایط ویژه سقف و دیوار ها، به منظور سرویس دهی و انجام تعمیرات در صورت خرابی های احتمالی، فواصل لازم را در نظر بگیرید.

۴. هنگام نصب دستگاه حتما به فواصل ذکر شده توجه داشته باشید.

۵. پیش از این که پنل نگهدارنده واحد داخلی را نصب کنید حتما به جنس دیوار و مصالح به کار رفته در آن توجه داشته باشید.

۶. در صورتی که جنس دیوار گچی و از نوع پیش ساخته باشد، هنگام سوراخ کردن آن با احتیاط و دقت بیشتری کار کنید و رول پلاک با سایز بزرگتری را انتخاب نمایید.

۸. در صورتی که در دیوار آجر های از جنس سفال به کار رفته باشد، هنگام سوراخ کردن آن حتما مواظب شکستن ناگهانی سفال باشید. در چنین شرایطی از استفاده کردن از حالت چکشی دریل خودداری کنید. همچنین در نصب کردن پنل پشتی بهتر است از رول پلاک و پیچ های کوتاه تر اما ضخیم تر استفاده نمایید.

۹. پیش از این که به سوراخ کردن دیوار اقدام کنید توصیه می شود ابتدا با نوک مداد یا خودکار ناحیه سوراخ را بر روی دیوار مشخص کنید.

۱۰. برای ایجاد کردن سوراخ در دیوار جهت عبور دادن کابل ها و لوله ها بهتر است از گرد بر مخصوص کمک بگیرید.

۱۱. در صورتی که صاحب ملک فرد دیگری است، پیش از کثیف شدن محیط و انجام سوراخ کاری هماهنگی های لازم را با صاحب اصلی ملک انجام دهید.

۱۲. به منظور پیشگیری از کثیف شدن اتاق و محیط اطراف از پوشش مناسب استفاده نمایید.

۱۳. تا حد امکان از دریل های ویژه که دارای جارو و کیسه مخصوص می باشند استفاده کنید. در صورتی که چنین ابزاری در دسترس خود ندارید، می توانید از جاروی برقی نیز به طور همزمان استفاده نمایید.

۱۴. سوراخ ایجاد شده باید به طرف بیرون کمی شیب داشته باشد.

۱۵. هنگام نصب کولر گازی در دفتر کار یا اتاق پذیرایی منزل خود حتما دقت کنید تا به محیط و دکوراسیون صدمه ای وارد نشود.

۱۶. هر گونه نشتی از محل اتصالات لوله ها می تواند به تخریب رنگ دیوار و تبله کردن آن منجر بشود. بنابراین، به وضعیت لوله خروجی آب کندانسور توجه کافی را داشته باشید.

نصب پنل خارجی کولر های گازی

محل نصب این پنل باید از محل های بسیار گرم، مناطقی که رفت و آمد در آن ها زیاد است و یا دارای گرد و غبار زیادی هستند به دور باشد. واحد خارجی کولر کنداسور نامیده می شود و باید در اطراف خود حدود ۳۰ سانتی متر فضا داشته باشد تا از کارکرد صحیح آن مطمئن شوید. بنابراین، دستگاه را در محلی نصب کنید که هوای مورد نیاز، به راحتی توسط آن دمیده شود. اگر این نکته رعایت نشود، هوای رفت دستگاه دوباره به داخل آن باز می گردد و سبب اورلد کردن کندانسور می شود. مانند واحد داخلی، دیوار باید قادر به تحمل وزن حاصل از واحد خارجی نیز باشد. حتی الامکان کندانسور را از تابش نور مستقیم آفتاب حفظ کنید چرا که گرمای حاصل از آفتاب راندمان کاری کندانسور را کاهش داده و در عملکرد سرمایی آن اثر منفی خواهد داشت. حتی در صورتی که امکان قرار دادن کندانسور در محل دیگری وجود نداشت سعی کنید از آفتاب گیر استفاده کنید. همچنین به هیچ عنوان، پنل خارجی را در اطراف خروجی دودکش و فن ها یا هود آشپزخانه نصب نکنید. ذرات و چربی ها ضمن کثیف کردن سطح کویل کندانسور، راندمان انتقال حرارت را در آن کاهش می دهند. سعی کنید اگر یونیت در لبه پنجره و یا در بالکن مستقر شده است، به منظور وجود ارتعاشات دستگاه، بهتر است از لرزه گیر و یا منجیت استفاده کنید؛ همچنین اگر از پیچ و مهره برای اتصال آن استفاده کرده اید توصیه می شود حتما از واشر های فنری استفاده نمایید. پس از مشخص شدن محل قرار گیری پنل خارجی، پایه های آن را نصب کنید. به جهت کاهش لرزش، برای زیر کندانسور از زیر سازی لاستیکی استفاده کنید.

جهت مشاوره و اطلاعات بیشتر و همچنین اعزام نیرو در رابطه با سرویس و تعمیر کولر آبی در مناطق شمالی و شمال شرقی تهران میتوانی با شرکت تاسیساتی مردانی در ارتباط باشید , بر روی شماره تماس زیر کلیک کنید :

۰۲۱-۲۲۹۶۰۷۰۰

موتور و پنل خارجی کولر گازی

کولر آبی

پیش از هر چیز از عدم اتصال برق اصلی به کولر (برق فاز) اطمینان حاصل کنید. در صورتی که کولر شما فیوز جداگانه دارد ابتدا آن را نیز قطع کنید. در غیر این صورت با پشت دستتان بدنه کولر را لمس کرده تا از عدم جریان برق در آن مطمئن شوید. همچنین برای اطمینان بیشتر می توانید از فردی در منزل بخواهید کولر را یک بار روشن و خاموش کند.

گام نخست: تعویض پوشال ها

به طور کلی کولر های آبی باید به طور سالانه بررسی شوند و بخش هایی از آن ها نظیر پوشال ها باید حتما تعویض شوند. پوشال ها یکی از محل های مناسب برای رشد قارچ ها و باکتری ها هستند. باکتری هایی که در طول زمستان در میان بافت پوشال ها به وجود آمده اند، با جاری شدن آب روی پوشال تازه می شوند و ممکن است بوی بدی ایجاد کنند. البته این تنها مشکل پیش روی شما نیست. علاوه بر بوی بد، این باکتری ها می توانند عامل بیماری های تنفسی نیز باشند. پوشال های کولر نسبت به بسیاری دیگر از اجزای آن قیمت ناچیزی دارند و جدا توصیه می شود سالانه آن ها را عوض کنید. با این وجود، اگر اطمینان دارید که به خوبی آن ها را شسته اید، می توانید تا کهنه شدن پوشال از آن استفاده نمایید. نکته قابل توجه دیگر درباره پوشال کولر، قدرت موتور آن است. پوشالی را خریداری کنید که با ظرفیت کولر شما همخوانی داشته باشد. در غیر این صورت امکان دارد برای سیستم گردش هوای کولر مشکلاتی به وجود آید. هنگام تعویض ابتدا پوشال را به خوبی شسته، آن را در محل تعیین شده قرار داده و سپس شبکه سیمی ویژه را بر روی آن بگذارید.

گام دوم: بررسی موتور

هر کولر دارای یک دینام و پمپ آب می باشد که به ترتیب مورد اول فرآیند گردش هوا و مورد دوم عمل گردش آب را انجام می دهند. هر چقدر این موتور ها سالم تر باشند، کارکرد کولر نیز متناسب با آن ها بهتر است و انرژی کمتری مصرف می شود. هنگام بررسی این دو موتور ابتدا گرد و غبار آن ها را گرفته و سپس کمی آن ها را روغن کاری کنید. موتور کولر دارای دو قطعه یاتاقان می باشد که حتما باید روغن کاری شود. قبل از این که موتور را روشن کنید، پروانه را چندین دور با دست خود بچرخانید تا کمی روان شود. لازم به ذکر است که موتور های کولر  همواره در معرض سوختن بر اثر کار زیاد قرار دارند؛ بنابراین، سعی کنید بیشتر از ۷ ساعت بی بدون توقف از کولر خود کار نکشید.

گام سوم: شست و شوی کولر

قبل از این که کولر برای استفاده آماده شود باید داخل آن را بشویید. کف کولر را به کمک یک فرچه پلاستیکی به خوبی شست و شو دهید اما مراقب باشید به رنگ آن صدمه ای وارد نشود. در صورتی که رنگ کولر از بین برود به زودی زنگ خواهد زد. در این مواقع فورا از رنگ فروشی یک ظرف قیر ایزوله تهیه کنید و در سطح کف کولر پخش کنید. در شست و شوی کف کولر حوصله به خرج دهید چرا که تمام خاک های باقی مانده بعدا توسط خودتان تنفس می شود و احتمال دارد به عارضه های تنفسی منجر گردد.

گام چهارم: سایه بان

بدنه خارجی کولر از جنس فلز است. بدیهی است که فلز بر اثر تابش نور مستقیم آفتاب داغ می شود و کولر مجبور می شود بخشی از انرژی را به منظور خنک کردن بدنه و اجزای درون خود صرف کند که باعث افزایش مضاعف انرژی می شود. پیشنهاد می شود سایه بانی برای کولر تهیه کنید تا از تابش مستقیم و گرمای خورشید حفظ شود.

جمع بندی و نکات پایانی

با ورود به فصل گرم سال، استفاده از انواع کولر ها افزایش یافته و در میان وسایل بیشترین مصرف را پیدا خواهد کرد. کولر های آبی اگر چه قدیمی تر از کولر های گازی هستند و استفاده از همتایان گازی این کولر ها در سال های اخیر بسیار مورد توجه بوده، اما در بیشتر خانه های ایرانی، کولر های آبی همچنان حرف اول را می زنند. با این حال، در این مقاله به آموزش نصب هر دو نوع کولر به صورت ۰ تا ۱۰۰ پرداختیم تا شما عزیزان قادر باشید در فصول گرم سال از نسیم خنک کولر خود لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *