آبگرمکن, پکیج, تعمیر و سرویس کولر آبی, تعمیرات پکیج, تعمیرات موتور خانه, رفع گرفتگی لوله, سرویس موتور خانه, فنر زنی لوله, کولر, کولر گازی, لوله بازکنی, لوله کشی, لوله کشی آب, لوله کشی برق, لوله کشی ساختمان, لوله کشی گاز, موتور خانه

برآورد هزینه تاسیسات

زمانی که نام ساخت و ساز یا به اصطلاح برپا کردن یک بنای ساختمانی به میان می آید، تاسیسات، اولین و مهم ترین چیزی است که باید مورد توجه قرار گیرد. تاسیسات در ساختمان به عنوان قلب یک بنا  است که اگر وجود نداشته باشد، مشکلات زیادی برای ساکنین موجود در ساختمان به وجود خواهد آمد. لوله کشی ساختمان که با نام عمومی تاسیسات مورد توجه قرار می گیرد، نیاز به بررسی و نگهداری دوره ای دارد تا بتواند کارایی مفید و مطلوبی در ساختمان داشته باشد. مجموعه تاسیسات مردانی در این مقاله، قصد دارد تا به بررسی اصول و روش های نگهداری از لوله کشی اشاره کرده و ساختمان های ۴ طبقه را مورد بررسی قرار دهد. در این مقاله به نیازهای مختلف تاسیسات در ساختمان های ۴ طبقه اشاره خواهد شد و نکات مرتبط به آن نیز به طور کامل شرح داده می شود. اگر در چنین آپارتمان هایی زندگی می کنید، بهتر است با ادامه مقاله همراه شوید.

برآورد هزینه تاسیساتی

نکات مهم در ارتباط با تاسیسات ساختمان

همان طور که مطالعه کردید در ساختمان های مسکونی و یا تجاری، وجود تاسیسات از مهم ترین اصول برای یک ساختمان است. برای اینکه تاسیسات موجود در ساختمان، کارایی و بهره وری لازم را داشته باشند، بهتر است تا یک شخص برای رسیدگی به امور لوله کشی منصوب شود. البته اگر این شخص، مهارت و تخصص کافی در زمینه تاسیسات و لوله کشی داشته باشد، کار نظارت، تخصصی تر خواهد شد.

نگهداری تاسیسات و رسیدگی به آن ها اگر به محض مشاهده، رفع شود، هزینه چندانی برای ساکنین ساختمان نخواهد داشت. اما اگر در زمان مشاهده کوچکترین مشکل، هیچ توجهی به آن صورت نگیرد، مطمعنا مشکلات بعدی نیز پدیدار شده و چه بسا نتوان با یک دخالت جزئی، مسئله را حل و فصل کرد. تعمیرات مرتبط با پکیج و لوله کشی های مرتبط به آن، نگهداری اصولی لوله ها در فصول سرد سال، حساسیت به موضوع خرابی و نکات مهم دیگر در خصوص تاسیسات ساختمان، باعث می شود تا افراد با آسایش و راحتی در یک آپارتمان زندگی نمایند.  

افزایش عمر تاسیسات با لوله کشی مناسب بهتر است بدانید که ضرب المثل معروف ” خشت اول گر نهد معمار کج، تا ثریا می رود دیوار کج” در تمام امور زندگی افراد، تاثیر مستقیم و مرتبطی دارد. تاسیسات و لوله کشی ساختمان نیز از این قاعده پیروی می کند. اگر در همان زمان اولیه که قرار است لوله کشی برای یک ساختمان، لحاظ شود از مهندسان با تجربه برای این کار استفاده شود، قطعا نتیجه بهتری خواهد داشت. زیرا این افراد با تجربه چند ساله خود، بهترین مهارت ها را به معرض نمایش می گذارند. ممکن است در ابتدا، هزینه ای که این افراد برای لوله کشی ساختمان مدنظر قرار می دهند، بیشتر از برخی افراد دیگر باشد، ولی مطمعن باشید که این هزینه ها با کارایی زیاد و مناسب تاسیات در آینده، جبران خواهد شد.

 • توجه به نشتی های ساختمان

 به احتمال زیاد در خانه خود و یا ساختمان های دیگر از شکایت افراد در خصوص رطوبت  دهی خانه اطلاع حاصل کرده اید. حتما این را نیز می دانید که همین رطوبت دهی به واسطه وجود نشتی در داخل لوله های ساختمان است. خب به نظرتان چه علتی می تواند زمینه ساز این مشکلات باشد. به جرئت می توان گفت، اگر در زمان اجرای لوله کشی از افراد متخصص و تجهیزات باکیفیت استفاده می شد این نوع لوله کشی تا سال های بسیار زیادی بدون هیچ مشکلی به کاربرد مهم خود، ادامه می داد. رطوبت یک مسئله بسیار جدی برای ساختمان است که اگر برای حل آن، تصمیاتی اتخاذ نشود، ممکن است مشکلاتی برای ساختمان به وجود آورد. کوچکترین مشکل، نم دهی به سقف، کف و دیوارها است که باعث از بین رفتن لایه ها و متریال های مورداستفاده در آن می شود و بزرگترین و مهم ترین مشکل در این خصوص، نشست و از بین رفتن ساختمان است.

 • سرویسکاری منظم

بعد از مرحله اجرایی، سرویسکاری منظم و دوره ای نیز باعث می شود عمر بنا تا حد بسیار زیادی افزایش یابد. حتی به منظور افزایش طول عمر تاسیسات باید به عمق قرارگیری لوله کشی ها نیز، دقت شود. اگر لوله ها در سطح قرار داده شوند، مراقبت و حساسیت در خصوص آن ها افزایش می یابد. یا اینکه اگر لوله ها در عمق قرار داده شوند، فشار خاک، آسیب زیادی به آن ها وارد می کند.  نصب لوله ها در مکانی به دور از یخ زدگی نیز می تواند از ترک خوردگی و صدمه رسیدن به لوله ها جلوگیری کند. محل قرارگیری نیز باید در دسترس باشد. لوله کشی ها در ساختمان طوری قرارداده شوند که مانع از هدررفت آب شوند و دسترسی افراد به آب آشامیدنی نیز باید با اصول خاصی موردتوجه قرار گیرد.  

برآورد هزینه  لوله کشی ساختمان ۴ طبقه

با توجه به توضیحات ارائه شده در این مقاله، متوجه شدیم که نوع استفاده از لوله ها و اجراکنندگان این نوع لوله کشی ها متفاوت است. پس با توجه به همین تفاوت می توان به این نتیجه رسید که، هزینه های لوله کشی ساختمان نیز متحمل تغییرات قیمتی خواهد بود. به بیان ساده تر، نمی توان در این باره به یک قیمت دقیق و مشخص اشاره کرد و چیزی که مدنظر است است انتخاب تجهیزات و افراد اجرا کننده آن تجهیزلات است که اگر به اصول نصب و اجرا واقف باشند، کیفیت کار تا حد زیادی افزایش خواهد داشت. هزینه های لوله کشی ساختمان طبق معیارها و استانداردهای خاصی تعیین می شود.

 نیروهای تعمیرکار و مهارت آن ها، یک مسئله تعیین کننده بر مبحث قیمت است. البته ذکر این نکات بدین معنا نیست که تعمیرکار هر چقدر هزینه بیشتری برای انجام عملیات لوله کشی درخواست نماید، پس آن کار بهتر است. در حقیقت، موضوع مورد بحث ما این است که اگر مهارت تعمیرکار بالا باشد، چه بسا هزینه های اضافی نیز کاهش یابد و او با تجربه مفید خود بتواند کارایی زیادی انجام دهد. البته او باید  شرایط آب وهوایی هر منطقه را نیز موردتوجه قرار دهد و نسبت به هر منطقه ای که در آن، عملیات لوله کشی را انجام می دهد از تجهیزات مناسب استفاده کند. استفاده از لوله های مرغوب و کاربردی می تواند علاوه بر این که به عنوان تاسیسات قابل قبول مورد استفاده قرار می گیرند باعث شود که هزینه های چندبرابری از بین بروند. معمول ترین لوله هایی که برای آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد، لوله های پلی اتیلن است. علاوه بر این نکات مختلفی در برآورد هزینه ها موثرند که ما در ادامه به تمام آن ها خواهیم پرداخت.

 • متراژ ساختمان تعیین کننده قیمت و هزینه های لوله کشی

در هنگام انجام هر گونه عملیاتی در ساختمان، توجه به متراژ و موارد مرتبط به آن از اهمیت زیادی برخوردار است. زیرا هر قدر متراژ موجود در ساختمان بیشتر باشد، هزینه هایی که برای لوله کشی و موارد دیگر در آنجا انجام می شود نیز بیشتر خواهد بود. با توجه به اینکه موضوع موردبحث ما در این مقاله برآورد هزینه  لوله کشی ساختمان ۴ طبقه است پس بهتر است به این نکته اشاره کنیم که تعداد طبقات یک ساختمان نیز عامل مهمی برای تعیین هزینه های لوله کشی در یک ساختمان است. علاوه بر تجهیزات و نوع لوله های استفاده شده در ساختمان، دستمزدی که بابت متراژهای زیاد از حد استاندارد گرفته می شود نیز بیشتر خواهد بود.

 • انتخاب لوله مناسب برای عملیات تاسیسات

مهم ترین و تاثیرگذارترین مورد بعدی در خصوص هزینه های لوله کشی در ساختمان، نوع لوله به کار برده شده در آن است. لوله های ساختمانی انواع مختلفی دارند. گالوانیزه که با عنوان لوله آهنی نقره ای نیز شناخته می شود.، لوله های چدنی، PVC، لوله های پلاستیکی، لول سبز که اغلب برای شوفاژ مورد استفاده است و در نهایت، لوله های چند لایه که با عنوان لوله سوپر پایپ مورد توجه قرار می گیرد از انواع لوله های مورد توجه در تاسیسات ساختمانی است. اطلاع از قیمت انواع لوله ها می تواند یک قیمت حدودی به شما بدهد تا بتوانید کل هزینه های مربوط به تاسیسات را مورد توجه قرار دهید.

 • سایز مناسب در برآورد هزینه های لوله کشی

با توجه به کاربرد مختلف لوله در ساختمان که مهم ترین آن، آب است می توان به این نکته اشاره کرد که با توجه به کاربری و نوع استفاده ساکنین در ساختمان، سایز لوله ها نیز با یکدیگر متفاوت است. اگر از لوله ها برای استفاده در آب آشامیدنی استفاده می شود ممکن است سایز و اندازه کوچکتری نسبت به لوله های استفاده شده در فاضلاب داشته باشد. به بیان ساده تر هر چه اندازه لوله ها بزرگتر شود، قیمت و هزینه های مختص به آن نیز بیشتر خواهد شد و به نظر می رسد این یک امر کاملا مسلم و بدیهی است.

 • نوع اتصالات برای لوله کشی

حتما این را می دانید که وجود لوله ها بدون اتصالاتی که آن ها را به هم وصل کند یک ابزارآلات، بیهوده است. در حقیقت، تمام این ها تکمیل کننده یکدیگر هستند. هزینه های مختلف لوله کشی برای آب گرم و سرد با ملاحظات مختلف در خصوص اتصالات موردبررسی قرار می گیرد. روکار یا توکار بودن انواع اتصالات، انواع اتصالات مغزی، سه و چهار راهی های مرتبط، درپوش های لوله، مهره ماسوره، داکت های لوله کشی،اتصالات زانویی، واشر و فلنج و بسیاری دیگر از اتصالات نقش مهمی در تعیین قیمت لوله کشی ساختمان بر عهده دارند.

 • توجه به لوله کشی گرم یا سرد

شاید تعجب کنید ولی بهتر است بدانید نوع آب ورودی به ساختمان ها نیز تعیین کننده قیمت و هزینه های مرتبط با تاسیسات و لوله کشی خواهد بود که دارای اهمیت زیادی است. میزان و مقدار درجه سختی آب نیز از همین عوامل تاثیرگذار در برآورد هزینه های لوله کشی است.

در حالت کلی، می توان به این موضوع اشاره کرد که مهارت مخصصین و تعمیرکاران زمانی مشخص می شود که قبل از اجرای انواع لوله کشی ها و فقط با استفاده از نقشه اجرایی به روش ها، زمان و نوع لوله کشی استفاده شده در ساختمان پی می برند و با مهارت بالای خود در همان زمانی که تخمین زده اند کار را به انجام می رسانند. البته نوع، اندازه و تعداد لوله ها را نیز با نقشه اجرایی مشخص می کنند.

نحوه تخمین حدودی هزینه های مربوط به لوله کشی

همان طور که در مطالب بالا اشاره شد، تخمین و محاسبه دقیق در ارتباط با هزینه های مختلف لوله کشی کار ممکنی نیست. به عبارتی اگر تمایل به اطلاع از این نوع قیمت ها به صورت دقیق دارید باید، متراژ، تعداد طبقات، تعداد اتاق ها و نوع لوله های استفاده شده در ساختمان را به متخصصن و تعمیرکاران این عملیات اطلاع دهید و آن ها با توجه به محاسبه تمام قیمت ها و هزینه ها یک عدد دقیق به شما بیان خواهند کرد. در حالت کلی، هزینه های مربوط به تاسیسات در یک ساختمان شامل موارد زیر است،

 • هزینه لوله کشی انواع آبگرمکن از نوع زمینی، ایستاده و دیواری
 • هزینه های مرتبط به نصب روشویی و شیرآلات مرتبط به آن
 • ساخت توالت فرنگی و هزینه مربوط به نصب آن
 • هزینه های مختلف آب گرم و سرد و تعویض دوره ای و منظم آن ها
 • هزینه های مربوط به فلاش تانک
 • هزینه های تعمیر پمپ و منابع آب
 • هزینه های مربوط به لوله کشی های ظرفشویی، شوفاژ و اطلاع از نشتی آب در این موارد
 • هزینه های تشخیص نشتی لوله ها

تمام این موارد و موضوعات مرتبط به آن می تواند در قیمت و هزینه های مربوط به تاسیسات و لوله کشی، تفاوت چشمگیری ایجاد کند.

توجه به نوسانات قیمتی

البته بهتر است نوسانات قیمتی و اقتصادی را نیز مورد توجه قرار دهید. زیرا ممکن است شما تمایل به اجرا و نصب لوله  کشی در فصل تابستان داشته باشید و به علت برخی شرایط نتوانید در زمان مقرر شده این کار را انجام دهید. احتمالا نصب و اجرای لوله کشی ها را به چند ماه بعد موکول نمایید. در این صورت ممکن است نیاز به اصلاح قیمت های دریافت کرده خود باشید. زیرا ممکن است افزایش داشته باشند.

هزینه های مربوط به تعمیر مشکلات تاسیسات

 البته تمام این موارد، هزینه های مرتبط با زمان نصب و قبل از آن بود. اگر افراد، لوله کشی های نصب شده داشته باشند و بعد از مدتی این لوله ها نیاز به تعمیر و نگهداری پیدا کرد نمی توان قبل از آن، محدوه مشخصی از قیمت و هزینه ها ارائه داد. البته بهتر است به این نکته نیز اشاره کنیم که حتی شرکت های اجرایی در این زمینه نیز نمی توانند قیمت دقیق ارائه دهند. زیرا باید مشکلی به وجود آید که نیاز به تعمیر داشته باشد و بعد از آن، نسبت به برآورد هزینه ها اقدام کرد.

 به بیان ساده تر برای ریزه کار ها و انجام تعمیرات مختلف لوله کشی در ساختمان نمی توان قیمت و هزینه از پیش برنامه ریزی شده ای مشخص کرد. اگر چنین مشکلی پدید آمد بازرسان مربوطه به محل مراجعه کرده و بعد از بازرسی مشکلات و صدمات، قیمت و هزینه ها را به اطلاع شما خواهند رساند. البته بهتر است در این شرایط به سابقه لوله کشی نیز توجه داشت . زیرا هر قدر لوله کشی ها کهنه و قدیمی باشند نیاز به استفاده از تجهیزات مدرن و جایگزین بیشتر خواهد بود و این به معنای هزینه اضافی خواهد بود.     

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.