آبگرمکن, پکیج, کولر, کولر گازی, لوله کشی, لوله کشی آب, لوله کشی برق, لوله کشی ساختمان, لوله کشی گاز, موتور خانه

بهترین وسایل سرمایشی و گرمایشی برای خانه زیر ۱۰۰ متر

هر چه فصل سرما و گرما نزدیک  می شود، تب و تاب خرید وسایل گرماشی و سرمایشی نیز افزایش می یابد. با آمار های گرفته شده سالیانه درصد بالایی از هزینه های خانوار، صرف انرژی گرمایشی و سرمایشی می شود. پس با این شرایط، در وهله اول باید سیستمی متناسب با شرایط منزل شما انتخاب و به تمام جوانب آن توجه شود. همچنین داشتن اطلاعات و آگاهی کاملی از انواع سیستم های گرمایشی و سرمایشی موجود در بازار می تواند در انتخاب صحیح شما نقش مهمی داشته باشد. در این مقاله مجموعه تاسیسات مردانی سعی دارد که به انواع سیستم های گرمایشی و سرمایشی پرداخته  و مروری بر مزایا و معایب آن داشته باشد.

سیستم های گرمایشی

 • بخاری

شاید از چند سال پیش تا به الآن، بخاری جزو محبوب ترین و مشهور  ترین سیستم گرمایشی برای خانه محسوب شده است. بخاری در انواع مختلف ساخته شده و نوع گازی آن محبوبیت بیشتری دارد. از مهم ترین ایرادات انواع بخاری ها می توان به  سیاه کردن وسایل اطراف و نزدیک خود اشاره کرد. همچنین بخاری ها به دلیل داشتن ابعاد بزرگ، فضای بیشتری را اشغال کرده و در صورت نصب اشتباه ممکن است خطر گاز گرفتگی را به دنبال داشته باشد. البته با ورود بخاری های برقی  با قیمت های بالاتر از بخاری های گازی بخش عمده ای از این ایرادات برطرف شده است.

بخاری ها مانع از هد رفت گرمای تولید شده می شوند. بخاری ها معمولا نسبت به سایر وسایل گرمایشی هزینه پایینی داشته و قابلیت نصب و راه اندازی راحتی  را دارند  .از آنجایی که هزینه تعمیر و نگهداری آن نیز کمتر می باشد باعث شده تا بخاری به عنوان انتخاب اول اکثر مردم برای خانه تبدیل گردد.

 • شومینه

شومینه با اینکه از ظاهری شیک و جذاب برخوردار است ولی جزو وسایل گرمایشی بی استفاده محسوب می شود. پس گول ظاهر و زیبایی آنرا نخورید و به جای آن میزان گرمایش خانه و هزینه های جیبتان را در اولویت اول و اساسی قرار دهید. شومینه مصرف بهینه انرژی نداشته و با مصرف بالایی که دارد نمی تواند خانه را خوب گرم کند. همچنین عمل احتراق آن در فضای بیرون انجام شده و هیچگونه محافظی ندارد. از این رو احتمال خطر آتش سوزی بالا رفته  و احتمال صدمه رسیدن به بچه های بازیگوش وجود دارد.

شومینه به لحاظ مصرف زیاد انرژی، گرمای زیادی را هدر می دهد. به زبان ساده می توان گفت که انگار شما پنجر را باز بگذارید و برای گرم کردن فضا، بخاری را روشن می کنید. دودکش های بزرگی که در شومینه ها تعبیه می شوند، مقداری زیادی از گرمای داخل را به بیرون منتقل می کنند. حتی در منازلی که عایق بندی شده اند باز درصد مصرف انرژی آنها ۳۰ درصد بیشتر خواهد بود. پس اگر در ذهنتان ایجاد فضایی همانند فیلم ها می باشد، باید بگویم که فقط دارید هزینه اضافی برای مصرف بیش از حد انرژی پرداخت می کنید.

 • موتور خانه

این سیستم، به دلیل بهره وری بالایی که در مصرف انرژی دارد، بیشترین کاربرد را در فضا ها و مجتمع های بزرگ ایجاد می کند. در این سیستم، در موتور خانه ها آب گرم شده توسط لوله های تعبیه شده به تمام واحد ها منتقل شده و باعث گرمایش فضا می شود. در واقع آب گرم شده با از دست دادن گرمایش خود، باعث گرم شدن خانه می شود. این نوع سیستم فضایی از خانه شما را اشغال نکرده ولی در عوض نیازمند محیطی نسبتا بزرگ برای راه اندازی موتور خانه می باشد. همچنین این سیستم انتقال حرارت یکنواختی نداشته و نیازمند به لوله کشی زیاد در مجتمع می باشد. همچنین داشتن استقلال در صرفه جویی هزینه ها در این نوع از سیستم گر مایشی  امکان پذیر نمی باشد. زیرا هزینه انرژی مصرفی بین تمام ساکنین مجتمع به طور مساوی تقسیم شده و در شارژ ماهیانه محاسبه می شود.

 • پکیج

نحوه  عملکرد پکیج ها همانند موتور خانه بوده، با این تفاوت که در سیستم گرمایشی پکیج، برای ایجاد گرما در هر واحد، از مخزن های کوچک استفاده می شود. .ولی در سیستم موتور خانه از یک مخزن بزرگ برای تمامی واحد ها استفاده می شود .پکیج به دلیل استفاده از سنسور های هشدار دهنده از ایمنی بالایی برخورددار بوده و بدون بو کار میکند .همچنین چون در این سیستم تنظیم دمای هر واحد مستقل از سایر واحدها است بهره وری بالایی داشته و با مصرف آب های گردش شده در حمام و آشپزخانه از هدر رفت آب جلوگیری می شود. پکیج،  هزینه ی تعمیر و نگهداری کمتری نسبت موتور خانه داشته و در هنگام تعمیر ، درد سر کمی پیدا خواهید کرد. پس به راحتی می توان گفت که پکیج ها یکی از بهترین سیستم های گرمایشی حال حاضر موجود در بازار می باشند.

 • گرمایش از کف

سیستم گر مایش از کف، جزو لوکس ترین سیستم های گرمایشی برای منازل محسوب می شود.  این سیستم، باعث عبور آب گرم از لوله های تعبیه شده در کف می شود .در واقع میتوان گفت که این سیستم عمل شباهتی به سیستم پکیج و موتور خانه داشته با این تفاوت که لوله های مذکور در کف کار گذاشته شده و قابل رویت نمی باشند.

از مزیت های زیاد سیستم گرمایش از کف غافل نشوید. این سیستم علاوه بر گرمایش یکنواخت فضایی را اشعال نکرده و به دلیل اینکه از کف شروع به گرم کردن می کند، گرمای مطلوبتری را ایجاد می کند. همچنین به دلیل تعبیه لوله ها در تمام کف، گرما در مساحتی بسیار بالا پخش می شود. این سیستم قابلیت تنظیم دستی و خودکار را داشته و می توان برای هر اتاقی برنامه ای خاص مستقل از اتاق دیگر داد.

هزینه راه اندازه سیستم گرمایش از کف نسبت به سایر سیستم ها بالا بوده و به راحتی قابلیت تعمیر را دارد. همچنین اگر به سراغ استفاده از سیستم گرمایش از کف می روید توقع گرم کردن فوری محیط را نداشته باشید. زیرا برای گرم کردن کف باید گرما از مصالح کف عبور کرده که گاهی این کار ممکن است یک ساعت زمان صرف کند.

سیستم های سرمایشی

هرچه به فصول گرم سال نزدیک تر شویم استفاده از سیستم های سرمایشی و بازار فروش آن ها نیز افزایش می یابد. در هنگام خرید این سیستم ها فاکتور های مختلفی مد نظر می باشد که از مهم ترین آنها بودجه و فضای خانه کمی باشد. انواع این سیستم ها چه ساده و چه پیشرفته دارای معایب و ویژگی های خاص خود می باشند که در این مطلب به برسی هر کدام از آنها می پردازیم.

 • کولر آبی

کولر های آبی به دلیل ایجاد سرما با آب، مصرف انرژی کمتری دارد. همچنین داشتن ظرفیت های مختلف کولر آبی باعث شده بسته به مساحت و ابعاد خانه یکی از انواع آن را انتخاب کرد.  کولر های آبی باعث تولید رطوبت شده و از این رو می تواند یک وسیله ی مناسب در مناطقی با آب و هوای خشک باشد.  کولر آبی با کارکرد ساده ی خود به راحتی قابلیت سرویس کردن توسط کاربر را دارد.

معایب کولر آبی

 • این کولر ها کارایی خود را در مناطق مرطوب مانند شمال بطور کامل از دست خواهند داد.
 • بهره وری آنها در صورت قرار گرفتن در برابر تابش مستقیم آفتاب و گرمای زیاد کاهش می باید.
 • استهلاک بالایی داشته و در مواردی با نشت بوی بد حاصل از پوسیدگی به داخل آب و فضای داخلی خانه وجود دارد.
 • کولر ها، مصرف آب زیادی داشته مخصوصا اگر این سیستم بطور مستقیم در زیر نور خورشید قرار گیرد.
 • سرو صدای تولید شده توسط این دستگاه زیاد بوده و اگر فاصله کمی با پست بام داشته باشید صدای زیادی به خانه تان وارد می شود.

کولر های گازی

کولر های گازی یکی از بهترین انواع سیستم های سرمایشی برای منازل بوده و در  آب و هوای خشک و مرطوب کارایی بالایی دارند. این کولر در مقایشه با کولر آبی از توان سرمایشی بالایی برخورددار بوده و توانایی کنترل بالایی در تنظیم دمای محیط دارد. مصرف انرژی  در مدل های جدید کولر های گازی مانند اینورتورها بسیار کم بوده  و سرعت بالایی در خنک سازی محیط دارند. کولر های گازی در مقایسه با سایر کولر ها،  آلودگی صوتی کمتری ایجاد کرده و با دارا بودن فیلتر های مخصوص تا حدودی می توانند هوای داخل محیط را تصویه کنند.

معایب فن کویل

 • در خانه های کوچک به دلیل هزینه بالا ، استفاده از سیستم فن کویل چلر  دار مرکزی امکان پذیر نمی باشد.
 • برای اینکه بتوان تمام فضای خانه را پوشش داد باید از نوع کانالی این سیستم و در غیر این صورت از یک دستگاه فن کویل در هر بخش از خانه استفاده کرد.
 • سرویس و نگهداری آن به دلیل ساخته شدن از تعداد زیادی تجهیزات الکتریکی و مکانیکی به دانش فنی بالایی نیاز دارد.
 • توانایی مرطوب سازی آن نسبت به کولر های آبی بوده و معمولا از هوای داخلی خانه برای تهویه استفاده می کند.

چیلر           

چیلر ها از کاربردی ترین سیستم های سرمایشی در ساختمان ها و مجتمع های بزرگ بوده و می تواند جزو بهترین سیستم سرمایشی برای خانه محسوب شود. چیلر ها در دو نوع تراکمی و جذبی بوده که هر کدام کارکرد و ساختار خاصی دارند. همچنین به نوع کوچک چیلرها مینی چیلر گفته می شود. این سیستم، توانایی سرمایشی بالایی داشته و به بهترین شکل باعث تهویه مطبوع و سرمایش بخش های مختلف خانه می شوند. چیلر ها مصرف انرژی کمی داشته و می توانند به عنوان سیستم گرمایشی نیز مورد استفاده قرار گیرند.

معایب چیلر

 • این سیستم به لحاظ پر هزینه بودن اجرا برای استفاده در ساختمان های کوچک به صرفه نخواهد بود.
 • نیازمند به دانش فنی بالا برای نگهداری و تعمیرات آن ها خواهید داشت.
 • مینی چیلر ها نه تنها بازدهی کمی دارند بلکه بلکه از سرو صدا و انرژی بیشتری نیز برخوردارند.
 • با اینکه می توان بخش های مختلف یک خانه را با مینی چیلر پوشش داد ولی پوشش دهی آن ها نسبت به چیلر های مرکزی به مراتب کمتر می باشد.

داکت اسپلیت

داکت اسپلت از کاربردی ترین سیستم های سرمایشی در ساختمان های بزرگ اداری و تجاری به شمار می رود. در واقع یونیت مرکزی هوای خنک شده را به بخش های  مختلف فضا انتقال داده و یونیت داخلی هوای گرم فضای داخلی را گرفته و پس از خنک کردن دوباره به داخل می فرستد. یونیت های داخلی معمولا به دلیل اجرا شدن توکار کاملا از دید پنهان هستند. داکت اسپلت ها پوشش دهی بالایی داشته و برای تهویه مطبوع بخش های مختلف فضا توانایی بالایی دارند. این سیستم با استفاده از یک ترموستات دمای محیط خانه را به بهترین شکل یکسان سازی می کند. همچنین داک اسپلت ها سرو صدا و مصرف برق کمتری نسبت به کولر های آبی و گازی دارند.

معایب داکت اسپلت

 • این سیستم هزینه نصب و اجرای بالایی دارد.
 • برای ساختمان هایی با متراژ کوچک، اجرای این سیستم می تواند هزینه های زیادی را به دنبال داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.