تعمیر و سرویس کولر آبی, کولر

بهترین پوشال برای استفاده در کولر

پوشال برای کولر

پوشال ها از رشته های چوبی تهیه می شوند. این پوشال ها از ماشین های مخصوصی ساخته می شوند. در بسته  بندی پوشال ها نیز در تور های مخصوص نایلونی قرار گرفته اند. چوب های پوشال به دلیل داشتن سوراخ ها و ساختاری از  فیبر می تواند آب را به خوبی در خود نگهداری کند. در اثر حرکت باد تولید شده توسط الکتروموتورهای متصل به پره ها سبب  خنکی بیشتر می شود.                                             

امروزه انواع پوشال کولر های آبی وجود دارد. پوشال های کولر  از جنس سلولزی و یا جنس معمولی تولید می شوند. یکی از کاربردهای پوشال ها در کولر آبی ممانعت از ورود ذرات ریز به دریچه  آن است. یکی  دیگر از کاربرد های پوشال ها ایجاد جریان خنک در کانال های کولرآبی می باشد.                                        

از بهترین مارک  برای پوشال کولر می توان به چوب درختان سپیدار، تیره بید و یا صنوبر اشاره کرد. این نوع درختان برای اینکه آب را در منافذ خود به خوبی نگهداری  کنند بیشترین استفاده را دارند. البته باید گفت که بهترین و کاربردی ترین نوع پوشال سلولزی است. برای اینکه این پوشال از بافت یکدست و صاف تشکیل  شده است و به خوبی می تواند خیس شده و آب  را درون خود نگه دارد.    

عوض کردن پوشال کولر آبی و بهبود قدرت در آن

پوشال در کولر های آبی دریچه    تبادل هوا را بر عهده دارد. به این منظور که هوا در داخل کولر با طی مراحل در داخل کولر خنک شده و از طریق کانال های نشتی خارج می شوند. اگر پوشال  ها کمترین عیبی را هم نشان دهند، می توانند تغییراتی بر قدرت خنک کنندگی و تهویه هوا اثر بگذارد. بنابراین شستن و تمیز کردن پوشال ها امر مهمی است.                                                      

عدم عوض کردن پوشال کولر آبی و مشکلات تنفسی

با توجه به اینکه کولر ها بروی پشت بام ها و فضای باز نصب می شوند باید سرویس کولر آن به خوبی انجام شود. عوامل محیطی مانند تغیرات هوایی، گردوغبار و عوامل دیگر مانند ورود حشره ها به داخل کولر است که در طی دوره زمانی که کولر فعال است، این عوامل وارد محل زندگی شده و باعث آلودگی می شوند.                                                

پوشال چگونه ساخته می شود؟             

همانطور که در پاراگراف بالاهم بیان شده است بهترین نوع درخت برای تولید پوشال کولر درخت صنوبر است. این درخت اکثرا در مناطق شمال کشور بیشتر رشد می کند و درخت صنوبر می تواند به مدت دو تا دونیم سال به اندازه مورد نظر برای تولید پوشال برسد. برای تولید پوشال باید بهترین نوع پوشال انتخاب شود، چون اگر پوشال های کولر نامناسب باشند، می تواند به سلامتی ما آسیب برسانند. چوب صنوبر برای اینکه سطحی صاف  و فاقد گره   است می تواند آب داخل کولر را به خوبی در خود نگه دارد، به همین علت برای تولید پوشال بسیار مناسب است.          

در مرحله نخست ابتدا چوب ها با توجه به اندازه آن ها زیر دستگاه رنده پوشال رنده می شوند. دستگاه رنده پوشال همزمان می تواند دو یا چهار تا چوب را رنده و به پوشال تبدیل کند. دستگاه رنده چهار چوب پوشال ها را به صورت رشته های باریک در  می آورد  که به آن رشته های پوشال گفته می شود. پوشال ها به صورت دستی یا اتوماتیک روی دستگاه دوخت پوشال ریخته می شوند. در دو طرف پوشال نیز دستگاه های دوخت وجود دارد.

 میزان دوخت پوشال ها باید با نهایت دقت انجام شود، زیرا باید بدون نقص و عیب باشد یعنی پوشال باید  متراکم و ضخیم باشد. اندازه پوشال کولر به اندازه دریچه  های کولر مصرفی بستگی دارد. در مرحله دوم پوشال دوخته شده توسط دستگاه دیگر به اندازه تعیین شده بریده می شود و بعدا از طریق دستگاه های لبه دوز لبه های بسته دوخته می شود. در مرحله سوم پوشال به محیطی باز رفته و در آنجا خشک می شود. خشک کردن پوشال را می توان در دستگاه های خشک کن نیز خشک کرد.                          

 ابعاد برای بسته بندی پوشال های کولر

برای بسته بندی کردن پوشال ها از اندازه های مختلفی استفاده می شود. واحد اندازه های پوشال بر حسب سانتی مترمربع می باشد. بزرگ ترین و کوچک ترین اندازه پوشال ها را می توان به اندازه هایی به ترتیب ۱۰۰×۹۰ سانتی متر مربع و ۶۰×۷۰ سانتی متر مربع هستند. از دیگر اندازه های برای بسته بندی پوشال ها می توان به اندازه های ۷۰×۸۰ برای  پوشال ۴۰۰۰، ۷۰ ×۸۲ برای پوشال ۴۵۰۰ و اندازه ۸۰ ×۹۰ برای پوشال ۶۵۰۰ اشاره کرد.

انواع پوشال

اندازه چوب های استفاده شده در کولر های آبی معمولا ۱ تا ۲ میلی متر است و به صورت پیچیده و در هم قرار دارند. این ویژگی باعث شده است که آبی که از بالا به داخل کولر وارد می شود، سخت تر سرازیر شود. کارشناسان بر این معتقد هستند که مدت زمان سرویس کولر باید به صورت سالیانه انجام شود. برای اینکه اگر مدت زمان بیشتری از سرویس کولر بگذرد، ممکن است چوب ها با برخورد مستقیم با آب خاصیت و مقاومت خود را از دست دهند و باعث ورود هوای نامطلوبی در کولر شوند.

چگونگی استفاده از پوشال چوبی

عملکرد کولرها با فرق می کند. در هر نوع کولر با شیوه های مختلفی پوشال ها را آب دهی می کنند. بعضی از کولر ها به صورت اتوماتیک آب را روی پوشال می ریزند و بعضی دیگر  از کولر ها در خود محفظه هایی دارند، بدین معنی که آب از طریق لوله ها روی پوشال می ریزد.                                 

یکی از نکاتی که باید  در هنگام استفاده از پوشال چوبی باید دقت کرد این است که به طور معمولی جدای سیستم آب دهی خود کولر آن را خیس کنند. این امر  سبب شده است که پوشال هایی که جذب آب  را به خوبی  انجام نمی دهند، به خوبی بتواند عمل سرمایشی را نیز انجام دهند. 

با گذشت زمان آبی که در کولر وجود دارد می تواند منجر به تخریب لایه های نگهدارنده پوشال کولر شود. البته به شرطی که اگر لایه محافظه پوشال از نوع فلز باشد و فلز محافظ زنگ بزند که کاملا می تواند سبب تخریب شود.  به همین دلیل شستشو و تمیز نگه داشتن پوشال کولر ضروری است.          

روش عوض کردن پوشال های چوبی 

 سرویس کولر و سرویس پوشال ها کار آسانی به شمار می آید که خودتان نیز می توانید  این سرویس را انجام دهید. برای این کار فقط باید ابتدا دو دست خودمان را در دو گیره کولر قرار بدهیم و بعدا آن ها را به سمت بالا بکشیم. در مرحله بعدی محافظ فلزی کولر به صورت کامل در  می آید. سپس با استفاده از انبر، دست گیره هایی  که درشبکه کولر وجود دارد، را باز کنیم و پوشال را به صورت کامل از کولر خارج کنیم. بعدا می توانیم پوشال جدید را در داخل محفظه قرار  دهیم.                                            

قبل از اینکه بخواهیم سرویس  کولر را انجام دهیم، باید از قطع بودن برق مطمئن باشیم. درست است که پوشال های کولر ربطی به برق کولر ندارند ولی باید ایمنی را در اول کار خود بدانیم. لذا برای درآوردن و نصب دریچه های کولر بهتر است از دستکش استفاده کنیم. 

پوشال سلولزی ( بهترین نوع  پوشال برای کولر)                         

یکی دیگر از انواع پوشال ها، پوشال سلولزی است که این پوشال نسبت به پوشال های دیگر استحکام و مقاومت بیشتری  دارند. همانطور که از اسمش هم معلوم است، پوشال های سلولزی از جنس  سلولز هستند. تفاوت این پوشال با پوشال های دیگر این است که این پوشال جذب آب  بیشتری دارد. افرادی که در مناطق گرم زندگی می کنند، بهتر است از پوشال سلولزی استفاده کنند.                                  

پوشال های سلولزی با پوشال های چوبی تفاوت هایی  دارند. اگرچه میزان نفوذپذیری یک عامل مهم به نظر می رسد، پوشال های سلولزی نسبت به پوشال های چوبی گران تر هستند. یعنی  پوشال های چوبی  صرفه اقتصادی بیشتری  دارند.                            

شکل پوشال های سلولزی به صورت یک  دست و صاف است و بر خلاف پوشال های چوبی رشته ای  نیستند. ساختار یکنواخت پرهای سلولزی موجب شده است که سطح تماس آب و هوای گرم بیشتر شود و نرخ انتقال و خنک سازی  به میزان زیادی افزایش پیدا  کند. به همین سبب گفته می شود که استفاده از پوشال های سلولزی مقدار راندمان یک کولر را تا پنجاه برابر افزایش می دهد.                         

عوض کردن پوشال های سلولزی 

سرویس کولر و پوشال آن امر ضروری است. همانطور که در پاراگراف بالا هم گفته شده است، پوشال سلولزی در بازه زمانی بیشتر می توان تعویض کرد و معمولا به لزومی برای تعویض ندارد و می توان آن را شست. روش عوض کردن پوشال سلولزی با پوشال چوبی چندین فرقی ندارد. در مرحله نخست ابتدا باید محفظه کولر را بیرون بکشیم، و بعدا پوشال را از کولر خارج کنیم و پوشال جدید را در آن قرار می دهیم و محفظه آن را نیز می بندیم.      

سخن پایانی 

عملکرد بالای هر دستگاه سرمایشی  و گرمایشی  نیازمند سرویس است. سرویس کولر یکی  از مهم ترین عوامل برای حفظ سلامتی است. برای اینکه بخواهیم کولر هایی که استفاده می کنیم کارکرد خوبی داشته باشند، باید سرویس کولر ها را در وقت مناسب انجام دهیم. از  کارکرد کولر خوب هم از نظر خنکی و هم از نظر صرفه اقتصادی ( میزان برق مصرفی ) توجه به این موارد است. به طور کلی راندمان خوبی داشته باشد، باید تمام اجزای کولر  از  جمله پوشال ها به طور مناسب انتخاب  و نصب  شود. برای تعویض و یا سرویس کولر باید مهارت کافی داشته باشیم. اگر مهارت کافی نداشته باشیم خطراتی از جمله برق گرفتگی و آسیب  های دیگر  وجود دارد. به همین دلیل اگر مهارتی در سرویس کولر نداشته باشیم، باید  از تکنسین های مخصوص کمک بگیریم.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.