پکیج, تعمیرات پکیج, تعمیرات موتور خانه, سرویس موتور خانه, موتور خانه

دلایل خرابی پکیج و گرم نشدن رادیاتور‌ها

علت گرم نشدن رادیاتورها توسط پکیج به عوامل مختلفی بستگی دارد. با در نظر گرفتن علائم و نشانه‌ها می‌توانید به دلایل این مشکل پی ببرید و مشکل را حل کنید. آسیب به رادیاتور پکیج می‌تواند از گرم شدن ساختمان و آب شما جلوگیری کند. بنابراین، بهتر است تعمیر رادیاتور و همچنین نصب پکیج خود را برای بهبود عملکرد آن به کارشناسان بسپارید. گاهی اوقات این فرآیند با مشکل مواجه می‌شود و پکیج آب را گرم نمی‌کند یا حرارت کافی را ندارد. در این زمان، تئوری خرابی پکیج ارائه شده است. برای بررسی گرم نشدن رادیاتورها باید خطاهای نمایش داده شده روی دستگاه در صورت وجود و یا قطعات آن بررسی شود. در این صورت پکیج در مدل‌هایی مانند ایران رادیاتور، بوتان، تاچی، گلد ایران، ایساتیس، آریستون و مرکوری و به همین صورت تعمیر می‌شود. در این مقاله، ما درباره عوامل موثر بر گرم نشدن رادیاتورها و خرابی پکیج صحبت خواهیم کرد. پس، با ما همراه باشید.

علت گرم نشدن رادیاتورها

علت گرم نشدن رادیاتور می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در ادامه به بررسی دلایل اصلی گرم نشدن پکیج رادیاتور می‌پردازیم. دریچه‌های قطع کننده زیر رادیاتور ممکن است کاملا باز نباشند که به راحتی می‌توانید آن را بررسی و تعمیر کنید. موضوع مهم بعدی‌عدم هواگیری پکیج است. وجود هوا باعث گرم نشدن رادیاتورها می‌شود. در ادامه می‌خواهیم به رادیاتور پکیج بوتان و ایران رادیاتور و مدل‌های دیگر بعد از هواگیری به دلیل گرم نشدن بپردازیم.

مهمترین دلایل گرم نشدن رادیاتورها

در ادامه شایع‌ترین علل گرم نشدن رادیاتورها بعد از تهویه را بیان می‌کنیم.

عدم تنظیم فشار پکیج دلیل گرم نشدن رادیاتورها پس از هواگیری است

اگر متوجه گرم نشدن رادیاتورها شدید، این مشکل می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. می‌توانید عدد فشار را از روی صفحه نمایش پکیج بخوانید. اگر فشار کمتر از ۱.۵ بار باشد، ممکن است دلیل گرم نشدن یک یا همه رادیاتورها باشد.

رسوب در لوله‌ها باعث می‌شود رادیاتور پس از هواگیری گرم نشود

پس از تهویه رادیاتور، در برخی موارد با وجود اینکه فشار پکیج در محدوده نرمال قرار دارد، اما دلایلی مانند سختی بالای آب می‌تواند باعث افزایش رسوب لوله‌های رادیاتور شود. این یکی از دلایل کاهش فشار آب رادیاتور خواهد بود. برای رفع این مشکل استفاده از مبدل حرارتی با کمک متخصصان و با استفاده از محلول‌های پکیج برای رفع آلودگی و اسیدشویی توصیه می‌شود.

دمای نامناسب شعله باعث گرم نشدن رادیاتورها می‌شود

البته دلیل گرم نشدن رادیاتورها پس از تهویه به همین جا ختم نمی‌شود. گاهی اوقات دلیل گرم نشدن رادیاتور به دمای نامناسب شعله پکیج مربوط می‌شود. این ممکن است به دلیل نقص در پکیج مشعل نیز باشد. در برخی موارد دلیل گرم نشدن دیگ بعد از تهویه به ارتفاع شعله مربوط می‌شود. ممکن است هنگام نصب پکیج شعله نسبت به لوله وضعیت مناسبی نداشته باشد یا شعله کم باشد و حرارت لازم برای رسیدن به آبگرمکن تامین نشود. با افزایش شعله می‌توان تا حدی این مشکل را برطرف کرد. اما بررسی مشعل و موقعیت آن و سنسورهای حرارتی نیاز به تکنسین متخصص دارد. بنابراین، مطمئن شوید که سنسورهای حرارتی و مشعل کاملا سالم هستند.

فشار کم آب در ساختمان دلیل گرم نشدن رادیاتورها پس از تهویه

گاهی اوقات دلایل بسیار ساده‌ای وجود دارد که چرا رادیاتور پس از تهویه گرم نمی‌شود، همیشه به دنبال دلایل بسیار پیچیده نباشید. گاهی اوقات استفاده همزمان از چند شیر باعث افت فشار پکیج و رادیاتور سرد می‌شود. ممکن است یک نفر در حمام باشد و دیگری در حال آبیاری باغ باشد، بنابراین فوراً سیستم گرمایش خانه را مقصر ندانید.

عدم تهویه مناسب باعث گرم نشدن رادیاتورها می‌شود

گاهی که در حال انجام تهویه هستیم و فکر می‌کنیم مشکل از تهویه نیست. اما اتفاقاً مشکل دقیقاً همین است. زیرا ممکن است تهویه موثر و کامل نباشد. در صورت امکان، تمام رادیاتورهای خانه را تهویه کنید و این کار را تا ادامه جریان آب ادامه دهید. در برخی موارد لوله‌های رادیاتور در منازل با استانداردهای مربوطه مطابقت ندارند. انتخاب پکیج و توان مناسب باید متناسب با فضای ساختمان و تعداد رادیاتورها باشد.

رادیاتورها گرمای مورد نظر را ندارند

گاهی اوقات رادیاتورها گرم می‌شوند اما گرمای مطلوب را ندارند. بیشتر مشکلاتی که هموطنان عزیز با آن مواجه هستند مربوط به این قسمت است که دلایل و علل آن را به تفصیل بیان خواهیم کرد. پس از اطمینان از باز بودن شیرها باید حجم تنظیمات پکیج را روی حالت زمستانی قرار داد و در صورت نیاز دمای رادیاتورها را بالا برد. ممکن است با انجام این اقدامات مشکل گرم نشدن رادیاتورها برطرف شده باشد. اگر مشکل برطرف نشد، می‌توانید با تعمیرکاران جدید تماس بگیرید تا در اسرع وقت مشکل شما را حل کنند. مشکلات اصلی گرم نشدن رادیاتورها که بسیاری از دوستان در زمستان با آن مواجه می‌شوند و با کیت تعمیر جدید تماس می‌گیرند عبارتند از:

  • همه رادیاتورها گرم نمی‌شوند
  • یکی از رادیاتورها گرم نمی‌شود
  • کف سرد رادیاتورها
  • رادیاتورها پس از تهویه گرم نمی‌شوند
  • نحوه تهویه رادیاتورها
  • قسمت سرد رادیاتور
  • گرمای کم رادیاتورها وعدم گرمای بهینه
  • دلیل گرم نکردن رادیاتور پکیج ایران رادیاتور
  • دلیل گرم نکردن رادیاتور ایران

دلیل گرم نکردن رادیاتور پکیج بوتان

اگر رادیاتورها پس از هواگیری همچنان گرم نمی‌شوند، ممکن است به دلایل کلی زیر باشد:

اکثر پکیج‌های امروزی دارای سیستم خطا یا هشدار هستند.

بسته به نوع و مدل بسته، هر کدام یک نوع سیستم گزارش کد خطا دارند که در دفترچه راهنمای بسته این کدها درج شده است. بنابراین قبل از هر اقدام یا اقدامی باید به این خطاها یا کدهای خطا توجه کنید.

کد خطا روی بسته ظاهر می‌شود

همانطور که در متن بالا اشاره شد، در صورت خطا دادن پکیج، با دانستن نوع خطا، می‌توان به راحتی در اسرع وقت مشکل را برطرف کرد.

کاهش بار بسته

میزان بار داخل دستگاه باید بین ۱ تا ۲ بار باشد. اگر فشار داخل دستگاه کم باشد پکیج یا ارور می‌دهد و روشن نمی‌شود و یا نمی‌تواند کار خود را به خوبی انجام دهد.

دریچه‌های برگشت بسته شد

شیرهای بسته یا نیمه باز زیر پکیج رادیاتورها را به خوبی گرم نمی‌کند.

شیرهای بسته یا نیمه باز در بالا و پایین رادیاتور

بستن این شیرها نیز باعث گرم نشدن رادیاتور و یا سرد نشدن قسمت زیرین یا بخشی از رادیاتور می‌شود.

خرابی و نقص پمپ سیرکولاتور پکیج

مهمترین وظیفه پمپ پکیج گردش آب در یک سیکل بسته و گردش است. البته خرابی پمپ پکیج دلیل اصلی گرم نشدن رادیاتورها در زمستان است.

شیلنگ‌های برگشت زیر بسته را حرکت دهید و معکوس کنید

یکی از فاکتورهای پیش پا افتاده اما بسیار مهم این است که بسته را به درستی عقب و جلو ببندید. حرکت شیلنگ‌ها در زیر پکیج باعث آسیب رساندن به پمپ و ضعیف شدن آن می‌شود. همچنین زمانی که پمپ تحت فشار کار می‌کند نمی‌تواند رادیاتورها را به خوبی گرم کند و برخی از رادیاتورها معمولا گرم و برخی خنک می‌شوند.

فیلتر کثیف پکیج

معمولا با به دام انداختن توری در داخل صافی، مسیر گردش آب محدود شده و دستگاه ارور اجازه گردش آب را نمی‌دهد. همچنین، در صورت مشاهده دما متوجه افزایش سریع دما شده و دستگاه بلافاصله خاموش می‌شود. در این حالت اگر دست خود را روی شیلنگ برگشت زیر بسته قرار دهید، در صورتی که دمای نمایش داده شده حداکثر باشد، متوجه ولرم تا سرد بودن آن خواهید شد.

آسیب یا سوختن سوپاپ موتور

خرابی دریچه موتور یا مهره محرک آن نیز از باز شدن رادیاتورها جلوگیری می‌کند. در این حالت آب به مبدل ثانویه می‌رود و رادیاتورها را گرم نمی‌کند.

رادیاتورها به دلیل خرابی تهویه مطبوع یا تهویه خودکار گرم نمی‌شوند

در صورت بروز نقص تهویه به درستی انجام نمی‌شود. وجود هوا در پکیج از گردش مناسب آب جلوگیری می‌کند و در نتیجه رادیاتورها را گرم نمی‌کند.

سوئیچ جریان یا دستگاه فلورسنت را فعال نگه دارید

در این حالت با بستن آب، دستگاه فکر می‌کند که آب باز است. بنابراین پکیج مدام در حالت مصرف آب کار می‌کند و چون شیرها بسته است پکیج یا ارور می‌دهد یا می‌جوشد و خاموش می‌شود. در این حالت رادیاتورها هرگز گرم نمی‌شوند.

خرابی سنسور رادیاتور NTC

در صورت خرابی این سنسور اطلاعات نادرست به برد داده می‌شود.

جرم و رسوب دارای مبدل اصلی یا اولیه بسته‌بندی

هر گونه جرم و رسوب در مسیر گردش آب باعث افزایش سریع دما و جوشیدن پکیج می‌شود.

جرم و مقیاس خود رادیاتورها

یکی از دلایل اصلی گرم نشدن رادیاتورها، جرم بودن کف رادیاتور است. شن و ماسه در آب در کف رادیاتورها جمع باید شود. برای رفع این مشکل رادیاتورها باید شسته شوند.

بسته کم شعله کوتاه

اگر تنظیم شعله کوتاه پکیج بهم ریخته و خیلی کم باشد، نمی‌تواند رادیاتورها را به خوبی گرم کند. فشار پایین گاز نیز واکنش مشابهی به خصوص در فصل زمستان دارد.

دلایل خرابی پکیج‌های تک مبدل

پکیج‌ها مدل‌های مختلفی دارند، برخی از پکیج‌ها دو مبدل و برخی تک مبدل هستند. البته پکیج‌های نیمه تغلیظ کننده و متراکم نیز وجود دارد. اما در ایران فعل زیاد نیست.

دلایل خرابی پکیج تک مبدل

آن‌ها قطعات را در یک پکیج مبدل قرار می‌دهند و هدفشان پایین آوردن ابزارهای متحرک در بسته است، یعنی سازنده و طراح به این باور رسیده‌اند که ابزار جابجایی و پیچیده شدن بسته نیز مستهلک و هزینه‌هایی را به همراه دارد. در نتیجه تا حد امکان قطعات را حذف کرده است، یعنی قطعات متحرک و ابزارهای متحرک. در قسمت مصرف و گرمایش مبدل و برای قسمت گردش آب پمپ و شیر گاز تعبیه شده است. در نتیجه اجزای اصلی پکیج تک مبدل شامل پمپ، برد، شیر گاز و مبدل می‌باشد. البته فن هم در مبدل و هم در تک مبدل رایج است.

دلایل خرابی دو پکیج مبدل

در پکیج‌ها دو مبدل به دلیل وجود وسایل متحرک بیشتر از مبدل‌های تکی اصطکاک بین قطعات خود دارند و به همین دلیل در صورت خرابی دستگاه هزینه بر است. بنابراین به طور کلی از نظر پرداخت هزینه ها، یک مبدل تک تفاوتی با دو مبدل ندارد.

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم تمامی دلایل گرم نشدن رادیاتورها برندهای ایران رادیاتور، بوتان و سایر برندها را بررسی کنیم، امیدواریم این مطالب به رفع مشکل گرم نکردن رادیاتور شما کمک کند. در پایان توصیه می‌کنیم اگر پکیج شما خراب شد و یا رادیاتور شما گرمایش نداشت کار را به متخصصان بسپارید. همچنین، شما می‌توانید جهت مشاوره و یا خرید و تعمیر رادیاتور و پکیج به سایت ما یعنی https://stargrowshop.com/ مراجعه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.