آبگرمکن, پکیج, تعمیرات پکیج, تعمیرات موتور خانه, موتور خانه

دلایل عمده خرابی پکیج

هیچ چیز بدتر از یک پکیج خراب و بدون کارکرد در زمستان نیست. اگر سیستم گرمایشی شما در فصل سرد سال دچار اختلال شود، ممکن است ناراحتی های زیادی تحمل کنید. پس برای اینکه در فصل زمستان چنین مشکلاتی نداشته باشید بهتر است در فصل های گرم و زمانی که نیاز به سیستم گرمایشی ندارید اقدام به تعمیر و یا تنظیم پکیج خود کنید تا یک زمستان راحت و لذت بخش را تجربه کنید.

 برای این کار به صورت منظم پکیج خود را نزد یک تکنسین متخصص سرویس کنید تا راحتی را به خود و خانواده تان هدیه دهید. ما در این مقاله قصد داریم تا در خصوص دلایل خرابی پکیج اطلاعات مفیدی به مخاطبان عزیز بدهیم تا در صورت مشاهده هر یک از این دلایل نسبت به رفع خطا آگاهی لازم را داشته باشید.

دلایل خرابی پکیج

خرابی پکیج

این موضوع اهمیت ندارد که چه میزان از لوازم نوین و پیشرفته استفاده می کنید، امکان دارد آن ها در برخی موارد، مشکلات زیادی ایجاد می کنند. زمانی را تصور کنید که در یک شب آرام بخش زمستانی در حال استراحت در خانه هستید که متوجه می شوید پکیج شما گرمای لازم و ضروری را به محیط خانه پخش نمی کند. مسلما هیچ شخصی دوست ندارد در آن موقعیت باشد. در زیر به چند نمونه از مشکلاتی که باعصث می شوند تا آسایش شما تحت تاثیر قرار گیرد، اشاره می کنیم.

 • عدم نظافت و مراقبت منظم

یکی از دلایل اصلی برای خرابی پکیج، این است که افراد مدت زمان طولانی از پکیج استفاده می کنند بدون اینکه زمانی را به تمیزکردن و نگهداری درست از آن اختصاص دهند. یعنی به عبارتی گاهی اوقات عدم کارکرد درست پکیج به خاطر کثیف بودن آن است.

یک قسمت کثیف در پکیج می تواند دلیل خرابی مبدل حرارتی باشد. فیلتر هوای آلوده ممکن است جریان هوا را محدود کند. گاهی اوقات مشعل کثیف باعث می شود در کارکرد پکیج اختلالاتی به وجود آید.

مشکلات عمده در خصوص پکیج
 • عدم کارکرد فن گرمایشی

این احتمال وجود دارد که فن پکیج کار کند ولی گرمای محسوسی در خانه احساس نکنید. در این حالت بهتر است ترموستات پکیج را بررسی کنید. فیلترهای بسیار کثیف ممکن است مانع از عملکرد درست فن پکیج باشند. اگر اطمینان حاصل کردید که مشکلات در ترموستات است بهتر است این مسئله را با نمایندگی در میان بگذارید. البته بسیاری از ترموستات ها دیجیتالی هستند که توسط باتطری کار خود را انجام می دهند بهتر است نسبت به تعویض باتری آن ها اقدام کنید.

 • شنیده شدن صدای غیر معمول

پکیج با توجه به نوع کارکردی که دارد ممکن است صدای ضعیفی از خود انتشار دهد که طبیعی است اما اگر یک صدای غیر معمول و بلند از پکیج می شنوید، بهتر است دقت و توجه خود را به آن عمیق تر کنید. در هنگام شنیدن این صدا به خرابی پمپ شک کنید و برای تعویض پمپ هرچه سریعتر اقدام کنید، البته بهتر از قبل اقدام به تعویض از یک تکنسین مجرب و کارشناس زبده در این زمینه کمک بگیرید.

 • خاموشی مکرر پکیج

ممکن است که پکیج مدام خاموش شود این علت به خاطر  جمع شدن هوا داخل پکیج باشد که برای جلوگیری از این امر بهتر است آن را خاموش کنید و سپس اقدام به هواگیری پکیج نمائید.

 • عدم دفع دوده از سمت پکیج

گاهی اتفاق می افتد که پکیج قادر به از بین بردن دوده نمی باشد که در این صورت بهتر است، لوله ها را به طور دقیق بررسی کنید و اگر گرفتگی مشاهده کردید در جهت رفع آن برآیید.

 • عدم روشن شدن شمعک

در صورتی که مشعل پکیج روشن نشد به خرابی جرقه زن شک کنید. برای رفع این مشکل، آب گرم را باز کرده و از طریق دستی اقدام به روشن کردن شمعک نمائید. این تست ممکن است به شما نشان دهد که شمعک خراب است و نیاز به تعویض دارد و این حالت زمانی کاربردی خواهد بود که پکیج به صورت دستی کار کند.

 • داغ شدن بیش از حد پکیج

اگر راه آب بسته شود ممکن است که کلید مختص به منظور تنظیم دما دچار اختلال شده باشد و یا تنظیمات شعله درست نباشد که در صورت مشاهده چنین شرایطی با کارشناسان موجود در مجموعه تاسیسات مردانی تماس حاصل نمائید تا در کمترین زمان ممکن در محل حضور پیدا کرده و مشکل شما را حل کنند. البته قبل از هرکاری شستشوی روغنی پمپ بهترین کار است. در صورتی که عمل شستشو را هم انجام دادید ولی همچنان مشکل وجود داشت راه حل های پیشنهادی را انجام داده و با یک متخصص مشورت کنید.   

اختلال در کار پکیج
 • خرابی پمپ

پمپ یکی از مهم تریم قطعات موجود در پکیج است که مسئولیت گرم کردن مکان بر عهده آن است. هنگامی که آب در داخل رادیاتور می گردد تا محیط گرم شود، آب گرم در پکیج به وسیله پمپ حرکت می کند. در حقیقت می توان گفت، باتوجه به اهمیت این قطعه قیمت آن نیز بالاتر است. از کار افتادن پمپ ممکن است هزینه زیادی برای تعمیر نیاز داشته باشد. علاوه بر هزینه بالا، چرخش آب را نیز مختل می کند و در نهایت عملکرد درست پکیج که تولید گرما است نیز با مشکلاتی مواجه خواهد شد.

 • عدم وجود آب در پکیج

ممکن است فشار آبی که در پکیج است به حدی کم باشد که پرشر سوئیچ آب قطع شود و برد الکترونیک نگذارد که پکیج عملکرد صحیحی از خود نشان دهد. برای رفع ان مشکل بهتر است شیر پرکن را باز کنید و فشار آب را به عدد ۱.۵ برسانید و در این حالت بلافاصله پکیج را ریست کنید. نشتی نیز می تواند باعث کم شدن آب پکیج شود. این نشتی می تواند کم یا زیاد باشد.

 • خراب شدن فلوسوئیچ و عدم گرمای آب

پکیج برای تشخیص اینکه آب گرم باز است از فلوسوئیچ یا فلومتر بهره می گیرد. این قطعه برای این است که برد الکترونیک را در جریان باز شدن آب گرم قرار دهد. فلومتر نیز میزان آب گرم درخواستی را مشخص می کند. برخی پکیج ها دو مدل را یکجا دارند ولی برخی دیگر تک مدله هستند. اگر یکی از این قطعات خراب شود، پکیج گرمای آب را انجام نمی دهد.

برای تتشخیص معایب فلومتر و فلوسوئیچ این کار را از طریق یک اُهم متر بررسی کنید. در صورت خرابی قلوسوئیچ باید نسبت به تعویض آن اقدام کنید. برای این کار بهتر است از نمایندگی های موجود قطعات اصلی و با کیفیت را خریداری کنید.

تعمیر پکیج
 • سردی آب در ارتباط با رسوب گرفتن مبدل ثانویه

پکیج های تک مبدله نیز همانند پکیج های دو مبدله قابلیت رسوب گیری دارند، اما به جای استفاده از مس به جای استیل این پکیج ها دیرتر رسوب می گیرند. برای رفع این مشکل، می توانید اسیدپاشی را برای مبدل اصلی انجام دهید. البته این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که کار اسیدپاشی را به یک متخصص در این زمینه بسپارید و خدتان این کار را انجام ندهید. 

 • عدم ایجاد شعله

میله یون و جرقه زن در برخی پکیج ها پیوسته است. یعنی میله ای که مسئولیت ساخت جرقه را بر عهده دارد مسئولیت انتقال یون را نیز دارا می باشد. ایران رادیاتور یکی از این پکیج های تک میله است. اگر در لوله گاز پکیج هوا وجود داشته باشد ممکن است شعله تشکیل نشود، یکی از راه های تشخیص گرفتگی لوله این است که وقتی شیر گاز باز می شود بوی نامناسب گاز احساس نشود.

برای از بین بردن این مشکل، شلنگ را باز کرده و منتظر شوید که هوای لوله خالی شود. البته این کار را با رعایت نکات ایمنی انجام دهید. گرفتگی فیلتر گاز و فشار کم آن نیز باعث به وجود آمدن مشکل عدم ایجاد شعله می شود. علاوه بر این ها ، خراب شدن شیر برقی گاز، گرفتگی ژیکلاتورهای مشعل و مشکل پیدا کردن برد الکترونیک هم عاملی است که موجب  ایجاد نشدن شعله در پکیج خواهد شد.

 • عدم تشخیص شعله توسط میله یون

برخی وقت ها این امکان وجود دارد که شعلع تشکیل شود ولی دقیقا پس از ۷ یا ۸ ثانیه دوباره از بین برود. برای اینکه آزمایشی انجام دهید که متوجه شوید شعله می پرد بهتر است مشعل پکیج را باز کنید در این حالت پکیج روی موقعیت زمستانه یا تابستانه روشن می شود که در این صورت دقیت داشته باشید که آیا شعله تشکیل می شود؟ اگر شعله درست شد ولی پس از ثانیه هایی پرید احتمالا مشکل از یون است. 

جمع بندی

مجموعه تاسیسات مردانی در این مقاله سعی کرد تا بسیاری از نکات مرتبط با دلایل عمده خرابی پکیج را به اطلاع مخاطبان گرامی برساند. البته مشکلات و دلایل خرابی ممکن است بیشتر از این ها باشد ولی ما در این جا به توضیح چند نمونه  از آن ها اشاره کردیم و علت را نیز مورد بررسی قرار داده و حتی برای برخی از آن ها راه حل خوب و مناسبی ارائه دادیم تا در صورت مشاهده هر مشکلی بتوانند بهترین کار را انجام دهند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.