رفع گرفتگی لوله, فنر زنی لوله, لوله بازکنی

دلایل گرفتگی لوله و ۵ روش رفع آن

احتمالا شما هم تا به امروز بارها  گرفتگی لوله های فاضلاب آشپزخانه، دستشویی و حمام و … را تجربه کرده اید.  این اتفاق بسیار ناخوشایند و اعصاب خرد کن است چرا که علاوه بر کثیف کاری که ایجاد می کند بوی بسیار بد و نامطبوعی نیز دارد که سبب می شود درصدد رفع آن در سریع ترین زمان تلاش کنید. راهکار های بسیار زیادی وجود دارد که در آن لحظه به ذهنتان می آید و بی شک شما نیز به دنبال راحت ترین آن هستید که تاثیر گذار نیز می باشد. در ادامه بیشتر با این راهکار ها آشنا خواهیم شد اما مسئله مهمی که وجود دارد این است که بتوانید بهترین راهکار را انتخاب کنید که از هر نظر به نفع شما باشد.

تصویری از سینک و فردی که در حال تلمبه زدن در چاه فاضلاب سینک میباشد تا از گرفتگی چاه آزاد شود
نمونه ای از باز کزدن چاه سنتی با تلمبه

استفاده از اسید لوله بازکنی برای رفع گرفتگی فاضلاب

در تصور عموم مردم استفاده از این اسیدها راحت ترین راه و در عین حال کارآمد ترین راه می باشد. اما توجه داشته باشید که این اولین راهکار شما نیست. این مواد شیمیایی و اسیدی که قدرت پاک کنندگی بسیار زیادی دارند خطرات بسیاری را نیز دارند که سلامتی شما و خانواده تان را تهدید می کند. استفاده ازاین محلول ها شاید در چندبار نخست جواب گو باشند اما اگر مکررا از آنها استفاده شود موجب آسیب رسیدن به لوله ها می شود مخصوصا اگر لوله ها عمر زیادی داشته باشند. استفاده از این مایع اسیدی شاید منع نشود اما قطعا اولین گزینه نخواهد بود و دلیل آن معایب بسیاری است که دارد.

تصویری گزافیکی از لوله دچار گرفتگی در قسمت زانویی و استفاده از محلوله لوله بازکنی

معایب استفاده از اسید لوله بازکنی

حتما شماهم از این معایب باخبر هستید چرا که بر روی برخی از این مواد خطرات آن درج شده است. از معایب آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برخورد این مواد با پوست می تواند سبب ایجاد زخم های شدید شود.
 • در صورت تماس با چشم، ممکن است بینایی تان را زا دست بدهید.
 • این مواد به دلیل خاصیت اسیدی بالایی که دارد د اولین تماس به راحتی قرینه چشم را زا بین می برد و بسیار خطرناک است.
 • قدرت بالای این اسیدها باعث می شود تا رنگ سینک نیز تغییر یابد.
 • بوی بسیار نامطبوعی دارند و خطرناک هستند.
عکس از دست فردی که به دلیل استفاده نادرست از محلول لوله بازکنی دچار آسیب دیدگی جدی شده است

نکات ایمنی که در صورت استفاده از اسیدهای لوله بازکنی باید رعایت کنیم

با توجه به خطرات ناشی از استفاده این مواد که در بالا ذکر کردیم باید حواستان را در زمان استفاده جمع کنید و با دقت بسیار از آنها استفاده نمایید.

 • حتما از دستکش ایمنی و عینک ایمنی استفاده نمایید.
 • ماسک بزنید تا بوی نامطبع و اسیدی آن را استشمام نکنید.
 • اسید را دور از دسترس کودکان قرار دهید.
 • غلظت آن را کم کنید تا در صورت برخورد با پوست و چشم و … آسیب آن به حداقل برسد.
 • در صورت برخورد با چشم سریعا با اورژانس تماس بگیرید.
 • چشم ها را با آب کامل بشویید.
عکس از لجظه ای که اسید لوله بازکنی برای باز کردن لوله دچار گرفتگی به داخل لوله روشویی ریخته میشه
ریختن محلول لوله بازکنی

راهکارهای لوله باز کنی و خلاصی از گرفتگی لوله های فاضلاب

یک سری راهکارها هستند که برحسب تجربه، عادت، گذشته و …. در ذهن ما تداعی می شود و ناخوداگاه به سمت اجرای آن می رویم بی آنکه اطلاعی از معایب و یا حتی مزایای آن داشته باشیم. بلکه تنها به رفع گرفتگی فاضلاب توجه داریم اما به چه قیمتی! پس سعی کنید انتخاب درستی داشته باشید چرا که یک روش نادرست می تواند دردسر های بسیار زیادی را بعد ها برایتان به دنبال داشته باشد. از انواع راهکارهای خانگی برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ساخت فنر لوله بازکنی

آقایان کار بلد و اهل حرفه اولین فکری که در این لحظه به فکرشان می رسد استفاده از یک سیم یا گیره است. می توانید یک گیره لباس، سیم یا هر چیز دیگری که بتوان سر آن را شبیه به قلاب کرد و در داخل لوله فرستاد را انتخاب کنید و با ساتفاده زا آن مواد زائد و موها و … که در داخل لوله گیر کرده اند و باعث گرفتگی آن شده اند را دربیاورید. حواستان باشد که این مواد را به داخل هل ندهید و کار را بدتر از اینی که هست نکنید. بعد از انجام این عمل باید مقدار زیادی آب داغ را همراه با مایع دستشویی در داخل لوله بریزید تا باقی مانده مواد را نیز بشوید.

عکس از فرستادن یک سیم و فنر دست ساز به داحل لوله فاضلاب برای بازکزدن لوله دچار گرفتگی
استفاده از فنر دست ساز برای باز کردن لوله

از آب جوش کمک بگیرید

اگر گرفتگی لوله فاضلاب شما بسیار سخت نباشد احتمالا با یک ظرف بزرگ آب جوش بتوانید به راحتی آن را رفع نمایید. اما توجه داشته باشید که دمای بالای آب جوش ممکن است در طولانی مدت باعث آسیب رسیدن به لوله های فاضلاب شود و همچنین احتمال سوختگی دست و صورت از بخار آن نیز وجود دارد.

محلول نمک و سرکه

ترکیب نمک و سرکه می تواند گزینه خوبی برای رفع گرفتگی لوله خانه باشد اما به شرطی که این گرفتگی سخت نباشد. این محلول به راحتی قابل استفاده است. نکته ای که در آن وجود دارد این است که برای آنکه نتیجه مطلوبی را که می خواهید را بگیرید بادی تا چند ساعت بعد از ریختن آن درون لوله شیرهای آب را باز نکنید. شاید کمی دشوار باشد اما در صورتی که جواب دهد ارزشش را دارد. بهتر است این عمل را در هنگام شب و موقع خواب انجام دهید تاثیر چشمگیر آن را با چشم ببینید.

عکس از ریختن محلول سرکه و نمک به درون چاه برای رفع گرفتگی
ریختن محلول سرکه و نمک درون چاه

جوهر نمک

از شناخته شده ترین موادی است که در این زمان به کمک شما می اید. استفاده زا این ماده تقریبا اسیدی در بسیاری موارد کارساز بوده است اما باید چندبار آن را تکرارکنید تا به نتیجه دلخواه برسید. همچنین هر بار باید چند ساعت صبر کنید و سپس با اب داغ آن را بشویید که شاید گفت کمی زمان بر و حوصله سر بر می باشد. کار زمانی سخت می شود که گرفتگی بسیار سخت  باشد و استفاده از آن نیز کارساز نباشد.

 • استفاده از آب جوش
 • اب جوش به تنهایی قدرت پاک کنندگی ندارد و گرمای زیاد آن است که موجب آب شدن مواد و چربی ها می شود و همچنین آنها را حل می کند. پس طبیعی است که اگر گرفتگی از نوع سخت باشد استفاده از آب جوش فقط هدر دادن آب و شل کردن چسب لوله ها می باشد.

جوش شیرین

این ماده خوراکی سفید رنگ نیز اندکی خاصیت اسیدی دارد و تاثیر آن برای گرفتگی های ساده و راحت قابل انکار نیست. امتحان کردن این گزینه نیز خالی از لطف نیست و ممکن است جوابگو باشد.

تصویری گرافیکی طراحی شده از نحوه ریحتن مواد اسیدی و جوش شیرین در چاه دچار گرفتگی

بهترین راهکار برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب

اگر تمام این راهکار ها و بسیار راهکار دیگر که خودتان می دانید و انجام دادید و بازهم از شر گرفتگی ها خلاص نشدید، چاره چیست؟ ما به شما استفاده از خدمات لوله بازکنی را پیشنهاد می کنیم که حرفه آنها با زکردن گرفتگی همین لوله ها است و خوب می دانند از چهروشی برای چه نوع گرفتگی استفاده کنند. تاسیسات مردانی با سابقه درخشان خود این خدمات را در سریع ترین زمان ممکن و با قیمتی بسیار ارزان برایتان انجام می دهد.

تصویری از فردی درحال زدن فنر لوله بازکنی با دستگاه حرفه ای

چگونه بهترین شیوه را انتخاب کنید؟

احتمالا شکا هم با این سوال دست و پنجه نرم می کنید که کدام راه حل برایتان مناسب است و از کدام باید بهره بگیرید. برای یافتن پاسخ این سوال باید دو نکته را در نظر داشته باشید. اولین نکته این است که جنس لوله های شما چیست؟ که اگر ساختمانتان قدیمی باشد به احتمال زیاد چدنی است و دومین نکته نیز این است که دلیل گرفتگی آن چیست. با پاسخ به این دو نکته قادر خواهید بود بهترین راهکار را انتخاب کنید. البته راهکار بسیار درست و مناسب این است که قبل از اتفاق افتادن مانع آن شوید و پیشگیری کنید. شاید بپرسید چگونه؟ پاسخ بسیار ساده است گهگاهی از ترکیب کف و آب داغ برای شستن لوله ها استفاده کنید. قست خروجی لوله های فاضلاب مانند سینک و روشویی و حمام را با درپوش های مخصوص بپوشانید تا موهای زائد به داخل لوله ها نروند و باعث ایجاد گرفتگی نشوند و …. .

عکس از فردی درحال زدن فنر لوله بازکنی به درون چاه

راهکارهای تاسیسات مردانی

خدماتی که تاسیسات مردانی در این لحظه برای شما عرضه می کند بستگی به گرفتگی لوله و فاضلاب شما دارد. ممکن است با باز کردن یک سرپیچ لوله زیر سینک این گرفتیگی را رفع کنند یا با استفاده زا فنرهای مخصوص درصدد رفع آن باشند. چرا که متخصصین و نیروهای ما در تاسیسات مردانی تجربه بسیار زیادی دارند و همچنین مهارت لازم برای آن را نیز یادگرفته اند و می دانند که دلیل هر گرفتگی چیست و چگونه باید آن را رفع کرد.

تصویری از چند ابزار جهت بازکردن لوله های دچار گرفتگی در کنار هم که تاسیساتی مردانی میتواند برای کار شما مورد استفاده قرار دهد
ابزار لوله بازکنی

چرا تاسیسات مردانی؟

این شرکت با دارا بودن تجهیزات تخصصی و فنی در این حوزه و همچنین نیروهای متخصص به صورت شبانه روزی اماده خدمت رسانی به شما هستند. این مجموعه کار خود را با بالاترین کیفیت و کم ترین هزینه انجام می دهد و می تواند در کمتر از نیم ساعت مشکل شما را برای همیشه رفع نماید. همچنین از مشاوره شبانه روزی به صورت اینترنتی بهره برده است که م یتوانید در هر لحظه از ۲۴ ساعت تماس گرفته و یا با مراجعه به سپادرس سایت https://tasisatemardani.ir/ اطلاعات مورد نیاز خود نظیر شماره تماس و آدرس و … را دریافت نمایید و با ما در ارتباط باشید. هدف ما راحتی شما و لوله های ساختمانتان است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.