لوله بازکنی, لوله کشی, لوله کشی ساختمان

راهنمای باز کردن لوله چدنی

تصویر کامل تلمبه زدن در سینک ظرفشویی توسط خانم

راهنمای باز کردن لوله چدنی

گرفتگی لوله های فاضلاب آشپزخانه یکی از کابوس های بزرگی است که وقتی به واقعیت بپیوندد می توان از آن تحت عنوان یک عذاب بزرگ یاد کرد. نمی شود که گفت این اتفاق هیچ وقت برای شما نخواهد افتاد. اما می شود با رعایت یک سری نکات استاندارد از آن پیشگیری کرد. به هر حال شما باید همیشه آماده باشید تا بتوانید در این شرایط واکنش مناسبی را از خود نشان دهید. برای لوله های سیستم ابرسانی ساختمان ها از انواع لوله ها استفاده می شود و هر کدام از این لوله ها ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند که سبب می شود نحوه باز کردن آنها با یکدیگر متفاوت باشد. در  این مقاله قصد داریم در رابطه با لوله های چدنی و نحوه باز کردن آنها صحبت کنیم، پس در تاسیسات مردانی همراه ما باشید.

تصویر کامل تلمبه زدن در سینک ظرفشویی توسط خانم

چرا لوله فاضلاب می گیرد؟

قبل از آن که بتوانیم نحوه باز کردن لوله های چدنی را بدانیم، ابتدا باید عوامل ایجاد این مشکل را شناسایی کنیم تا در جهت رفع و حل آن تلاش کنیم. نمی شود که هر روز بخواهیم گرفتگی لوله ها را رفع کنیم باید از ابتدا مانع از گرفتگی آن شویم. به همین خاطر به یک سری از عوامل گرفتگی لوله ها اشاره می کنیم که عبارتند از:

 

جمع شدن مو

یکی از معضلاتی که همه ما به احتمال زیاد با آن دسته و پنجه نرم می کنیم ریزش مو است. از اصلی ترین دلایل که سبب گرفتی لوله چدنی می شود، جمع شدن و درهم آمیختن مو در لوله سینک، حمام، روشویی و … است. این گرفتگی زمانی شدت می یابد که چربی ها و دیگر مواد نیز در پیچ و تاب موها گیر کنند. به منظور جلوگیری از رقم خوردن چنین اتفاقی حتما از توری نگهدارنده در قسمت خروجی چاه و لوله ها استفاده نمایید.

 

 

تصویر برش خورده از لوله ای که گرفته و مسدود شده با مو

رسوب صابون

صابون یکی از مواد بهداشتی پر مصرف در هر خانه و خانواده ای است که پاکیزگی را به ارمغان می آورد. اما همین ماده خود نیز سبب می شود تا گرفتگی در لوله ها ایجاد شود. چرا که باعث ایجاد چربی می شوند و این چربی در داخل لوله ها رسوب می کند. قابل ذکر است که صابون های قدیمی درصد چربی بالاتری نیز دارند. این رس.ب ها دقیقاهمانند هم رسوبات هستند که اطراف شیرالات را نیز پر می کنند و باعث به وجود آمدن لکه می شوند. گاهی با مرور زمان این چربی ها انباشه شده و در مسیر خروجی اب اختلال ایجاد می کنند.

 

جهت استفاده از خدمات لوله بازکنی و اعزام نیرو در هروی و مناطق شمالی و شمال شرقی تهران از با شرکت تاسیساتی مردانی در ارتباط باشید

۰۲۱-۲۲۹۶۰۷۰۰

۰۹۱۲۹۵۲۴۲۵۵

۰۹۱۲۵۵۸۰۰۶۱

در صورت تماس از سمت سایت خدمات شامل ۳۰ درصد تخفیف میباشد

 

 

جمع شدن کثیفی در لوله

همه ما از لوله های فاضلاب برای هر شست و شویی استفاده می کنیم. اما باید بدانیم که این لوله ها همانند لوله چدنی، برای خروج هر ماده ای مناسب نیستند. با شستن گل و لای کف کفش ها، البسه پرز دار و … باعث می شوید تا این کثیفی ها با ورود به داخل لوله فاضلاب در آنجا ماندگار شوند و باعث گرفتگی آن گردند.

 

جمع شدن مواد غذایی

همه ما از توری ها و صافی هایی در درون سینک ظرفشویی به منظور جلوگیری از مواد غذایی به درون لوله استفاده می کنیم. اما برخی مواد غذایی همانند تفاله چای، قهوه، روغن و … کوچکتر از ان هستند که تصور می کنید و به راحتی ازصافی عبور می کنند. شاید تصور کنید ابعاد کوچک آنها نیز به همین راحتی از لوله ها عبور خواهد کرد. اما باید بدانید این مواد در ترکیب با رسوبات لوله و آب و … جمع می شوند و گرفتگی را ایجا می کنند. پیشنهاد می کنیم تا حد ممکن در زمان شست و شو ظروف احتیاط کنید همچنین بعد از هربار شست و شو کمی آب داغ را باز کنید تا ته مانده ها را بشوید و با خود ببرد.

 

مواد خراکی درون سینک در لوله باعث گرفتگی میشود

 

پیشنهاد مطالعه : گرفتگی لوله حمام و ۵ روش رفع آن

 

رسوب مواد معدنی

مواد معدنی سختی که در آب وجود دارد با روی هم انباشته شدن موجب ایجاد توده هایی در داخل لوله های چدنی می شود و نتیجه آن چیزی جز گرفتگی لوله ها نخواهد بود. می توانید از نرم کننده آب برای پیشگیری از آن استفاده کنید.

 

گیر کردن اشیا کوچک

زمانی که با فرزند دلبندتان در حمام مشغول آب تنی هستید یک لحظه غفلت در زمان برداشتن توری و درپوش حمام می تواند فاجعه ای را به نام گرفتگی لوله فاضلاب حمام برایتان به وجود آورد. به همین مظنور همیشه دقت کنید که مواد و اشیا کوچک در مسیر لوله ها قرار نگیرند.

از دیگر مواردی که موجب گرفتگی لوله های چدنی فاضلاب می شود می توان به گیر کردن دستمال توالت، برخورد ریشه درخت ها، سیمان سفید و … اشاره کرد.

 

چگونه گرفتگی لوله های چدنی را رفع کنیم؟

لوله های چدنی به دلیل کیفیت بالایی که دارند برای لوله کشی فاضلاب ساختمان ها بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. این لوله ها لرزش بسیار کمی دارند، همیشه در  دسترس هستند، نصب و هزینه نصب آنها بسیار پایین است کارکرد بالایی دارند و … همین عوامل باعث شد است که جز پر طرفدار ترین ها جای بگیرند. حال می خواهیم راهکارهای باز شدن گرفتگی آنها را معرفی کنیم.

 

استفاده از آب جوش

زمانی که سینک و یا روشویی و … شما از آب پر شد و به عبارتی لوله چاه گرفت ابتدا آب سینک را خالی کنید و سپس آب جوش را مستقیم به داخل چاه بریزید.جواب دادن این روش شاید مستلزم تکرار چندباره آن باشد. این روش راحت ترین، سریع ترین، و در برخی مواقع کارگشا ترین راه است که هزینه ای هم برایتان دربر ندارد.

 

استفاده از نمک

در این روش تنها کافی است قبل از ریختن آب جوش کمی نمک به داخل چاه بریزید و سپس آب جش را روی آن جاری کنید.

 

تصویر از ریختن لوله صاف کن یه شکل کاتونی طراحی شده

 

استفاده از ترکیب جوش شیرین و سرکه

احتمالا شماهم از ترکیب شگفت انگیز رسوب زدایی سرکه و جوش شیرین خبر دارید. این ترکیب می تواند گرفتگی لوله چدنی فاضلاب را به راحتی باز کند. در این روش باید یک فنجان جوش شیرین را داخل چاه بریزید، یک فنجان سرکه نیز به آن بریزید و سپس درب پوش را بگذارید تا بخار و کف آن خارج نشود بعد زا گذشت حدود یک ساعت به احتمال بسیار زیاد گرفتگی لوله شما باز خواهد شد.

 

تصویری از ریختن مایع بازکننده لوله به درون سینک

 

تمیز کردن زانویی

زانویی لوله ها به دلیل زاویه ای که دارند محل مناسبی برای تجمع مواد و گرفتگی است گاهی با باز کردن زانویی زیر سینک و یا روشویی می توانید به راحتی گرفتگی آن ر رفع نمایید. برای این کار تنها باید واشر آن را باز کرده و یا یک شی دراز همانند مسواک و … داخل آن را تمیز کنید.

 

عکس بیرون کشیدن اشغال از درون لوله فاضلاب زیر سینک

 

جهت استفاده از خدمات لوله بازکنی و اعزام نیرو در هروی و مناطق شمالی و شمال شرقی تهران از با شرکت تاسیساتی مردانی در ارتباط باشید

۰۲۱-۲۲۹۶۰۷۰۰

۰۹۱۲۹۵۲۴۲۵۵

۰۹۱۲۵۵۸۰۰۶۱

در صورت تماس از سمت سایت خدمات شامل ۳۰ درصد تخفیف میباشد

 

 

استفاده از پودر مخصوص

چنانچه هیچ کدام از راهکارهای ذکر شده برایتان جواب نداد می توانید از پودر مخصوص برای رفع گرفتگی استفاده نمایید. این پودر ها سرعت بالایی در رفع گرفتگی لوله ها دارند و چرا که سرشاز از سدیم هیدروکسید هستند و دیگر نیاز نیست مدت زمان زیادی را در داخل لوله ها بمانند. این امر سبب می شود تا اثر فرسودگی آن بر روی لوله های چدنی بسیار کاهش یابد. قبل از استفاده از این پودرها برای نرم گرفتن گرفتگی بهتر است چند دقیقه ای را شیر آب گرم را باز کنید.

 

ریختن پودر بازکننده و سفید کننده کاسه دستشویی فرنگی

 

استفاده از مواد شیمیایی و جوهر نمک

مواد شیمیایی یکی از راحت ترین راه های باز کردن گرفتگی لوله های فاضلاب است چرا که بهترین تاثیر را در کم ترین زمان دارد. اما به خاطر داشته باشید که این مواد شیمیایی و جوهر نمک به دلیل خاصیت اسیدی که دارند باعث خرابی لوله ها و اتصالات می شوند. استفاده از این شیوه رفع گرفتگی فاصلاب برای لوله های پوسیده و قدیمی توصیه نمی شود. این مواد به دلیل خاصیتی که دارند بسیار خطرناک می باشند. در زمان استفاده حتما از دستکش ایمنی استفاده کنید و تا حد امکان از برخورد آن با پوست جلوگیری نمایید. همچنین سعی کنید بوی آن را نیز تنفس نکنید.

 

ریختن مایع بازکننده به داخل چاه سینک روشویی

 

استفاده از چاه باز کن و یا فنر

در صورت که هیچ کدام از این روش های بالا کارساز نبود باید دست به دامن شرکت های رفع گرفتگی فاضلاب و چاه بازکن ها و … شوید. طراحی و نقشه لوله کشی ساختمان در گرفتگی آن بی تاثیر نیست. در برخی مواقع به دلیل لوله کشی نادرست، اتصال نامناسب و غیر استاندارد نیز ممکن است با گرفتگی فاضلاب روبه رو شوید. از طرفی زمانی که گرفتگی فاضلاب در عمق بالا باشد هم کاری از دستتان برنخواهد آمد. در این صورت بهترین کار استفاده از یک چاه باز کن است. تا با استفاده از ابزارالات مناسب کارشان مانند فنر و … اقدام به رفع گرفتگی لوله های چدنی کنند.

 

عکس از فنر لوله بازکنی

 

کلام اخر

  به خاطر داشته باشید که اقدام به پیشگیری قبل از وقوع حادثه همیشه بهترین راهکار خواهد  بود. شما می توانید قبل از گرفتن لوله های فاضلاب به فکر رفع آن باشید. ابتدا باید عوامل ایجاد آن را شناسایی و درصدد رفع آن اقدام کنید. حال اگر با این وجود گرفتگی برایتان رخ داد می توانید از یکی از شیوه های رکز شده در بالا استفاده کنید که هزینه بسیار زیادی هم برایتان به همراه نخواهد داشت. البته انتخاب لوله ها نیز بر این امر بی تاثیر نیست. مقاومت، سهتی، قطر لوله، کیفیت و … از عواملی است که می تواند بر روی گرفتگی زودهنگام و یا مکرر فاضلاب نقش بسزایی داشته باشد. پس حتما در زمان ساخت ساختمان، و  انجام لوله کشی به این نکات دقت کنید.

جهت استفاده از خدمات لوله بازکنی و اعزام نیرو در هروی و مناطق شمالی و شمال شرقی تهران از با شرکت تاسیساتی مردانی در ارتباط باشید

۰۲۱-۲۲۹۶۰۷۰۰

۰۹۱۲۹۵۲۴۲۵۵

۰۹۱۲۵۵۸۰۰۶۱

در صورت تماس از سمت سایت خدمات شامل ۳۰ درصد تخفیف میباشد

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.