آبگرمکن, پکیج, تعمیرات پکیج

راهنمای خرید پکیج و آبگرمکن

هر خا نه ای با توجه به امکان سکونت در آن، نیاز به یک سیستم گرمایشی دارد تا خانه و ساختمان را گرم نگه دارد و برای افراد موجود در ساختمان، لذت زیادی به همراه داشته باشد. یکی از این سیستم های گرمایش، پکیج و آبگرمکن است که باید در زمان خرید آن ها، نکات مناسب و اصولی را در نظر داشته باشیم تا بتوانیم یک محصول مناسب و کاربردی برای استفاده خریداری کنیم.

مجموعه تاسیسات مردانی در نظر دارد تا با ارائه تمام نکات مرتبط در خصوص خرید پکیج و آبگرمکن شما را در یک خرید خوب و عالی همراهی کند.

کاربرد آبگرمکن و پکیج

با توجه به اهمیت آبگرمکن و پکیج در خانه های جهان، نیاز به بهترین و مناسب ترین نوع آبگرمکن و پکیج به شدت احساس می شود. هزینه ای که برای سیستم گرمایشی ساختمان مصرف می شود در حدود ۲۰درصد از کل بودجه یک خانواده است که به نظر می رسد عدد قابل توجهی است. و با توجه به وجود بیماری های اخیر و مشکلات مطرح شده در حول و محور این بیماری و نیاز به پاک سازی محیط و اشخاص، میزان و درصد اختصاص یافته به این سیستم، حتی شاید بیش تر از ۲۰ درصد نیز باشد و هزینه های افراد بیشتر نیز خواهد شد، پس وجود یک آبگرمکن و پکیج مناسب که پاسخ دهنده نیاز یک خانوار باشد، اهمیت زیادی دارد.  

اگر عمر آبگرمکن مورد استفاده شما رو به پایان است، نگران نباشید چراکه گزینه های بهتر و مناسب تری برای خرید پکیج و آبگرمکن وجود دارند که ما به هریک از آن ها اشاره می کنیم. بسیاری از آبگرمکن ها و پکیج ها مخزن دار و بسیاری بدون مخزن هستند. اصولا در حالت کلی، آبگرمکن ها به نوع مخزن دار، بدون مخزن، برقی و خورشیدی تقسیم می شوند که مادر اینجا، قصد داریم به معرفی آبگرمکن های مخزن دار و بدون مخزن و خورشیدی بپردازیم:

آبگرمکن مخزن دار

 در حقیقت رایج ترین و پر مصرف ترین نوع آبگرمکن در ایران است که در هر ساختمانی از این نوع آبگرمکن وجود دارد، که هزینه بسیار پایینی برای نصب و راه اندازی پکیج و آبگرمکن می طلبد نصب آسانی دارد، سیستم گرمایش تست شده که عیب و نقصی ندارد از ویژگی های بارز این نوع آبگرمکن است و در شرایط اضطراری، می توان به منبع آب این نوع آبگرمکن دسترسی پیدا کرد ولی از مهم ترین معایب این سیستم گرمایش، می توان به مصرف انرژی زیاد، عمر کم، نشت آب در صورت بروز مشکل و فضای بزرگتر برای نصب، اشاره کرد.

آبگرمکن بدون مخزن

این نوع آبگرمکن برای ساختمان های نوساز و البته متراژهای کم نیز کاربرد دارد. نحوه کار آبگرم بدون مخزن به این صورت است که آب را در زمان نیاز و احتیاج گرم می کند و در حقیقت آب اضافی را گرم نمی کند. از این آبگرمکن ها، برای یک حمام استفاده می شود و پاسخگوی وسعت زیادی از کاربری ها نمی باشد. از مزایای آبگرمکن بدون مخزن، می توان به کارایی بالا و کاربردی آبگرمکن، عمر زیاد آن، مقدار فضای محدودی که اشغال می کنند، اشاره کرد و از مهم ترین معایب آن، هزینه زیاد و بالا برای نصب و راه اندازی، عدم کاربرد برای فضاهای بزرگ و وسیع است که در زمان خرید پکیج و آبگرمکن باید به آن توجه داشته باشید.

خرید آبگرمکن

نکات کلی در خصوص پکیج و آبگرمکن

پس با توجه به نکات ذکر شده در بالا، متوجه خواهیم شد که پرداخت هزینه بالا در ازای داشتن آب گرم از مشخصات آبگرمکن بدون مخزن است که البته منجر به کاهش مصرف انرژی نیز خواهد شد و هزینه پایین در ازای آبگرم و دسترسی به منابع آب نیز از خصوصیات آبگرمکن مخزن دار است که شما باید با توجه به نوع و نحوه استفاده از آبگرمکن و با توجه به میزان فضای موجود خود، اقدام به نصب و راه اندازی نوع دلخواه کنید.

آبگرمکن مخزنی درست مانند یک انرژی بی پایان در خدمت انسان است و هر زمان که آب گرم مورد نیاز است می توان به آب دسترسی داشت که این با میزان انرژی بالا، مغایرت دارد و موجب هدررفت انرژی خواهد شد و این اصلا، عمل مناسبی به حساب نخواهد آمد. در موضوع کارایی، می توان گفت که آبگرمکن مخزن دار، به صورت سریع و فوری، آب را در اختیار شما قرار می دهد ولی آبگرمکن بدون مخزن مدت زمانی طول می کشد تا آب مصرفی را به دست شما برساند.

شاید تبدیل یک آبگرمکن مخزن دار به نوع بدون مخزن آب، هزینه زیادی به دنبال داشته باشد ولی می توان گفت که نصب و راه اندازی یک آبگرمکن بدون مخزن، برای ساختمان های نوساز یک انتخاب منطقی است.

اگر تست مناسبی در زمان خرید پکیج و آبگرمکن، خصوص آبگرمکن های گازی، برقی بدون مخزن با آبگرمکن های مخزن دار معمولی مقایسه شود که این مقایسه شامل شستشوی روزانه مانند ماشین لباسشویی و ظرف شویی، استحمام و دیگر موارد است.

انتخاب آبگرمکن مناسب

بعد از انتخاب نوع آبگرمکن به مسئله ظرفیت یک آبگرمکن باید توجه داشت

آبگرمکن های مخزن دار معمولا بین ۴۰ تا ۵۵ گالن آب در خود جای می دهند پس مقدار اندازه آبگرم کنی که خریداری می شود با توجه به میزان و تعداد اعضای خانوار است. خانواده چهار نفره مدت زمان زیادی از حمام استفاده می کنند و نیاز به شستشوی زیادی دارند و در مجموع حدود ۱۰۰ گالن آب گرم نیاز دارند. بازدهی و عملکرد یک گالن آبگرمکن مخزن دار نیز مهم است، آبگرمکن های ۵۵ گالن، حدود ۴ درصد بازدهی دارند، و آبگرمکن های بیشتر از ۵۵ گالن، بازدهی تا ۲۵ درصدی نیز دارند و این درصدها با توجه به فناوری استفاده شده، پمپهای حرارتی می تواند متفاوت باشد.

مکان مورد استفاده آبگرمکن جدید را نیز در نظر داشته باشید چراکه ممکن است اندازه آبگرمکن جدید با مکان آبگرمکن قبلی تفاوت داشته باشد و در زمان نصب شما را با مشکل مواجه کند.

اهمیت ظرفیت آبگرمکن های بدون مخزن

در خصوص آبگرمکن های بدون مخزن نیز این نکته مهم است که نبود آب زیاد در آن، عدد گالن را کم نشان خواهد بود.

و رتبه بندی گالن با GPM  مشخص می شود که هرچه این مقدار بیشتر شود، آبگرمکن آبگرم بیشتری به عنوان خروجی می دهد و هرچه عدد پایین تر باشد مسلما خروجی آب گرم نیز پایین خواهد آمد. اگر یک خانواده پر جمعیت با مقدار مصرف آب زیاد هستید، چند آبگرم بدون مخزن و یا GPM  بالا، نیاز دارید. واشرهای جدید در نصب آبگرمکن نیز باید موردتوجه قرار گیرد، که نوع جدید آن برای هر شستشو حدود ۷ تا ۱۹ گالن استفاده می کنند در حالی که نوع قدیمی تر از ۳۲ گالن بهره می برند، پس این مقدار را با توجه به نیاز خود مورد بررسی قرار دهید و خرید پکیج و آبگرمکن مناسب برای خانواده خود را در نظر بگیرید.  

پس با توجه به اینکه به چه نوع آبگرم کنی نیاز دارید و چه طور آب را گرم می کنید، چند گزینه مطرح خواهد شد که این آبگرم کن، بسیاری از هزینه های انرژی را تا نیمی از مدل های دیگر کاهش می دهند. ولی هزینه های اولیه نصب زیاد است که ممکن است در زمان استفاده از آبگرمکن جبران شود مانند توضیحاتی که در آبگرمکن مخزن دار و بدون مخزن مطرح شد.

توجه به شرایط یک آبگرمکن

پس به طور خلاصه می توان گفت،

  • آبگرمکن های مخزن دار

 از رایج ترین نوع آبگرمکن ها هستند که از یک مخزن عایق دار ساخته شده اند و در داخل آن ها آبگرم ذخیره می شود و آب از لوله ای که در بالای آبگرمکن وجود دارد خارج می شود و یک شیر برای کاهش دما و فشار آب وجود دارد که اگر از مقدار تعیین شده بیشتر شود باید عملیات باز و بسته کردن را تا جایی انجام داد به سطح مناسبی برسد. 

  • آبگرمکن های بدون مخزن

پس به طور خلاصه می توان گفت،

  • آبگرمکن های مخزن دار

 از رایج ترین نوع آبگرمکن ها هستند که از یک مخزن عایق دار ساخته شده اند و در داخل آن ها آبگرم ذخیره می شود و آب از لوله ای که در بالای آبگرمکن وجود دارد خارج می شود و یک شیر برای کاهش دما و فشار آب وجود دارد که اگر از مقدار تعیین شده بیشتر شود باید عملیات باز و بسته کردن را تا جایی انجام داد به سطح مناسبی برسد. 

  • آبگرمکن های بدون مخزن

 در عوض ذخیره آب، از کویل های گرمایشی مختص به منظور گرم کردن آب بهره می برند. انرژی مصرفی کارآمدی دارند، و فقط یک مقدار محدود آب گرم در اختیار افراد قرار می دهند. و برای افرادی که به صورت محدود از آب استفاده می کنند، کارایی بسیار زیادی دارد. این نوع آبگرمکن برای ساختمان هایی که از گاز طبیعی برای گرم نگه داشتن آب بهره می گیرند مناسب ترین انتخاب است و مدل های برقی این آبگرمکن نیز، ممکن است هزینه و قیمت بالایی برای نصب و راه اندازی داشته باشند.

 در عوض ذخیره آب، از کویل های گرمایشی مختص به منظور گرم کردن آب بهره می برند. انرژی مصرفی کارآمدی دارند، و فقط یک مقدار محدود آب گرم در اختیار افراد قرار می دهند. و برای افرادی که به صورت محدود از آب استفاده می کنند، کارایی بسیار زیادی دارد. این نوع آبگرمکن برای ساختمان هایی که از گاز طبیعی برای گرم نگه داشتن آب بهره می گیرند مناسب ترین انتخاب است و مدل های برقی این آبگرمکن نیز، ممکن است هزینه و قیمت بالایی برای نصب و راه اندازی داشته باشند.

آبگرمکن ایستاده
  • آبگرمکن ترکیبی

نوع دیگری از آبگرمکن ها هستند که در بالا به آن ها اشاره نشد، نوع ترکیبی و یا هیبریدی هستند که گرمای موجود را از هوا می گیرند و به آب انتقال می دهند. آبگرمکن های هیبریدی، ۶۰درصد انرژی کمی نسبت به نوع دیگر آبگرمکن ها مصرف می کنند ولی در زمان خرید پکیج و آبگرمکن توجه داشته باشید زیرا، قیمت بسیار بالایی نسبت به آن ها دارند. نصب مشابهی با آن ها دارند ولی این نوع آبگرمکن در فضاهای سرد کاربرد زیادی ندارد و باید از این نوع آبگرمکن ها در مناطقی استفاده کرد که دما در حدود ۳۲ درجه سانتیگراد باشد و چون پمپ حرارتی در بالا قرار دارد آبگرمکن هیبریدی باید فاصله مشخصی از کف تا سقف داشته باشد و همچنین، نیاز به ۱۰۰۰ فوت مکعب مکان خنک نشده نیاز داریم تا گرمای کافی از هوا و تخلیه میعانات را به دست آورید.

  • آبگرمکن خورشیدی

 این آبگرم کن، توسط یک پنل، گرمای خورشید را می گیرد و به یک ماده ضد یخ در مخزن آب تبدیل می کند. البته از این نوع آبگرمکن هم فقط می توان در فصل تابستان و فصول گرم سال بهره برد. به نظر می رسد این خرید پکیج و آبگرمکن از این نوع سیستم گرمایش رواج بسیار زیادی پیدا نکرده است و اگر توجهات ویژه و امکانات مورد نیاز برای این نوع سیستم گرمایشی صورت گیرد با توجه به انرژی بی پایان خورشیدی، مناسب خواهد بود.

انواع مختلفی از آبگرم کن ها

موارد مهم دیگر در خصوص خرید پکیج و آبگرمکن

بعد از انتخاب تمام مشخصات مربوط به آبگرمکن نوبت به انجام مراحل بعد در خصوص خرید پکیج و آبگرمکن خواهد رسید که به توضیح آن ها نیز خواهیم پرداخت،

  • وجود گارانتی در هنگام خرید

گارانتی آبگرمکن‎ها معمولا در حدود ۳تا ۱۲ سال است، البته این نکته را نیز درنظر داشته باشید که برای مدل های بالاتر و بهتر، گارانتی طولانی تری نیز وجود خواهد بود که آ ن ها دارای سرعت بیشتر و مشعل های بزرگتری نیز هستند و نیاز به حمایت و گارانتی بالاتری دارند. این موارد عایق های ضخیم تری دارند و هدر رفت انرژی نیز در آن ها کمتر است.

ممکن است بسیاری از شرکت ها برای فروش بیشتر خود، آبگرمکن های ضدرسوب را تبلیغ کنند و این ادعا را داشته باشند که با چرخش آب، رسوب مواد معدنی در کف مخزن کم می شود  که باید گفت چنین ویژگی فقط در حد تصور خواهد ماند و شما گول این تبلیغات پوچ را در هنگام خرید پکیج و آبگرمکن نخورید و فقط گارانتی و ضمانت معتبر مهم ترین مولفه در زمان خرید است.

  • دریچه های تخلیه پلاستیکی یا برنجی؟

این دریچه ها در مجاورت پایه آبگرمکن قرار دارند که بخاری را تخلیه می کنند پس در انتخاب شیر مناسب که جنس برنجی دارد، نهایت دقت را داشته باشید، چراکه؛ این شیرها، دوام و کیفیت بالایی دارند که آن ها را از نوع پلاستیک خود متمایز کرده است.  

  • مخازن روکش شیشه

از این مخازن برای کاهش خوردگی استفاده شده است.

  • نمایشگرهای دیجیتال

عملکرد سیستم گرمایشی را می توانید با مشاهده این قسمت متوجه شوید، در برخی آبگرمکن های ترکیبی این امکان وجود دارد که شما حالت غیر فعال را برای آبگرمکن در نظر بگیرید و پمپ حرارتی برای کارایی بالاتر در زمان غیر فعال، کاربرد زیادی خواهد داشت. این نمایشگرها اغلب برای نشان دادن دمای مخزن آبگرمکن، کلکتور و فشار مورد استفاده قرارمی گیرد. 

کلام آخر

 مجموعه تاسیسات مردانی در خصوص خرید پکیج و آبگرمکن اطلاعات مفیدی به مخاطبان گرامی انتقال داد تا آن ها نیز با توجه به نوع زندگی و جمعیت و بودجه خود اقدام به خرید نوع مناسب آبگرمکن برای خود نمایند و از خرید خود نهایت استفاده را داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.