تعمیر و سرویس کولر آبی

راهنمای خرید کولر آبی

کولر آبی سلولوزی

با نزدیک شدن فصل گرما افراد یا شروع به سرویس کولرهای آبی خود می‌کنند و یا اگر به هر دلیلی نیاز به کولر جدید داشته باشند نسبت به نیاز و بودجه مالی خود به دنبال کولر مناسب خواهند گشد که در شهری مانند تهران که دارای آب و هوایی خشک میباشد مناسب ترین کولر ، کولر آبی میباشد که در انتخاب قدرت و ویژگی های آن باید به شرایط محل کار و منزل خود دقت کنید

در این مقاله ما سعی می‌کنیم شما را برای انتخاب بهترین کولر آبی متناسب با شرایط خودتان راهنمایی کنیم پس با ما همراه باشید :

فهرست مطالب این مقاله :

 1. انواع کولر های آبی
 2. کولرهای آبی معمولی (پوشالی)
 3. مزایای کولرهای آبی پوشالی
 4. کولرهای آبی سلولزی
 5. کولرهای آبی پرتابل

انواع ویژگی های رقابتی در کولر های آبی :

 • توجه به قدرت مورد نیاز
 • توجه به ویژگی‌های ساختمان محل نصب کولر
 • نوع جنس دیواره و کف کولر
 • میزان هوادهی و دهانه کولر
 • میزان بودجه اختصاص یافته

انواع کولرهای آبی

کولرهای آبی به سه دسته تقسیم می‌شوند این تقسیم بندی شامل کولرهای آبی معمولی یا همان کولرهای آبی پوشالی، کولرهای آبی سلولزی و کولرهای آبی پرتابل می‌باشد.

در ادامه ما ویژگی های هرکدام از این کولر هارا مورد بررسی قرار دادیم تا راهنمایی مناسبی باشد برای شما در انتخاب کولر :

پیشنهاد : مطالعه مقاله عیب یابی موتور کولر آبی

کولرهای آبی معمولی (پوشالی)

کولرهای پوشالی معمولی یکی از متداول‌ترین انواع کولرهای آبی موجود در ایران هستند. این کولرها با پمپاژ آب به پوشال‌هایی از جنس چوب که بر روی درهای کولر نصب می‌شوند باعث خنک شدن فضای کشیده شده توسط کولر می‌شوند.

روش کارکرد این کولر بسیار ساده است. هوای خنک از طریق پروانه‌ای که درون حلزونی کولر نصب شده است، مکیده شده و به وسیله کانال‌هایی که به فضای داخلی ساختمان کشیده شده‌اند به داخل منتقل می‌شوند. تماس هم زمان آب با پوشال‌ها و گذر هوا از میان آن باعث خنک شدن هوای گرم بیرون می‌شود. هوای مطبوع و خنکی که کولر آن را به داخل ساختمان منتقل می‌کند.

ویژگی ها :

اگر به دنبال خرید یکی از بهترین کولرهای آبی هستید باید توجه داشته باشید که میزان برق مصرفی کولرهای آبی پوشالی از کولرهای آبی سلولزی بیشتر است، هر چند که از نظر قیمت، کولرهای آبی پوشالی قیمت کمتری نسبت به کولرهای سلولزی دارند.

اگر شما در آپارتمان زندگی می‌کنید، باید به این مسئله دقت کنید که کولرهای آبی قدیمی دمنده از جلو بودند و دهانه حلزونی به سمت یکی از درها بود. این کولرهای آبی پوشالی برای آپارتمان‌هایی که فضای بالکن کوچکی داشتند، به دلیل نیاز به کانال کشی بسیار جاگیر ، مناسب نبودند ،  به همین دلیل امروزه استفاده از کولرهای آبی دمنده از بالا برای آپارتمان‌ها بسیار متداول شده است. در این کولرها دهانه حلزونی کولر به سمت بالا می‌باشد. کانال کشی کولر نیز در سقف قرار داده می‌شود. همین باعث می‌شود تا فضای کمتری را در بهار خواب آپارتمان‌ها اشغال کنند و مناسب‌تر باشند.

مزایای کولرهای آبی پوشالی

برای کولرهای آبی پوشالی می‌توان مزایای زیر را نام برد. این مزایا باعث می‌شود تا انتخاب آن یکی از بهترین کولرهای آبی و به‌صرفه‌ترین موارد باشد.

 • کولرهای آبی پوشالی برای اقلیم‌هایی با آب و هوای گرم و خشک مناسب بوده و کارایی مناسبی دارند.
 • هزینه تعمیرات و جا به جایی قطعات در آن‌ها پایین است.
 • این کولرها دوست دار محیط زیست بوده و آلودگی زیست محیطی ندارند.
 • قیمت آن‌ها مناسب و ارزان است.
 • مصرف برق چندان زیادی ندارند و از این جهت بسیار مقرون به صرفه هستند.

اما کولرهای آبی معایبی نیز دارند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

این کولرها برای اقلیم‌های آب و هوایی شرجی و ساحلی که رطوبت بالاست مناسب نیست و کارایی ندارد.

کولر آبی در صورت مناسب نبودن پوشال به دلیل انتقال گردوغبار و هوای آلوده به محیط داخلی ساختمان می‌تواند باعث به وجود آمدن آلرژی و بیماری آسم شود.

کولرهای آبی به دلیل مرطوب کردن هوای داخلی ساختمان برای بیمارانی که از روماتیسم رنج می‌برند مناسب نیستند.

استفاده از پوشال در کولر های آبی

کولرهای آبی سلولزی

روش کارکرد کولرهای آبی سلولزی با کولرهای آبی پوشالی یکسان است و تنها تفاوت آن‌ها در نوع پوشال یا پد مصرفی کولر است.

در کولرهای آبی سلولزی به جای پوشال از پدهای سلولزی استفاده می‌شود. پدهای سلولزی ساختاری یکسان دارند و از ورقه‌های سلولزی تهیه شده‌اند. ورقه‌های سلولزی باعث می‌شوند تا سطح تماس هوا و آب زیادتر از پوشال معمولی باشد، در نتیجه هوای خنک‌تری به داخل ساختمان منتقل می‌شود.

برای استفاده بهینه از کولرهای سلولزی بهتر است که پد سلولزی قبل از نصب به مدت یک روز خیس بخورند تا زمان کمتری بوی نامطبوع به محیط منتقل شود.

کولر آبی سلولوزی

مزایای کولر های سلولوزی :

از جمله برتری‌های پدهای سلولزی نسبت به پوشال این است که نیاز به تمیزکردن و تعویض برای هر سال ندارند و دارای کارایی بهتری در دماهای بالاتر هستند.

همچنین این کولرها به دلیل جلوگیری از ورود ذرات گردوغبار هوای سالم‌تری را به محیط منتقل می‌کنند و برای افرادی که از بیماری آسم رنج می‌برند مناسب هستند.

یکی دیگر از مزایای پدهای سلولزی این است که شما می‌توانید با کاتر آن‌ها را برش زده و به اندازه درب‌های کولر خود درآورید. البته پدهای سلولزی را می‌توان با کمی تغییر در کولرهای آبی پوشالی معمولی نیز استفاده کرد.

از طرف دیگر پد های سلولزی خاصیت ضد قارچی دارند و مانع ورود باکتری‌ها به فضای محیط می‌شوند و از آلرژی جلوگیری می‌کنند.

پدهای سلولزی قیمت بسیار بیشتری نسبت به پوشال‌های معمولی دارند. به همین دلیل ممکن است برای اولین بار که پدهای سلولزی را تهیه می‌کنید از قیمت آن‌ها ناراضی باشید، ولی توجه داشته باشید که به دلیل استفاده چند ساله (حدود ۵ سال) این پدها مقرون به صرفه هستند.

مجموع این ویژگی‌ها و مزایا نسبت به کولر های پوشالی می‌تواند کولرهای سلولزی را به بهترین کولر آبی برای خرید تبدیل کند اما عجله نکنید و در ادامه مقاله نیز با ما همراه باشید

پنل سلولوزی برای کولر های آبی

کولرهای آبی پرتابل

کولرهای آبی پرتابل به کولرهایی گفته می‌شود که در فضای داخلی اتاق یا محیط قرار می‌گیرند و در انواع رومیزی، پایه دار، بدون پایه در بازار موجود هستند. کولرهای آبی پرتابل به کولرهای دستی نیز شهرت دارند. این نوع کولرهای برای فضاهای کوچک مناسب هستند و قدرت خنک‌کنندگی بالایی ندارند.

از انواع بهترین کولرهای آبی پرتابل به کولرهای دارای پد های سلولزی می‌توان اشاره کرد که میزان خنک‌کنندگی بیشتری دارند.

از مزایای این کولرها به حمل و نقل آسان آن‌ها می‌توان اشاره کرد. بعضی از مدل‌های کولرهای پرتابل کار را بسیار آسان‌تر کرده و برای حمل آسان دارای چرخ می‌باشند.

مهم‌ترین عیب کولرهای آبی پرتابل صدای زیاد آن‌ها به دلیل قرار گرفتن در داخل محیط است. همچنین این کولرها باعث ایجاد رطوبت بسیار بیشتری نسبت به کولرهای معمولی و سلولزی در داخل محیط می‌شوند.

کولر های آبی کوچیک و پرتابل

برای انتخاب بهترین کولر متناسب با نیاز خود لازم است که به موارد زیر توجه کنید.

۱. توجه به قدرت مورد نیاز

کولرهای آبی با توجه به نوع قدرت موتور به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند.

 • کولرهای آبی  ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ دارای موتورهایی با قدرت ۰.۲۵ اسب بخار هستند.
 • کولرهای آبی ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ دارای موتورهایی با قدرت ۰.۳۵ اسب بخار هستند.
 • کولرهای آبی ۴۵۰۰ تا ۵۰۰۰ دارای موتورهایی با قدرت ۰.۵۰ اسب بخار هستند.
 • کولرهای آبی با قدرت ۷۰۰۰ به بالا دارای موتورهایی با قدرت ۰.۷۵ اسب بخار هستند.

از جمله ویژگی‌های کولرهای آبی که در موقع خرید باید به آن توجه کنید ابعاد کولر است.

در موقع خرید بهترین کولرهای آبی باید به اندازه محیطی که کولر قرار است برای خنک کردن آن نصب شود، توجه کرد.

 • برای فضای حدود ۳۰ تا ۵۰ متر شما نیاز به کولری با قدرت ۲۳۰۰ دور دارید.
 • برای فضای حدود ۵۰ تا ۶۵ متر شما نیاز به کولری با قدرت ۳۵۰۰ دور دارید.
 • برای فضای حدود ۶۵ تا ۱۲۰ متر شما نیاز به کولری با قدرت ۵۰۰۰ دور دارید.
 • برای فضای حدود ۱۲۰ تا ۱۵۵ متر شما نیاز به کولری با قدرت ۷۰۰۰ دور دارید.

۲. توجه به ویژگی‌های ساختمان محل نصب کولر

موضوع دیگری که باید به آن توجه کنید ویژگی‌های ساختمان محل نصب کولر است. میزان عایق بودن دیوارهای ساختمان در عملکرد بهینه کولر تأثیر زیادی دارد ، اگر در ساخت آپارتمان برای دیوارهای بیرونی از بلوک‌های سیمانی استفاده شده و دیوارها عایق نیستند نیاز به کولری با قدرت بیشتری دارید.

آفتاب گیر بودن ساختمان نیز از مواردی است که در زمان تهیه کولر باید به آن توجه کنید. اگر ساختمان جنوبی باشد و در طی روز آفتاب بعد از ظهر بیشتری دارید و دیوارهای آپارتمان در طول روز همیشه گرم هستند کولری که تهیه می‌کنید باید قدرت بیشتری داشته باشد.

اگر کولر بر روی پشت بام قرار دارد و شما در طبقات پایین‌تر هستید میزان قدرت موتور کولر بایستی بیشتر باشد. زیرا طولانی بودن مسیر کانال باعث کاسته شدن از قدرت هوای رسیده به داخل ساختمان می‌شود.

محل قرارگیری کانال کولر نیز دارای اهمیت است. اگر کانال کولر در برابر آفتاب قرار دارد و گرم می‌شود، می‌توانید کانال‌ها را عایق کنید و یا از کولرهایی با هوادهی بالاتر استفاده کنید.

۳. نوع جنس دیواره و کف کولر

به دلیل اینکه کولرهای آبی همیشه در معرض آب هستند و میزان زنگ زدگی در آن‌ها زیاد است، یکی از ویژگی‌های بهترین کولرهای آبی استفاده از ورق‌های گالوانیزه با ضخامت زیاد است.

از طرفی دیگر به دلیل رسوبات زیادی که به مرور زمان بر روی دیواره و کف کولر قرار می‌گیرد نوع جنس و ضخامت ورق‌های به کار رفته در ساخت کولر مهم است.

کیفیت ورق گالوانیزه در کولر آبی اهمیت زیادی دارید. ورق گالوانیزه از ترکیب فلز آهن با روی ساخته می‌شود. فلز روی مانند یک روکش مانع از زنگ زدگی آهن می‌شود. ورق‌های گالوانیزه با کیفیت بالاتر در برابر زنگ زدگی مقاومت بسیار خوبی دارند.

۴. میزان هوادهی و دهانه کولر

از مواردی که در هنگام تهیه کولر باید به آن توجه کرد دهانه کولر است، هر اندازه که دهانه کولر بزرگ‌تر باشد میزان هوا دهی آن بیشتر خواهد بود. میزان هوادهی بیشتر نیز به معنای میزان خنکی بیشتر محیط است. در صورت هوادهی مناسب کانال و دهانه کولر نیاز به تهیه کولرهای با توان بالا وجود نخواهد داشت.

سخن پایانی

حتماً با خواندن این مقاله تصمیم خود را گرفته‌اید، اما برای کمک بیشتر به شما یک بار مطالب مطرح شده در این مقاله را مرور می‌کنیم.

انتخاب بهترین کولرهای آبی تا حد زیادی به نوع مکانی که قرار است از آن کولر استفاده کنید، بستگی دارد. کولرهای آبی برای مناطق گرم و خشک مناسب هستند و مصرف آن‌ها در مناطق دارای رطوبت بالا توصیه نمی‌شود.

اگر فضای شما خیلی کوچک است، یا نمی‌توانید کولر را به صورت دائمی نصب کنید، بهتر است از کولرهای آبی پرتابل استفاده کنید.

برای استفاده در فضاهای بزرگ‌تر، توصیه اولیه این است که اگر قادرید هزینه بیشتری پرداخت کنید، از کولرهای سلولزی بهره ببرید. اما اگر هزینه برای شما مهم است، کولرهای آبی پوشالی نیز می‌توانند نیاز شما را برآورده کنند.

حتماً توجه داشته باشید که کولرهای که دهانه خروجی آن‌ها رو به بالاست برای آپارتمان‌ها مناسب‌تر هستند.

و نکته آخر این که، در انتخاب اندازه کولر آبی باید به اندازه ساختمان محل نصب، ویژگی‌های ساختمان، وضعیت کانال کشی و تابش نور مستقیم خورشید به کولر و کانال‌ها توجه نمود.

با توجه به مطالبی که در بالا اشاره شد پس از اینکه یک کولر مناسب را انتخاب و آن را تهیه کردید برای نصب، سرویس و تعمیر آن نیاز به کارشناسان و سرویس کاران متبحر و معتبر دارید.

یکی از شرکت‌هایی که در این زمینه تخصص و تجربه لازم را داشته و از سرویس کاران با تجربه در این زمینه بهره می‌برد شرکت تأسیساتی مردانی است.

سرویس کاران تأسیسات مردانی در نصب، سرویس و تعمیر انواع کولرهای آبی تبحر کافی دارند و از ویژگی‌های کارشناسان آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

ویژگی‌های سرویس کاران شرکت تأسیسات مردانی

ویژگی‌های سرویس کاران نصب و تعمیر کولر آبی شرکت تأسیسات مردانی عبارت است از:

 • تخصص و دانش فنی لازم
 • تجربه بالا و تبحر در انجام تعمیرات
 • توجه به خواسته مشتریان و مشتری مداری
 • ارائه مشاوره پیش از هر گونه اقدام
 • رعایت حقوق مشتریان و در نظر گرفتن صرفه و صلاح ایشان
 • خدمات ۲۴ ساعته و در روزهای تعطیل
 • کسب رضایت مشتریان محترم هنگام ارائه خدمات
 • قیمت مناسب و مطابق با تعرفه‌های اتحادیه
 • حاضر شدن در محل در کوتاه‌ترین زمان ممکن
 • انجام همه نوع تعمیرات لازم در محل

تماس با شرکت تأسیسات مردانی

برای بهره‌مندی از این مزایای خدمات سرویس، نصب و تعمیر کولر آبی شرکت تأسیسات مردانی می‌توانید با استفاده از شماره‌های زیر با این شرکت تماس حاصل کنید.

۰۲۱-۲۲۹۶۰۷۰۰

۰۹۱۲۹۵۲۴۲۵۵

۰۹۱۲۵۵۸۰۰۶۱

کارشناسان این شرکت پس از گرفتن اطلاعات و ارائه مشاوره لازم، در سریع‌ترین زمان ممکن به مشکل شما رسیدگی کرده و در محل حضور می‌یابند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *