سرویس کولر آبی شامل چه مراحلی است؟

کولرهای آبی همواره نیاز به رسیدگی و سرویس دارند. این کار بهتر است توسط سرویس کار کولر انجام پذیرد. انجام سرویس مرتب کولر باعث طول عمر بیشتر آن می‌شود.

سرویس کولر آبی شامل مراحل مختلفی می‌باشد که در ادامه با این مراحل آشنا می‌شویم.

پیش از شروع به سرویس کولر، سرویس کار کولر آبی از عدم اتصال فاز به کولر و خاموش بودن آن باید اطمینان حاصل کند. این امر به عنوان یکی از اصول ایمنی هنگام سرویس و تعمیر کولر آبی همواره باید مورد نظر باشد.

 

جهت مشاوره و اطلاعات بیشتر و همچنین اعزام نیرو در رابطه با سرویس و تعمیر کولر آبی در مناطق شمالی و شمال شرقی تهران میتوانی با شرکت تاسیساتی مردانی در ارتباط باشید , بر روی شماره تماس زیر کلیک کنید :

۰۲۱-۲۲۹۶۰۷۰۰

 

روغن کاری کولر

از جمله اقدامات مهم هنگام سرویس کولر آبی، گرفتن گرد و غبار دینام و پمپ و روغن کاری آن‌هاست.

هنگام روغن کاری لازم است که دو یاتاقان دو طرف شفت‌ها پره کولر آبی به صورت کامل روغن کاری شوند. اما پیش از روغن کاری لازم است که این قسمت و سایر قسمت‌های داخلی کولر از گرد و غبار و آلودگی پاک شوند.

بعد از روغن کاری یاتاقان‌ها نوبت روغن کاری موتور و پمپ است. هنگام روغن کاری پمپ همه اجزای آن علاوه بر محور پمپ سایر بخش‌ها مثل کلاهک، پروانه و درپوش پمپ نیز باید روغن کاری شوند.

 

تعویض پوشال‌ها

با توجه به اهمیت پوشال‌های کولر آبی در کیفیت هوای دمیده شده توسط کولر، لازم است که در مقاطع زمانی مناسب، پوشال کولر تعویض گردد.

بهتر است که پوشال کولر هر سال یک بار (در ابتدای فصل گرما و هنگام سرویس کولر) تعویض گردد. پوشال‌ها با گذر زمان و استفاده کیفیت خود را از دست داده و همین افت کیفیت پوشال روی هوای خروجی از آن تأثیر می‌گذارد.

این افت کیفیت حتی می‌تواند منجر به ایجاد بوی بد و نامطبوع هنگام کار کردن کولر شود.

در انتخاب پوشال کولر باید به سایز متناسب آن با اندازه کولر دقت نمود. پوشال مناسب باید دقیقاً اندازه باشد. پوشال‌های کوچک‌تر نمی‌توانند هوا را به درستی خنک کنند. پوشال‌های بزرگ‌تر به درستی بسته نشده و شکل کولر را به هم می‌زنند.

بهتر است پوشال پیش از قرار گرفتن در محل خود، خیس شود و گردوخاک احتمالی آن کاملاً برطرف شود.

 

تصویری از باز کردن درب کناری کولر آبی برای سرویس فصل گرما

تعویض تسمه کولر

یکی از اقدامات مهم هنگام سرویس و تعمیر کولر آبی آچارکشی و کسب اطمینان از محکم بودن پیچ‌ها، مهره‌ها و اتصالات است.

لازم است که سرویس کار کولر آبی نسبت به محکم بودن پیچ‌های موتور، یاتاقان و بدنه اطمینان حاصل کند.

علاوه بر این، هنگام سرویس باید نسبت به سالم بودن و عملکرد درست تسمه نیز بازرسی صورت پذیرد. در صورتی که تسمه کیفیت خود را از دست داده باید آن را تعویض کرد.

روی تسمه‌ها عددی نوشته شده که نشان دهنده اندازه آن است. هر تسمه‌ای باید با تسمه‌ای هم اندازه خود تعویض گردد.

آب گیری کولر

برای آب گیری کولر ابتدا باید تمام دیواره‌ها و کف کولر به خوبی شسته شود. کف و بدنه کولر نباید رسوب داشته باشد و حتماً تا جای ممکن باید این رسوبات برطرف شود.

برای آب گیری باید مراحل زیر طی شود:

۱. بازدید لوله‌های آب

ابتدا باید شلنگ آب و اتصالات لوله‌ها تا کولر بررسی شود. اتصالات باید محکم بوده و نشتی نداشته باشند. در صورتی که شلنگ و اتصالات کیفیت خود را از دست داده باشند، لازم است تعویض شوند.

علاوه بر این مسیر خروج آب از کولر تا ناودان نیز لازم است که بازبینی شود. آب خارج شده از کولر نباید باعث آسیب به محیط اطراف مانند کف پشت بام شود.

۲. تنظیم شناور کولر

همواره هنگام سرویس و تعمیر کولر آبی و در زمان هر آب گیری کولر لازم است که شناور تنظیم شود. در صورتی که شناور تنظیم نباشد، باعث ریزش مداوم آب از کولر خواهد شد.

یکی از دلایل اصلی پوسیدگی کف کولر، ریزش مداوم آب از آن به دلیل تنظیم نبودن شناور است.

برای تنظیم نمودن شناور باید آن را به درستی تمیز کرده و شست؛ سپس با استفاده از پیچ تنظیم میزان آب ورودی توسط آن را تنظیم نمود.

۳. بررسی آب رسانی پمپ و لوله‌ها

بعد از این که مقداری آب در کف کولر جمع شد، لازم است که عملکرد صحیح پمپ و لوله‌های آن مورد بازبینی قرار گیرد. گرفتگی‌های احتمالی برطرف شده و اطمینان از رسیدن آب پوشال‌ها کسب شود.

تصویری از یک متخصص تعمیرات کولر آبی در جال تعمیر دو عدد کولر کنار هم

کنترل موتور

از جمله مراحل مهم سرویس و تعمیر کولر آبی کنترل عملکرد درست موتور آن است. به این منظور موتور کولر روشن شده و تمام قطعات از نظر بی نقص بودن عملکرد مورد بررسی قرار می‌گیرند.

چک کردن برزنت کولر و دریچه‌ها

مرحله نهایی سرویس کولر آبی، چک کردن برزنت کولر و دریچه‌ها از نظر سالم بودن و کیفیت هوادهی است. در صورت پارگی برزنت، باید آن را تعویض نمود.

همچنین دریچه‌ها باید از گردوغبار پاک شوند

.

جهت مشاوره و اطلاعات بیشتر و همچنین اعزام نیرو در رابطه با سرویس و تعمیر کولر آبی در مناطق شمالی و شمال شرقی تهران میتوانی با شرکت تاسیساتی مردانی در ارتباط باشید , بر روی شماره تماس زیر کلیک کنید :

۰۲۱-۲۲۹۶۰۷۰۰

عکس از یک کولر به رنگ سفید بدون مدل

مشکلات عمده و عیب‌های کولر آبی

حتماً برای شما هم پیش آمده که هنگام استفاده از کولر آبی دچار مشکل شده باشید. خرابی و نیاز به تعمیر کولر آبی جزو مشکلات متداول است.

کولرهای آبی به دلیل کارکرد مداوم در طول فصل گرما دچار مشکلات و عیب‌هایی می‌شوند. این مشکلات و از کار افتادن یا افت کیفیت عملکرد کولر مخصوصاً در ساعت‌های اوج گرما بسیار آزار دهنده است.

از این رو شما همواره باید به امکان سرویس و تعمیر کولر آبی توسط سرویس کاران مجرب دسترسی داشته باشید.

در ادامه با برخی از مشکلات عمده و عیب‌های کولر آبی و علت آن آشنا می‌شویم.

روشن نشدن کولر آبی

روشن نشدن کولر آبی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

 • ممکن است که فیوز قطع باشد: برای اطمینان از قطع نبودن، فیوز باید با فازمتر بررسی شود. اگر فیوز خراب باشد، باید آن را تعویض نمود.
 • نرسیدن برق به ترمینال کولر: اگر فیوز کولر سالم است و برق به ترمینال کولر نمی‌رسد این بدین معناست که سیم کشی تا محل رسیدن به ترمینال دچار قطعی است و باید عیب رفع شده یا سیم کشی کلاً تعویض شود.

کار نکردن پمپ آب کولر

در بعضی مواقع علت درست کار نکردن کولر قطع بودن یا بروز اختلال در عملکرد پمپ کولر است. برای مطمئن شدن از این که ایراد از این قطعه است، باید آن را به صورت جدا از موتور کولر امتحان کرد.

در صورت خراب بودن پمپ آب کولر باید آن را تعویض کرد.

عکس از چند کولر که به دلیل گرما و آفتاب مستقیم بر روی آن ها سایه بان نصب شده است

باد گرم زدن کولر

گاهی علی رغم روشن شدن کولر، از کولر باد گرم خارج می‌شود. این مشکل به دلیل کم آب شدن کولر است که می‌تواند به دلایل زیر به وجود آید.

اگر در کف کولر آب جمع نشده، کم آب شدن کولر می‌تواند به دلیل گرفتگی در شناور یا کم بودن فشار آب به وجود آمده باشد. اگر شناور به دلیل رسوب گرفتگی داشته باشد باید با سرکه رسوب زدایی شود. و اگر مشکل کم بودن فشار آب است، باید برای آن چاره‌ای اندیشیده شود.

اگر در کف کولر آب جمع شده، مشکل از پخش شدن آب در کولر توسط پمپ آب و لوله‌های رابط آن است. ممکن است این شلنگ‌ها سوراخ شده باشند. یا این که پمپ نیم سوز شده یا پروانه آن به درستی عمل نکند. در این صورت لازم است که پمپ تعمیر یا تعویض شود.

خنک نبودن باد کولر

گاهی نیاز به سرویس و تعمیر کولر آبی به دلیل خنک نبودن باد کولر است. خنک نبودن باد کولر می‌تواند به دلایل زیر باشد.

شل بودن یا بیش از اندازه سفت بودن تسمه پروانه. این مشکل سبب می‌شود که موتور نتواند به خوبی پره‌های کولر را به گردش در آورد. برای فهم این که تسمه درست کار می‌کند، باید هنگام خاموش بودن کولر تسمه را با دست فشار داد. تسمه نه باید خیلی شل و نه خیلی سفت باشد. تسمه در صورت فشار با دست تا یک بند انگشت به داخل حرکت کند.

خراب بودن برزنت کولر. گاهی منشأ خنک نبودن باد کولر پارگی برزنت کولر است که باید آن را تعویض کرد.

پایین بودن کیفیت پوشال‌ها. اگر پوشال کیفیت مناسبی نداشته باشد، علی رغم عملکرد درست کولر آبی، کولر باد خنکی نمی‌دهد.

نیم سوز بودن موتور کولر. موتور کولر بعد از مدت زمان زیاد کار کردن، نیم سوز می‌شود. برای مشخص شدن این مسئله باید جریان روی موتور را با آمپرمتر بررسی کرد. نشانه دیگر این مشکل زود داغ شدن موتور است. روش برطرف شدن این مشکل تعویض سیم پیچی آن است.

موتور فقط در دور تند یا کند کار می‌کند!

موتورهای کولر آبی از نوع موتورهای دو سرعته یا دو دور است. گاهی علت نیاز به سرویس و تعمیر کولر آبی این است که سوئیچ داخل موتور که برای راه اندازی دور تند یا کند است خراب شده و به درستی عمل نمی‌کند.

در این صورت لازم است که موتور باز شده و این سوئیچ تعویض شود.

گاهی علت این مشکل نیم سوز شدن موتور است که در این صورت نیز موتور برای تعویض سیم پیچی باید باز شود.

این احتمال نیز وجود دارد که کلید تبدیل خراب شده باشد که این موضوع با جوش خوردن کنتاکت‌های درون آن رخ می‌دهد. خراب بودن کلید از طریق بررسی آن با اهم متر مشخص می‌شود.

صدای زیاد کولر

اگر کولر با صدای زیادی کار می‌کند، دلیل آن می‌تواند یکی از مشکلات زیر باشد:

 • صاف و تراز نبودن کولر: باید جای کولر را صاف، ثابت و تراز کرد.
 • خرابی یا پارگی بخشی از تسمه: تسمه باید تعویض شود.
 • خرابی و شل بودن پولی‌ها: باید آن‌ها را سفت و تسمه را مجدداً تنظیم نمود.
 • گشاد شدن یاتاقان یا تاب برداشتن میله: بوش‌های یاتاقان باید تعویض شود. در صورت تاب برداشتن میله باید آن را تعویض کرد.
 • تاب برداشتن پروانه: باید توسط تراشکار ماهر اصلاح شود.
 • خرابی موتور: باید آن را باز کرده و تعمیرات لازم را روی آن انجام داد.

آب رفتن از کولر

آب رفتن از کولر می‌تواند به ۳ دلیل رخ دهد که باید هنگام سرویس و تعمیر کولر آبی توسط سرویس کار اصلاح شود.

 • گیر داشتن شناور به دلیل رسوبات یا خرابی آن
 • تنظیم نبودن شناور
 • محکم نبودن اتصال شلنگ به پشت شناور
عکس از شخصی در حال تعمیر کولر آبی

لرزش زیاد کولر

لرزش زیاد در کولر به دلیل هم راستا نبودن پولی و تسمه به وجود می‌آید. پولی و تسمه باید توسط سرویس کار ماهر هم راستا شوند تا لرزش از بین برود.

ممکن است که لرزش به دلیل تعادل نداشتن کولر پدید آید که در این صورت باید پایه‌های کولر تنظیم شوند.

شکستن پولی، خراب بودن موتور و به کار نبردن پارچه برزنتی در کولر آبی نیز می‌تواند باعث ایجاد لرزش در آن شود.

کم بودن باد کولر

علت کم بودن کولر عملکرد نامناسب توربین کولر آبی است. توربین به علت شل یا زیاد سفت بودن تسمه، یا نیم سوز بودن موتور و نداشتن توان کافی باد کمی تولید می‌کند.

علاوه بر این، پیچ و خم زیاد در مسیر کانال کولر نیز می‌تواند باعث هدر رفتن باد و کاهش سرعت آن شود. در این صورت لازم است که کولر قوی‌تر و بزرگ‌تری تهیه کنید.

عوامل مؤثر بر قیمت تعمیر کولر آبی در تهران

عوامل مختلفی بر هزینه و قیمت تعمیر کولر آبی مؤثر است که تعمیر کار کولر آبی با در نظر گرفتن آنها اقدام به قیمت دهی میکند از جمله موارد عبارتند از:

 • تعمیر پمپ کولر
 • تعویض پمپ کولر
 • تعویض سیمکشی
 • تعمیر سیم کشی
 • تعمیر موتور
 • تعویض سیم پیچ موتور
 • مدت زمان انجام کار
 • هزینه رفت و آمد
 • و…

ویژگی‌های سرویس کاران شرکت تأسیسات مردانی

ویژگی‌های سرویس کاران نصب و تعمیر کولر آبی شرکت تأسیسات مردانی عبارت است از:

 • تخصص و دانش فنی لازم
 • تجربه بالا و تبحر در انجام تعمیرات
 • توجه به خواسته مشتریان و مشتری مداری
 • ارائه مشاوره پیش از هر گونه اقدام
 • رعایت حقوق مشتریان و در نظر گرفته صرفه و صلاح ایشان
 • خدمات ۲۴ ساعته و در روزهای تعطیل
 • کسب رضایت مشتریان محترم هنگام ارائه خدمات
 • قیمت مناسب و مطابق با تعرفه‌های اتحادیه
 • حاضر شدن در محل در کوتاه‌ترین زمان ممکن
 • انجام همه نوع تعمیرات لازم در محل

خدمات قابل ارائه توسط سرویس کاران کولر آبی تاسیسات مردانی در تهران:

 • تعمیر کولر آبی شبانه روزی
 • بررسی و رفع بوی بد پوشالهای کولر آبی درکمترین زمان
 • رفع عیب سیم کشی کولر آبی تهران با کمترین هزینه
 • قیرگونی کف کولر آبی و رفع هرگونه نشتی کولر آبی
 • عایق بندی کل بدنه کولر آبی تهران
 • رفع هرگونه چکه کردن کولر آبی با هر برندی در کمترین زمان ممکن
 • رفع برقدار بودن بدنه کولرآبی تهران فوری
 • بررسی عدم خنکی کولر و رفع باد گرم کولر آبی
 • بالا بردن بازدهی کولر آبی در تهران
 • رفع عیب و ایرادهای موتور کولر آبی بصورت ۲۴ ساعته
 • تعویض یا تعمیر پمپ آب کولر آبی
 • رفع نشتی بدنه کولر آبی
 • تعویض بدنه پوسیده یا زنگ زده کولر آبی
 • سرویس کولر آبی در تهران با کمترین هزینه و به صورت تضمینی
 • دریافت سریع شماره تلفن تعمیرکار کولر آبی
 • تعمیر  کولر آبی شبانه روزی  شرق تهران
 • تعویض کردن تسمه کولر آبی
 • تعمیر پمپ کولر آبی تهران
 • تعویض کردن پمپ آب کولرهای آبی
 • تعمیرات کولرآبی در محل
 • سیم کشی کولرآبی تهران
 • تعویض سیم کشی کولرآبی با ضمانت در سریع ترین زمان با کمترین هزینه
 • تعویض پمپ خراب و سوخته کولر آبی
 • سیم کشی کولر آبی تهران بصورت شبانه روزی
 • تعویض پوشالهای کولر آبی
 • نصب کولر آبی تهران شبانه روزی و در کمتر از ۲۴ ساعت
 • عیب یابی و تعمیر اساسی کولر آبی در محل توسط کارشناس

تماس با شرکت تأسیسات مردانی

جهت مشاوره و اطلاعات بیشتر و همچنین اعزام نیرو در رابطه با سرویس و تعمیر کولر آبی در مناطق شمالی و شمال شرقی تهران میتوانی با شرکت تاسیساتی مردانی در ارتباط باشید , بر روی شماره تماس زیر کلیک کنید :

۰۲۱-۲۲۹۶۰۷۰۰

۰۹۱۲۹۵۲۴۲۵۵

۰۹۱۲۵۵۸۰۰۶۱

کارشناسان این شرکت پس از گرفتن اطلاعات و ارائه مشاوره لازم، در سریع‌ترین زمان ممکن به مشکل شما رسیدگی کرده و در محل حضور می‌یابند.