پکیج, تعمیرات پکیج

شستشو و جرمگیری پکیج و رادیاتور

همان طور که می دانید پکیج و رادیاتور از مهم ترین و کاربردی ترین سیستم های گرمایش هستند که می توانند لذت یک زندگی گرم و مناسب را برای ما فراهم کنند و لزوم وجود آن ها در هر ساختمانی بیشتر از قبل احساس می شود و با توجه به رشد انسان ها و به دنبال آن، پیشرفت تکنولوژی تنوع جدید و کاربردی پکیج ها و آبگرمکن ها، باعث شده است تا زندگی انسان به سوی راحتی و آسایش پیش رود، ولی خب با وجود این امکانات اگر در روش نگهداری از این تجهیزات، نهایت دقت خود را به کار نگیریم، مطمعنا این سیستم ها نیز نمی توانند عملکرد مناسب و درستی داشته باشند و خیلی زود فرسوده شده و طول عمرشان نیز کاهش می یابد.

مجموعه تاسیسات مردانی سعی دارد تا در این مقاله روش های مزاقبت از این سیستم های گرمایشی را به اطلاع دارندگان این تجهیزات، برساند و نحوه شستشو و جرمگیری پکیج و آبگرمکن را نیز مورد توجه قرار دهد، پس برای آگاهی بیشتر در این زمینه با ما همراه باشید.

اول از همه بهتر است در خصوص مشکلاتی که برای پکیج و آبگرمکن به وجود خواهد آمد نکات مهمی را بیان کنیم و سپس به نحوه مراقبت و شستشو و جرمگیری پکیج و آبگرمکن بپردازیم.

آیا نیاز به شستشوی پکیج و یا آبگرمکن داریم؟

قبل از شروع کار باید مطمعن شویم که آیا شستشو و جرمگیری پکیج و یا آبگرمکن نیاز است؟ به عنوان مثال اگر هریک از موارد زیر مشاهده شد، توصیه می شود که رادیاتور و یا پکیج خود را شستشو دهید:

 • زمانی که رادیاتور روشن می شود و لکه های قهوه ای رنگ، از آن خارج می شود.
 • وجود لکه های مختلف در قسمت زیرین رادیاتور که ممکن است در این قسمت لجن جمع شده باشد که نیاز به تخلیه دارد.
 • صداهای مختلف شنیده شود.
 • شکسته شدن پمپ حرارتی و یا وجود نشتی

عواقب عدم شستشوی پکیج و رادیاتور

برای انجام شستشو، بهتر است که رادیاتور را به فضای باز انتقال دهید و کار شستشو را به صورت راحت انجام دهید تا هرگونه زباله و آلودگی به خارج از آن منتقل شود.

اگر دمای رادیاتور در بالا احساس نمی شود شاید به علت رسوب و جرم نیست وفقط نیاز به تخلیه هوای محبوس شده داخل رادیاتور داشته باشد.

برای انجام کار شستشو و جرمگیری پکیج و رادیاتور از دو روش می توانید بهره بگیرید، یا از لوله کش و افراد متخصص در این زمینه دعوت به همکاری نمایید و یا اگر خودتان قادر به انجام شستشو هستید، این کار را انجام دهید.

نظافت و تمیزی رادیاتور

لجن و آلودگی های موجود در رادیاتور ترکیبی از زنگ زدگی، رسوب و کثیفی است که در مدت زمان زیادی جمع شده  و به سیستم گرمایشی نیز نفوذ کرده اند و در برخی موارد نیز کارکرد آن را دچار اختلال می کنند. اگر شستشو و جرمگیری پکیج و رادیاتور، به صورت مرتب و منظم انجام نگیرد ممکن است پمپ حرارتی، و رادیاتور عملکرد سخت و ضعیفی داشته باشند و از گردش اصولی و درست آب گرم نیز جلوگیری شود. در نهایت گرمایش به درستی کارساز نخواهد بود و حتی این امکان نیز وجود دارد که برای گرمای کمتر، هزینه بیشتری نیز پرداخت کنید. وجود لجن در داخل سیستم گرمایشی همچنین، مهم ترین عامل فرسودگی مخزن و دیگ است و می تواند سریع و فوری آن را از کار اندازد.

ولی با نکاتی که در خصوص شستشو و جرمگیری پکیج و رادیاتور در این جا گفته خواهد شد می توانید از به وجود آمدن چنین مشکلاتی ممانعت به عمل آورید.

نحوه شستشوی اصولی پکیج و رادیاتور

وسایلی که برای انجام این کار نیاز دارید به این شرح است،

 • حوله و یا یک پارچه بزرگ
 • آچار مناسب برای باز کردن قسمت های مختلف پکیج
 • یک سطل بزرگ
 • کلید تخلیه رادیاتور
 • لوله خرطومی
جرمگیری رادیاتور

زمانی که برای شستشو و جرمگیری پکیج و رادیاتور نیاز دارید در حدود ۱ ساعت و نیم است.

 • در اولین مرحله، سعی کنید تا سیستم گرمایشی را خاموش کنید و برای شروع کار خود،  اجازه دهید تا رادیاتور کمی خنک شود که این زمان در حدود ۳۰ دقیقه است.
 • دومین مرحله محافظت از کفپوش هاست در زمانی که قصد خارج کردن آب و کثیفی های مختلف را دارید، کفپوش های خود را با پارچه بزرگ و یا ملحفه بپوشانید. سوپاپ ها را ببندید، شیر موجود در رادیاتور را با چرخاندن در جهت عقربه های ساعت، غیر فعال کنید. برای اینکه سوپاپ محافظ قفل را خاموش کنید، باید درپوش پلاستیکی را از آن جدا کنید و توسط یک آچار مناسب، سوپاپ ها را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید.
 • شیر ترموستاتیک رادیاتور یا TRV  را شل نمایید. و از همان آچار برای بازکردن مهره های شیر که به رادیاتور وصل است، بهره بگیرید.
 • دریچه خونریزی موجود در رادیاتور را باز کنید و یک سطل برای جلوگیری از تخلیه مواد قرار دهید.
 • کلید تخلیه را برای باز کردن دریچه تخلیه مورد استفاده قرار دهید تا فشار هوا را از بین ببرید.
 • در این قسمت، به تخلیه رادیاتور مشغول شوید.
 • هر گونه آلودگی و کثیفی را از دریچه تخلیه خارج کنید و به داخل سطل هدایت کنید.
 • مهره شیر قفل را نیز با آچار باز کرده و آب قسمت دیگر رادیاتور را نیز بگیرید. 
 • زمانی که به طور کامل رادیاتور تخلیه شد، دریچه را با کلید محکم ببندید.
نیاز رادیاتور به شستشوی مداوم

انتقال رادیاتور به فضای باز و ادامه شستشو

در این لحظه رادیاتور را از جای خود بردارید و با توجه به این نکته که شیرها را شل کرده اید، رادیاتور را جدا کرده و به فضای باز انتقال دهید تا ادامه کار شستشو وجرمگیری پکیج و رادیاتور را به خوبی انجام دهید بدون اینکه مکان زندگی خود را آغشته به آلودگی کنید.

احتمالا مقداری آب کثیف و آلودگی داخل رادیاتور وجود دارد که در هنگام جابه جایی به این نکات توجه داشته باشید. پس در زمان حمل ونقل، ورودی آن را با حوله و یا یک پارچه بزرگ بپوشانید.

بعد از انتقال رادیاتور به مکان باز شروع به شستشو وجرمگیری پکیج و رادیاتور کنید.

لوله خرطومی را که از قبل آماده کرده اید به ورودی شیر ببندید و شیر را بسیار محکم بچرخانید تا تمام قسمت های رادیاتور به خوبی مورد شستشو قرار گیرد. آب ورودی به قسمت های رادیاتور باید کثیفی ها و لجن های زیادی را از رادیاتور خارج کند.

با استفاده از یک وسیله پلاستیکی و یا چکش پلاستیکی می توانید ضربات متعددی به رادیاتور بزنید تا هر گونه آلودگی از آن خارج شود و باقیمانده احتمالی رسوب نیز خارج شود. بهترین کار این است که برای شستشو و جرمگیری پکیج و رادیاتور، آن را در زهکشی بگذارید تا فضای زیبا و منظره موجود در حیاط نیز کثیف نشود و شیلنگ و لوله خرطومی را به ورودی شیر در قسمت انتهایی رادیاتور وصل کرده و کار شستشو را تکرار کنید تا لحظه ای که به آب شفافی برسید.

رادیاتور کثیف

نصب رادیاتور پس از شستشو و جرمگیری

بعد از انجام کار شستشو، رادیاتور را به منزل انتقال دهید و شروع به وصل کردن رادیاتور کنید.

رادیاتور را در جای خود قرار داده و مهره های آن را سفت کنید و اقدام به باز کردن دریچه ها کنید. حتما این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که شیر قفل را به میزان دفعاتی که در زمان باز کردن رادیاتور انجام دادید تکرار کنید. دریچه تخلیه را باز کرده و هوای محبوس شده در دریچه را تخلیه کنید.

فشار مخزن را مورد بررسی قرار دهید.

قطع شدن رادیاتور شاید فشار مخزن را کاهش داده است، پس شاید احتیاج به پر کردن داشته باشید و از آن جایی که سیستم گرمایشی خاموش است، فشار مخزن در حدود یک تا یک ونیم است.

ولی اگر فشار به زیر عدد یک کاهش یافته است، باید سیستم گرمایشی را توسط حلقه پر کننده مورد فشار قرار دهید.

حال می توانید خوشحال باشید، چراکه؛ کار شستشو و جرمگیری پکیج و رادیاتور به پایان رسیده است،ویک رادیاتور بسیار تمیز و عاری از هرگونه آلودگی در اختیاز شماست و می توانید از نتیجه کار خود لذت ببرید.

شستشو و جرمگیری رادیاتور

روش های پیشگیری از رسوب زدن و ایجاد کثیفی درپکیج و رادیاتور

حال که تمام این کارها را با دقت و نظم خاصی انجام دادید، بهتر نیست که برای جلوگیری از به وجود آمدن چنین مشکلاتی تمام تلاش خود را به کار گیرید؟ ما در اینجا چند راهکار ارائه می دهیم تا از ظهور مشکلات ممانعت به عمل آورید،

 • ابتدا می توانید از وجود یک عامل بازدارنده شیمیایی بهره بگیرید که با استفاده از آن، ذرات و رسوبات حاصله که ناخواسته نیز هستند، در سیستم گرمایشی تجزیه شده و از بین می روند و این مواد، زمانی کارایی بیشتری خواهند داشت که مقدار ذرات و رسوبات کم باشد.
 • به مخزن مورد استفاده خود یک فیلتر یا صافی مغناطیس نصب کنید، تا زنگ زدگی ها و ذرات مغناطیسی را جمع آوری کرده و قبل از ته نشینی و رسوب، کارایی خود را به بهترین شکل ممکن ارائه دهد.
 • می توان در زمان پرشدن، این فیلترها را خالی کرد و لجن های مختلف را به آسانی از بین برد.

اگر در حال حاضر رادیاتور نصب شده در خانه دارید، می توانید فیلتر را تهیه کرده و به آن نصب کنید ولی اگر می خواهید سیستم گرمایشی جدید خریداری کرده و مورد استفاده قرار دهید به تاسیساتی خود بگویید تا در مورد نصب فیلترهای مغناطیسی شما را راهنمایی کند.

برای تخلیه آلودگی های موجود در لوله کشی به ابزاری بزرگتر از شیلنگ نیاز دارید، و تجهیزات شیمیایی مختلف که تکنسین های متخصص در گاز، می توانند این کار را برای شما انجام دهند.

توجه به نظافت رادیاتور

سیستم گرمایش خود را برق بکشید

اگر هنوز با رادیاتورهای خود مشکل دارید و سعی کرده اید آن ها را خارج کنید، ممکن است لجن در لوله کشی گیر کرده باشد. برای شستشو و جرمگیری پکیج و رادیاتور در بخش برق، می توانید با یک لوله کش تماس گرفته و مشکل خود را با ایشان در میان بگذارید.

خدمات سالانه در مورد رادیاتور و پکیج را دریافت کنید. ممکن است با خرید یک سیستم گرمایشی این انتظار را داشته باشید که آنها مادام العمر برای شما کار خواهند کرد ولی این نکته را نیز بدانید که اگر مراقبت های سالانه را برای سیستم گرمایشی خود انجام دهید، ممکن است مدت زمان زیادی در خدمت شما باشند. با رعایت تمام نکات ذکر شده در بالا می توانید یک رادیاتور و پکیج عاری از آلودگی داشته باشید که مثل یک ساعتِ منظم برای شما کار خواهد کرد و عملکرد قوی و قدرتمندی در زمینه گرمایش نیز خواهد داشت.

هواگیری رادیاتور

جمع بندی

مقاله ای که مورد مطالعه قرار دادید در خصوص صفر تا صد شستشو و جرمگیری پکیج و رادیاتور بود که اطلاعات مفید و موثری ارائه داد و تمام نکات مرتبط با این موضوع نیز مورد توجه قرار گرفت تا افرادی که به واسطه عملکرد ضعیف سیستم گرمایشی خود دچار مشکل شده اند، با انجام مراحل دقیق و مفصل ذکر شده در این مقاله زدودن تمام آلودگی ها و رسوبات حاصله بپردازند و رادیاتور و یا پکیج خود را مانند روز اول در اختیار داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.