فاضلاب, لوله بازکنی, لوله کشی ساختمان

علت بوی بد فاضلاب ساختمان و رفع آن

فاضلاب آشپزخانه

حتما با بوی تخم مرغ فاسد مرتبط با فاضلاب آشنا هستید. اما تعداد کمی از مردم علت واقعی این بوی متمایز را می دانند. در اینجا خلاصه ای از این وضعیت نامناسب را به منظور آشنایی شما با علت بوی بد فاضلاب ساختمان و رفع آن آورده شده است که باید بررسی گردد.

دلایل احتمالی جهت بررسی علت بوی بد فاضلاب ساختمان و رفع آن

در لوله کشی فاضلاب باید بدانید که هنگامی که مواد آلی در لوله فاضلاب تجزیه می شوند، سولفید هیدروژن، یک گاز سمی و قابل اشتعال را تشکیل می دهند. سولفید هیدروژن با گازهایی مانند آمونیاک، دی اکسید کربن، متان و نیتروژن که در لوله وجود دارند ترکیب می شود و “گاز فاضلاب” را تشکیل می دهد. این سولفید هیدروژن به گاز فاضلاب بوی سولفوریک و تخم مرغ می دهد.

در حالی که چندین مؤلفه برای تولید این گاز سمی وجود دارد، معمولاً در غلظت‌های پایین که از مشکلات گاز فاضلاب در خانه‌ها ناشی می‌شود این امر ناشی می شود. با این حال، قرار گرفتن مستقیم در معرض غلظت های بالای گاز فاضلاب، مانند استنشاق گاز در داخل خود فاضلاب، می تواند باعث مشکلات تنفسی جدی و حتی مرگ شود. علائمی مانند سردرد، حالت تهوع، سرگیجه یا خواب آلودگی می تواند در اثر تماس با غلظت بالای گاز فاضلاب ایجاد شود و باید فورا تحت مراقبت های پزشکی قرار گیرد.

بوی گاز فاضلاب در داخل ساختمان معمولا نشان دهنده مشکل در سیستم لوله کشی ساختمان است. گاز فاضلاب از راه های مختلفی وارد ساختمان ها می شود. در اینجا رایج ترین دلایل ذکر شده است:

جهت مشاوره رایگان و اعزام نیرو شرق و شمال شرقی تهران بر روی شماره کلیک کنید :

۰۲۱-۲۲۹۶۰۷۰۰

۰۹۱۲۹۵۲۴۲۵۵

۰۹۱۲۵۵۸۰۰۶۱

تله P خشک یا آسیب دیده: این شایع ترین علت بوی بد فاضلاب است. تله P که به نام تله نیز شناخته می شود، لوله های U شکلی هستند که از یک طرف به زهکشی و از طرف دیگر به خطی متصل می شوند که به فاضلاب متصل می شوند. تله ها مقدار کمی فاضلاب را جمع آوری می کنند که به طور موثر مانعی برای جلوگیری از حرکت گاز فاضلاب از طریق زهکشی و داخل ساختمان ایجاد می کند. تله ها همچنین می توانند خشک شوند و زمانی که سینک یا حمام برای مدتی استفاده نشده باشد، غیر کاربردی شوند.

خط تخلیه آسیب دیده یا فرسوده: اگر خط زهکشی شکسته، خراب یا ترک خورده باشد، فاضلاب ممکن است به جای اینکه از ساختمان دور شود، مستقیماً در زیر تأسیسات رها شود. این یک منبع نادر از گاز فاضلاب است، اما می تواند با زهکشی های قدیمی یا به دلیل حوادث بی ثبات کننده شدید مانند زلزله اتفاق بیفتد.

دریچه لوله کشی سقف مسدود شده: ساختمان ها دارای سیستم های هواکش هستند که به طور خاص برای لوله کشی ساخته شده اند. آنها به منظور اجازه دادن به بوی فاضلاب از سیستم های لوله کشی هستند. اگر دریچه تاسیسات مسدود شده باشد، بوها نمی توانند آزاد شوند و در داخل تاسیسات ایجاد می شوند.

مهر و موم شکسته در اطراف توالت: در لوله کشی فاضلاب آب یا سایر مواد زائد می تواند از طریق درزگیر یا حلقه مومی اطراف توالت نفوذ کند که باعث رشد باکتری های بدبو می شود.

علت بوی بد فاضلاب ساختمان

احساس بوی نامطبوع در لوله کشی فاضلاب

فاضلاب شهری مانند فاضلاب خیابانی نیز با مشکلات گاز فاضلاب مواجه است. گاز سولفوریک می تواند از طریق شبکه های فاضلاب، به ویژه آنهایی که دورتر از ایستگاه های پمپ هستند، خارج شود و به خیابان ها یا مناطق بالا منتقل شود. همانطور که گفته شد بوی گاز فاضلاب در داخل ساختمان ها تقریبا همیشه به دلیل مشکلات لوله کشی است. تله‌های تخلیه خشک در حوضچه‌های آبگیر خیابان، بلوک‌های خطوط فاضلاب یا وجود موادی که به فاضلاب تعلق ندارند از دیگر دلایل انتشار گاز فاضلاب در فضای باز هستند. بوی فاضلاب در فضای باز گاهی اوقات می تواند نشان دهنده خرابی اصلی فاضلاب باشد، بنابراین مهم است که شهرداری ها به سرعت به آنها رسیدگی کنند.

تصفیه گاز فاضلاب پس از شناسایی، هم به دلیل خطرات بالقوه برای سلامتی و هم به دلیل اینکه حاوی گازهای بسیار قابل اشتعال یا انفجاری است، ضروری است. علاوه بر این، مواد شیمیایی خطرناک موجود در بسیاری از سیستم‌های فاضلاب شهری و خصوصی می‌توانند با گاز فاضلاب ترکیب شوند و آن را ناپایدارتر کنند. لطفا توجه داشته باشید: اگر فکر می کنید که سطوح بالای گاز فاضلاب در خانه یا ساختمان شما جمع شده است، فوراً فضا را تخلیه کنید و با آتش نشانی محلی خود تماس بگیرید.

  • تصفیه گاز فاضلاب

در لوله کشی فاضلاب در حالی که چندین راه حل موقت برای تشخیص گاز فاضلاب وجود دارد، برای حل این مشکلات به متخصصان فاضلاب نیاز است. لوله کش ها کسانی هستند که با گاز فاضلاب در خانه ها یا ساختمان های خود سر و کار دارند. شهرداری‌ها باید فاضلاب مجاور را برای شناسایی انسداد، نشت یا سایر آسیب‌هایی که ممکن است منجر به بوی بالای زمین شود، بازرسی کنند. تمیز کردن و یا خنثی کننده بوی شیمیایی ممکن است توصیه شود.

علل بدبو شدن زهکشی های فاضلاب

تصور کنید که از سر کار به خانه می آیید، درست مانند هر زمان دیگری اما با بوی بدی مواجه می شوید که خانه شما را اشباع کرده است. از خود می پرسید این چیست و علت چیست؟ بوی بد یک نشانه رایج است که نشان می دهد جایی در فاضلاب شما دچار مشکل شده است و در بسیاری از موارد، بوی وحشتناک داخل خانه می تواند نشان دهنده مشکل در زهکشی باشد.

  • علل بدبو شدن زهکشی ها

در لوله کشی فاضلاب زهکش های بدبو از هیچ جا نمی آیند، بلکه آنها اغلب نتیجه یکی از موارد زیر هستند:

مشکل تله گاز فاضلاب

مشکلات خط فاضلاب

در زیر به هر یک از علل نگاه می کنیم.

مشکل تله گاز فاضلاب

تله گاز فاضلاب بخشی از زهکشی است که آب در آن ذخیره می شود. هدف آن جلوگیری از ورود گازها از طریق لوله و ورود به خانه شما است. همچنین ممکن است تله گاز فاضلاب را به عنوان تله P بشناسید. شما می توانید با نگاه کردن به یک لوله و مشاهده محل فرورفتن آن به شکل U، فوراً محل قرارگیری تله P را تشخیص دهید. اینجا جایی است که آب می نشیند.

هر بار که از سینک یا دوش استفاده می کنید این آب تازه می شود: آب قدیمی شسته می شود و آب تازه تخلیه شده جای خود را می گیرد.

– مشکلات رایج مربوط به تله گاز فاضلاب به شرح زیر است:

۱) آب به درستی در تله ذخیره نمی شود

اگر آب به درستی در تله P قرار نگیرد، گازها می توانند راه خود را از طریق لوله وارد خانه شما کنند.

مقصر اصلی این امر معمولاً نشت است. آسیب آب در کف اطراف سینک یا فاضلاب را بررسی کنید. اگر نمی توانید به طور منطقی نشت را تعیین کنید، باید با یک لوله کش تماس بگیرید که می تواند بیشتر تحقیق کند.

۲) سینک یا دوش اغلب استفاده نمی شود

اگر سینک یا دوش شما اغلب استفاده نمی شود، تله خشک می شود و اجازه می دهد بوی بد ظاهر شود.

برای کمک به از بین بردن این علت، مطمئن شوید که آب را از طریق وسایلی که به طور مرتب استفاده نمی‌شوند، عبور دهید تا آبی که ممکن است در طول زمان تبخیر شده باشد، جایگزین شود.

  • مشکلات ساخت ارگانیک

مشکل تجمع ارگانیک نیز یکی از دلایل رایج زهکشی های بدبو در لوله کشی فاضلاب است.

در واقع، اکثر زهکش های مسدود شده ای که می بینیم به این دلیل ایجاد می شوند. این تجمع نه تنها می تواند منجر به بوی نامطبوع شود، بلکه باعث کندی جریان یا مسدود شدن زهکشی ها نیز می شود. این ذرات آلی بقایایی هستند که در طول زمان در تله یا لوله ها جمع می شوند. رایج ترین اشیاء و عناصری که منجر به انسداد جزئی لوله می شود و منجر به زهکشی بدبو می شود عبارتند از:

مو

خمیر دندان

صابون

گریس

زباله های مواد غذایی

نتیجه گیری

بهترین اقدام پیشگیرانه در لوله کشی فاضلاب این است که همه سینک ها را با صافی های مناسب پر کنید، اما اگر آسیب از قبل وارد شده است و متوجه عطر تند و بد منتشر شده از سینک خود شده اید، دو نکته زیر را امتحان کنید:

۱) پوشش های فاضلاب را بردارید و سعی کنید در اسرع وقت باقی مانده ها را بیرون بکشید. این کار اصلا خوشایند نیست، اما از بین بردن موهای درهم و مخلوط شده با کف صابون می تواند تقریباً بلافاصله به پاک کردن مجرای فاضلاب کمک کند.

۲) ترکیبی از جوش شیرین/سرکه/آب داغ را امتحان کنید تا عناصر انباشته شده در زهکشی را نرم کند و به طور طبیعی جریان یابد. توصیه نمی کنیم چیزی بیش از موارد بالا را امتحان کنید. اگر خیلی پیچیده به نظر می رسد، از متخصصین این حوزه کمک بخواهید و با راهنمایی آنان این امر را انجام دهید و به عیب یابی آن بپردازید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.