شماره های تماس
۲۲۹۶۰۷۰۰/۰۹۱۲۹۵۲۴۲۵۵/۰۹۱۲۵۵۸۰۰۶۱
تهران ، پاسداران ، میدان هروی ، ضلع جنوبی ، خیابان پناهی نیا ، پلاک 161 ، تاسیسات مردانی
شماره های تماس
۲۲۹۶۰۷۰۰/۰۹۱۲۹۵۲۴۲۵۵/۰۹۱۲۵۵۸۰۰۶۱
شرکت تاسیسات ، تعمیرات و خدمات مردانی
تهران ، پاسداران ، میدان هروی ، ضلع جنوبی ، خیابان پناهی نیا ، پلاک 161 ، تاسیسات مردانی

مشکلات رایج پکیج‌های دیواری و زمینی و رفع آن

به دلیل هزینه های زیادی که در گذشته برای تولید گرمایش صرف می شد پکیج را بعنوان جایگزین موتورخانه های قدیمی  استفاده می کنند که سیستم گرمایشی و آب گرم مورد نیاز خانه را تامین می کند. وسیله گرمایشی رایج در سراسر جهان است که علاوه بر هزینه، سوخت و تعمیر و نگهداری کار فشرده و زمان بر بود. به عنوان مثال، تعمیر این دستگاه بسیار ساده تر از یک محفظه موتور بزرگ و پیچیده است. پکیج ها به خصوص نوع دیواری آن  فضای بسیار کمی را اشغال می کنند. با وجود اینکه هنوز از سیستم های گرمایشی قدیمی مانند بخاری های نفتی در کشور ما برای گرم کردن منازل و آب گرم استفاده می شود، اما با گسترش شبکه های گازرسانی در بیشتر نقاط، استفاده از این سیستم رایج شده است. که باعث شده علاوه بر کاهش هزینه های مصرف انرژی داشتن  فضای بزرگ مانند موتورخانه غیر ضروری است

جهت مشاوره رایگان و اعزام نیرو شرق و شمال شرقی تهران بر روی شماره کلیک کنید :

۰۲۱-۲۲۹۶۰۷۰۰

۰۹۱۲۹۵۲۴۲۵۵

۰۹۱۲۵۵۸۰۰۶۱

انواع پکیج

پکیج ها با توجه به نوع سوختی که مصرف می کنند شامل سه نوع گاز، گازوئیل و برق می باشد و  محل قرارگیری آن با توجه به سوخت مصرفی، تعیین می شود. نوع گازی و برقی به صورت زمینی و دیواری و نوع گازوئیلی و دو گانه سوز فقط به صورت زمینی برای محیط هایی همچون موتور خانه استفاده می شود. به طور کلی پکیج ها به دو دسته دیواری و زمینی تقسیم می شوند که نوع دیواری براساس خروجی آلاینده ها به دو دسته ی دارای فن و بدون فن و براساس نوع سیستم گرمایشی به دوسته ی دارای یک مبدل و دو مبدل تقسیم می شوند.

پکیج های دارای فن همانطور که از اسمش پیداست مجهز به فن بوده و توسط دودکش دوجداره هوای مورد نیاز برای سوخت را از فضای بیرون به دستگاه می رساند و گازهای ناشی از سوخت نیز به بیرون منتهی می شود. تولید نوع بدون فن به دلیل نبود یا کمبود فضای آزاد در آپارتمان ها کم شده است.

نوع دیواری دارای یک مبدل برای فراهم آوری آب گرم شوفاژ و آب گرم مصرفی از یک مبدل و در مدل دیگر از دو مبدل مجزا استفاده می شود که هریک مستقل از دیگری عمل می کند. از مزایای دو مبدل می توان به فراهم کردن آب گرم مورد نیاز مصرفی با درجه حرارت یکسان و رسوب گیری کمتر آن اشاره کرد

پکیج زمینی روی زمین نصب می شودو همیشه به دلیل مخزن تعبیه شده در سازه داخلی آب گرم وجود دارد. آب سرد پس از تخلیه کامل آب گرم، وارد مخزن شده و دوباره گرم می شود. همچنین به دلیل صدای بسیار کم سیستم گرمایشی و خروجی بالایی داردو عدم وجود نوسان در دمای آب، برای واحدهایی با متراژ بیش از ۳۰۰ متر بسیار مناسب است.

عملکرد تابستانی و زمستانی پکیج

در فصل تابستان پس از  مصرف آب و بستن شیر آبگرم مشعل خاموش می شود که وظیفه ی کنترل آن بر عهده ی برد الکترونیک است.در فصول سرد سال باید آب رادیاتورها و مدارهای گرمایشی را نیز تامین کند.

در فصل زمستان زمانی که شیر آب را باز می کنیم با عبور آب از سنسور فشار میکرو سوئیچ سنسور فعال می شود و از طریق برد الکترونیک دستوری به شیر سه طرفه ارسال می شود که مدار انتقال به شوفاژ، رادیاتور و یا فن کویل ها برای مدت کوتاه و موقتی قطع شده و آب گرم شده برای مصارف خانگی انتقال داده می شود که این قطعی موقت بوده و با بسته شدن شیر آب گرم بلافاصله شیر سه طرفه آب را به سیستم های تبادل گرمایش انتقال می دهد و مدارآبگرم رادیاتور وصل می گردد. و به همین خاطر آب گرم همیشه به صورت آنی در دسترس می باشد.

علت خرابی پکیج ها

علت خرابی پکیج ها با مدل های مختلف می تواند متفاوت باشد که البته بدلیل عدم استفاده از مدل های چگالشی و نیمه چگالشی در ایران فعلا به بررسی علت خرابی مدل های تک مبدل و دو مبدل می پردازیم.

به دلیل اینکه تولید کننده ها فکر می کنند که پیچیده ساختن پکیج و آلات متحرکه  استهلاک و هزینه هایی برای تولید کننده و  مصرف کننده در بردارد،  قطعاتی را در تک مبدل قرار داده اند که هدفشان پایین آوردن آلات متحرکه در آن می باشد به عبارت دیگر  قطعات را تا جایی که امکان دارد حذف کرده است یک شیر گاز .، یک پمپ و برد را در بخش آب و یک مبدل در قسمت مصرفی و گرمایشی قرار داده شده است. به طور کلی  قطعات یک تک مبدل شامل پمپ، برد، شیر گاز و مبدل البته فن در دو مبدل و تک مبدل نیز استفاده شده است.

در پکیج های دو مبدل با قرار دادن دو مبدل به صورت مجزا و اضافه کردن قطعات متحرکه از جمله موتور محرکه کیت سه حالته و خود مبدل ثانویه به دلیل اینکه بتوانند از دو مبدل جواب بگیرند،اگر سیکل گرمایشی خراب شود نیازی به تعویض کل مبدل نیست

 به دلیل حرکت این آلات متحرکه در آب، رسوب می گیرند و احتمال خرابی در آن ها بیشتر است. وبه دلیل وجود آلات متحرکه بیشتر نسبت به تک مبدله ها  احتمال اصطکاک در بین  قطعات شان وجود دارد به همین دلیل زمانی که خرابی در دستگاه بوجود آید هزینه بر است.

جهت تعمیر و نگهداری هر دو نوع پکیج تک مبدل و دو مبدل باید هزینه هایی را در طول سال پرداخت کرد. در دو مبدل ها چون قطعات خورد خورد شده در صورتی خرابی، مجبور به تعویض تک تک قطعات می شود اما در تک مبدل به طور کامل یک قطعه تعویض می گردد که در واقع این امر باعث شده تفاوتی در هزینه ها وجود نداشته باشد.

لازم به ذکر است برای کاهش  میزان خرابی مبدل و آلات متحرکه و افزایش راندمان و عمر دستگاه می توانیم  از پلی فسفات و رسوب گیر ها را در داخل پکیج ها استفاده کنیم و هزینه کمتری بابت تعمیر آن ها پرداخت کنیم.

جهت مشاوره رایگان و اعزام نیرو شرق و شمال شرقی تهران بر روی شماره کلیک کنید :

۰۲۱-۲۲۹۶۰۷۰۰

۰۹۱۲۹۵۲۴۲۵۵

۰۹۱۲۵۵۸۰۰۶۱

امکان نمایش خطا در پکیج

طراحی سیستم عیب یاب اتوماتیک با کد قابلیت  عیب یابی سریع حتی توسط کاربر معمولی را فراهم ساخته است. این گونه پکیج ها دارای عیب یاب مجهز به سنسورهای کنترل عملکرد یوده و خطاهای عملکرد را بصورت کدهای مشخص در مانیتور پکیج نمایش می دهد که موجب شده کاربر یا سرویسکار بتوانند با مراجعه به دفترچه راهنمایی پکیج متوجه نوع عیب آن شوند.

چه مواقعی پکیج ما به تعمیر نیاز دارد

از اصلی ترین مواردی که پکیج ما نیاز به تعمیر دارد می توان به خاموش شدن، صدای بلند پکیج دیواری،

علت سرد و گرم شدن آب مصرفی ، گرم نشدن آب مصرفی اشاره کرد.

معمولا کم شدن فشار بار  موجب خاموش شدن آن می شود که بوسیله پرشر سوئیچ آب شناسایی شده و موجب قطع کامل دستگاه می شود

کثیف بودن پروانه فن و خرابی روتور پمپ و تراز نبودن پکیج و یا رسوب داشتن مبدل حرارتی می تواند  علت صدای زیاد   باشد.

کم و زیاد شدن دمای آب مصرفی از جمله مشکلات شایعی است که معمولا افراد با آن مواجه می شوند که از جمله دلایل این مشکل می توان به رسوب داشتن مبدل صفحه ای یا ثانویه در دو مبدل، نبودن پمپ فشار آب ساختمان یا باد نداشتن منبع آن، خرابی فلوسوئیچ در مواردی که آب داغ میشود و به محض اینکه قصد مخلوط کردن با آب سرد را دارید آب کاملا سرد میشود، نوسان داشتن فشار آب ورودی ساختمان به دلیل تنظیم، خرابی سنسور ان تی سی آب مصرفی و عدم صحیح تشخیص دمای آب گرم، زیاد بودن شعله بلند دستگاه و گرم شدن سریع آب، معیوب بودن پرشر سوئیچ هوا، رسوب گرفتن مبدل حرارتی اصلی در تک مبدل، رسوب گرفتن و یا معیوب بودن سوپاپ بایپاس در دو مبدل و …

اول از هر چیز برای رفع مشکل گرم نشدن آب مصرفی  باید به صورت کاملا مشخص  ایراد اصلی را شناسایی کنیم که معمولا دلیل گرم نشدن آب مصرفی ممکن است سرد بودن آب مصرفی ، سرد و گرم شدن مداوم آب مصرفی یا معتدل بودن آب مصرفی آن باشد.

باید توجه داشته باشید در مدل تک مبدل به دلیل تماس مستقیم آبگرم مصرفی با شعله مستقیم و انجام شدن تمام کارها توسط یک مبدل شاهد رسوب گذلری بیشتر در این نوع از پکیج های دیواری خواهیم بود بنابراین بهتر است از پکیج های دیواری دو مبدل برای مکان هایی که دارای املاح آب بالا هستند استفاده شود ولی خرید پکیج دیواری تک مبدل  برای محیط هایی که املاح آب کمتری دارد به صرفه تر می باشد. همچنین با وجود اینکه آب گرم مصرفی تک مبدل چند ثانیه سریع تر از پکیج دو مبدل تولید می­ شود اما نوسان آبگرم مصرفی به دلیل کنترل بهتر دمای سیال و دبی ثابت دمایی در پکیج دو مبدل کمتر بوده و این امر باعث می شود پکیج دیرتر خراب شود.

 

باید توجه داشته باشید به دلیل  حساس و پیچیده بودن تجهیزات، تعمیر و عیب یابی آن امری تخصصی و کاملاً ماهرانه است. و در صورت تعمیرات نادرست باعث آسیب رساندن به سایر قسمت های این دستگاه می شود و به دلیل کار کردن این دستگاه با گاز ممکن است صدمات جبران ناپذیری به بار آورد. بنابراین در صورت رو به رو شدن  با هر خطاهایی ، بهتر است هر گونه تعمیر یا تعویض توسط تعمیرکار مجرب و با دانش به روز  انجام شود، در غیر این صورت ممکن است دستگاه دچار نقص و ضرر مالی سنگین شود.