تعمیر و سرویس کولر آبی, کولر

نرخ هزینه سرویس و تعمیر کولر

با آغاز فصل گرما، بسیاری از مناطق کشور ازجمله منطقه های گرمسیر نیاز به کولر دارند و به دلیل اینکه قیمت خرید یک کولرآبی یا گازی برای فصل گرم بالاست سرویس کولرآبی و تعمیر آن بهترین گزینه است. هزینه سرویس کولرآبی به عوامل مختلفی مثل محلی یا منطقه ای که در آن زندگی می کنید و یا قطعه ای که ممکن است خراب شده باشد دارد. درنتیجه باید قبل از استفاده از کولرآبی به درستی آن را بررسی کنید و بر اساس نرخی که اتحادیه وسایل برقی و سرمایشی مشخص کرده است هزینه بپردازید. برای اینکه شما بتوانید از هزینه هایی که برای تعمیر و سرویس کولرآبی مطمئن شوید، باید بدانید که کولرآبی چه قطعاتی دارد و سرویس دهی برای این قطعات چه هزینه ای دارد. در ادامه مطلب با انواع قطعات کولرآبی و سرویس دهی مناسب برای تعمیر را بیان خواهیم کرد.

جهت مشاوره رایگان و اعزام نیرو شرق و شمال شرقی تهران بر روی شماره کلیک کنید :

۰۲۱-۲۲۹۶۰۷۰۰

۰۹۱۲۹۵۲۴۲۵۵

۰۹۱۲۵۵۸۰۰۶۱

کولرهای آبی از چه قسمت هایی تشکیل شده اند؟

هر کولرآبی از دو قسمت که یک قسمت آن مربوط به گردش آب است و دیگر قسمت آن مربوط به جریان هوا تشکیل شده است. بهتر است بدانید هنگام سرویس کولرآبی، گردش آب توسط پمپ کولر و گردش هوا توسط دینام صورت می گیرد. اگر بخواهیم به صورت کلی بیان کنیم هر کولرآبی به سه بخش تقسیم می شود. ابتدا قطعات الکتریکی کولر وجود دارند مثل پمپ آب، یک کلید که جریان برق و موتور کولر را به یکدیگر اتصال می دهد. دومین قطعه که در کولر به  کار رفته است، قطعات مکانیکی کولرآبی هستند که شامل توربین، هوا، تسمه که در انتقال هوا استفاده می شود و شناور کولر که آب و مقدار آن را اندازه می گیرد. نوعی قطعه ثابت که متحرک نیستند نیز وجود دارد مثل بدنه، چهار پوشال، دریچه های فلزی کولر، شبکه ای که برای آب رسانی وجود دارد و یک شیر تخلیه که برای خالی کردن آب کولر در زمستان و هوای سرد استفاده می شود.

 

چه مواردی بر مشخص کردن هزینه سرویس کولرآبی تأثیرگذار است؟

برای سرویس کولرآبی به نوعی هزینه هایی تعین شده که بر اساس نوع قطعه این هزینه تخمین زده می شود. برای مثال اگر کولر شما به اندازه ای که انتظار دارید خنک نمی کند باید پوشال کولر را بررسی کرده و برای تعویض اقدام شود. بهتر است بدانید پوشال برای سرویس کولرآبی انواع مختلفی دارند که بستگی به کیفیت که دارد قیمت آن نیز افزایش پیدا می کند. رگلاژ تسمه کولر نیز ازجمله مواردی است که اگر خراب شده باشد کولر به درستی کار نمی کند و باید تعویض شود. یاتاقان قسمتی از موتور کولر است که باید به درستی و منظم روغن کاری شود.

 اگر این قطعه به درستی روغن کاری نشود به موتور آسیب می زند. پمپ یک قطعه پلاستیکی است که آب موجود در کولرآبی را تنظیم می کند و باعث می شود آب بیش  از حد داخل مخزن کولر آبی نباشد و یا از آن سرازیر نشود. در نتیجه ممکن است این قطعه نیز به  مرور زمان دچار پوسیدگی شود و نیاز به تعویض داشته باشد. بهتر است قبل از روشن کردن و به کار انداختن کولر بدنه و نحوه کار کردن کولر را نیز بررسی کنید زیرا ممکن است پوسته کولر آبی به دلیل آفتاب  خوردگی پوسیده  شده باشد و نیاز به سرویس کولرآبی داشته باشد و یا ممکن است کولر آبی درست کار نکند و صداهای ناهنجاری از خود تولید کند به همین دلیل نیاز به سرویس کولرآبی می باشد.

تعمیر و سرویس کولر

تعویض پوشال کولرآبی چه تأثیری در هزینه ها دارد؟

 پوشال کولر آبی و به  موقع تعویض کردن آن در ماندگاری بیشتر کولر آبی نقش بسیار زیادی دارد زیرا اگر پوشال به  موقع تعویض شود می توان گفت کولر آبی زمان بیشتری سالم خواهد ماند و نیاز به سرویس کولرآبی نیست. بهتر است بدانید مهم ترین قسمت و اولین قسمتی که برای روشن کردن و به کار گرفتن کولرگازی اهمیت دارد بررسی پوشال آن است. پوشال کولرگازی علاوه بر خنک کردن محیطی که از کولر استفاده می شود باعث خواهد شد که گردوغبار وارد سیستم تنظیم کولر و موتور نشود. درنتیجه مدت بیشتری سالم خواهد ماند. تعویض کردن به  موقع پوشال کولر یکی از مهم ترین عواملی است که بر سرویس کولرآبی و هزینه های آن تأثیر دارد. توصیه می شود که اگر خودتان قصد تعویض پوشال کولرگازی را دارید و می خواهید از پوشال نو استفاده کنید باید ظرفیت کولر را نیز بررسی کنید تا متناسب با آن پوشال جدید تهیه کنید. اگر متناسب با کولر پوشال تهیه نکنید یا ظرفیت بالاتر تهیه کنید باعث می شود هوا در کولر جریان پیدا نمی کند و هوا محیط خنک نشود.

تعویض یاتاقان چه تأثیری بر هزینه تعمیر کولر دارد؟

ممکن است پس از چند سال استفاده از کولر، صدای جیرجیر آن را بشنوید و در بعضی از مواقع صدای جیرجیر آن قدر زیاد می شود که گرما را به شنیدن این صدا ترجیح می دهیم. در بیشتر موارد ایجاد این صدا مربوط به یاتاقان و مشکلات آن است که خبر از سرویس کولرآبی را می دهد بهتر است بدانید یاتاقان کولرگازی یک فلز است که به شکل دایره ای شکل باعث چرخیدن فن کولرگازی می شود و اجازه می دهد فن بچرخد و درست  کار کند. یکی از روش هایی که می توان صدای یاتاقان را کم کنیم روغن کاری این فلز است اما در مواردی نیز این روغن کاری مشکل را حل نمی کند و نیاز به تعویض یاتاقان است. بر اساس تعرفه ای که اتحادیه لوازم  خانگی و برقی دارد هزینه تعویض یاتاقان بر هزینه سرویس کولر آبی موثر می باشد. یک تذکر مهم برای تهیه یاتاقان که هنگامی که قصد تعویض آن را دارید توصیه می شود یاتاقان کولر خود را همراه داشته باشید و بر اساس ظرفیت و اندازه آن یاتاقان تهیه کنید.

تعمیر هر قطعه از کولر بر هزینه های ایجاد شده تاثیر دارد

براساس مطالبی که بیان کردیم احتمال دارد و ممکن است در هنگامی که قصد تعمیر کولر را دارید بعضی از قطعات نیاز به تعمیر داشته باشند مثلا موتور کولر نیاز به سیم پیچی و لحیم کاری داشته باشد، پمپ و تسمه کولر گازی که ممکن است پوسیده شود و نیاز به تعویض داشته باشد و این قطعات می تواند تاثیر زیادی در هزینه های کولر گازی ایجاد کند. یک توصیه مهم برای کمتر شدن هزینه های کولر گازی این است که بهتر است قبل استفاده از کولر گازی ابتدا آن را تمیز بشویید، با این کار شما از زنگ زدن کولر گازی جلوگیری می شود و در زمانی که به پایان فصل گرم نزدیک می شویم نیز آن کولر را بشویید و رسوبات آن را از بین ببرید تا کولر و موتور آن دچار زنگ زدگی نشود و آب موجود در کولر را نیز خالی کنید تا رطوبت به پوسته آن نفوذ نکند و پوسته آن از بین نرود. با توجه به نرخ تایید شده اتحادیه لوازم خانگی شستشو کولر و هزینه های سرویس کولر آبی بر دستمز ها نیز تاثیر دارد.

جهت مشاوره رایگان و اعزام نیرو شرق و شمال شرقی تهران بر روی شماره کلیک کنید :

۰۲۱-۲۲۹۶۰۷۰۰

۰۹۱۲۹۵۲۴۲۵۵

۰۹۱۲۵۵۸۰۰۶۱

استفاده از سایبان چه تاثیری بر هزینه کولر گازی دارد؟

بیشتر کولر های آبی در پشت بام ها نصب می شوند. در نتیجه احتیاج است که بر روی آن ها سایه بان نصب شود. قرار دادن یک سایه بان یک امر ضرورری برای کولر آبی است زیرا این امر و استفاده از سایه بان سبب می شود از هدر رفتن انرژی جلوگیری شود و از آسیب به پوسته کولر و پوسیدگی داخلی کولر نیز جلوگیری شود. برای نصب یک سایه بان توصیه می شود از چادر های برزنتی استفاده کنید و استفاده از سایه بان های آماده تمام کولر را از نور آفتاب محفوظ نمی دارد و در دراز مدت سبب آسیب به کولر و سرویس کولر آبی می شود.

چرا باید به سرویس کولر آبی بپردازیم؟

پس از چند سال استفاده از هر کولر آبی و در هر محیطی نیاز به سرویس کولر آبی هست و قیمت ها براساس نرخ اتحادیه لوازم خانگی متفاوت است. در نتیجه اگر کولر آبی تعمیر نشود و مشکلات آن بر طرف نشود ممکن است از کار بیفتد و حتی بسوزد. بیشتر کولر ها با تعمیر جزئی دوباره به کار می افتند اما ممکن است به دلیل استفاده بیش از حد از کولر و قرار گرفتن در زیر نور آفتاب بعضی از آن ها بسوزند و موتور آن ها باید تعویض شود. بهتر است قبل از این اتفاق به سرویس کولر خود بپردازید. اگر کولر شما نیاز به تعمیر دارد و احتیاج به یک تعمیر کار حرفه ای دارید بهتر است با تاسیسات مردانی در ارتباط باشید تا مشکل شما بر طرف شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.