پکیج, تعمیرات پکیج, تعمیرات موتور خانه

هوا گیری رادیاتور‌ها و پکیج

به دلایل مختلفی مانند قطع بودن آب، بستن شیر فلکه اصلی، ترکیدن لوله و …. ممکن است هوا وارد سیستم رادیاتور و پکیج خانه یا محل کار شما شده باشد. در این صورت بازدهی به مقدار زیادی کاهش پیدا می‌کند و حتی ممکن است خساراتی به بار بیاید. پس بهتر است که فورا برای هوا گیری اقدام نمایید. اما سوالی که زیاد پرسیده می‌شود این است که چطور متوجه شویم در سیستم رادیاتور و پکیج هوا محبوس شده است و نیاز به هوا گیری دارند؟ مواردی مانند کاهش بازدهی سیستم گرمایش، صداهای مشخص، گرم بودن قسمتی از شوفاژ و سرد بودن قسمت دیگر، همگی نشان دهنده حضور هوا در سیستم گرمایشی شما می‌باشد. در ادامه با بیان جزییات، در مورد نحوه هوا گیری صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

 • بررسی شوفاژ: ابتدا باید مطمئن شویم که مشکل از جای دیگری نیست و فقط به هوای محبوس شده در رادیاتور مربوط است. برای این کار باید چند مورد را بررسی کنیم و در صورتی که مشکل نداشتند، سر وقت بحث هوا گیری برویم.

الف) همه شوفاژ‌های ساختمان سرد هستند : اگر با چنین مشکلی روبرو شدید، ربطی به هوا گیری ندارد و  مشکل از سیستم گرمایشی است. در این موارد یا لوله کشی مشکل دارد و دچار حادثه شده است یا قسمتی از سیستم به دلیل رسوب و لجن مسدود شده است.

ب) جمع شدن آب در زیر شوفاژ : اگر مشاهده کردید زیر شوفاژ خیس است و مقدار زیادی آب جمع شده است، بدانید سیستم شما دچار نشتی شده است. پس باید سیستم گرمایش را خاموش کنید و اتصالات را آب بندی کنید. اگر باز هم مشکل حل نشد، لوله‌ها دچار پوسیدگی شده‌اند و باید عوض شوند.

پ) گرم نشدن شوفاژهای طبقه‌های بالاتر : ممکن است سیستم گرمایش شما، تمام شوفاژهای یک طبقه را گرم کند؛ اما طبقه بالاتر از آن همه شوفاژها خنک باشند، در این شرایط فشار سیستم گرمایشی شما تنظیم نیست و نمی‌تواند آب گرم را به طبقه بالاتر هدایت کند.

حالا اگر این موارد را بررسی کردید و همگی کامل و درست بودند، می‌توانیم بگوییم مشکل از هوا گیری است و در ادامه به مرحله دوم هوا گیری می‌رویم.

 • پیچ مخصوص هوا گیری شوفاژ

اگر با فرآیند هوا گیری به صورت کلی آشنا باشید می‌دانید که برای خروج هوا، یک قسمت از مجموعه باید در تماس با محیط قرار بگیرد و باز شود. بنابراین شما باید شیر خروجی شوفاژ را باز کنید. سطح مقطع این شیر به حالت مربعی می‌باشد که توسط پیچ مخصوص هوا گیری می‌توان آن را چرخاند. شما باید یک پیچ مخصوص هوا گیری از ابزار فروشی‌ها تهیه کنید. همیشه قبل از شروع هوا گیری و کارهای بعدی، پیچ مخصوص هوا گیری را تهیه کنید. البته بعضی شیر‌های خروجی با آچار فرانسه یا پیچ گوشتی نیز قابل تنظیم می‌باشند.

 •  خاموش کردن سیستم گرمایشی

برای دستیابی به بهترین هوا گیری، بهتر است دمای سیستم گرمایش به دمای محیط نزدیک باشد. چرا که وقتی سیستم گرمایش روشن باد، میزان ورود هوا به شوفاژ بیشتر خواهد بود. بنابراین ابتدا سیستم گرمایش را خاموش کنید، با آرامش به سایر کارهای خود بپردازید و زمانی که مطمئن بودید کامل دمای گرم آن از دست رفته است، برای انجام هوا گیری وارد مرحله بعدی شوید.

 •  بازکردن شیر خروجی شوفاژ

ابتدا مطمئن شوید که شیر‌های ورودی و خروجی شوفاژ کاملا باز باشند. اگر دیدید بسته هستند آنها را کامل باز کنید. سپس پیچ مخصوص هوا گیری را در همان سطح مقطع مربعی شکل که در قسمت قبل گفتیم قرار دهید. حالا برای باز شدن شیر، پیچ مخصوص را در خلاف حرکت عقربه ساعت بچرخانید. وقتی شیر به آرامی باز می‌شود، شما صدای خارج شدن هوا را خواهید شنید. با خارج شدن هوا، از آنجایی که شیر‌های ورودی و خروجی شوفاژ باز است، آب در مسیر می‌چرخد و محل خالی شده از هوا را پر می‌کند.

 • جلوگیری از ریزش آب به محیط اطراف

زمانی که هوای موجود در سیستم گرمایش خارج می‌شود، مقداری آب نیز همراه خود به بیرون هدایت می‌کند که جای هیچ نگرانی در آن وجود ندارد. فقط کافی است یک دستمال یا پارچه همراه خود داشته باشید و آن را خشک کنید، تا مطمئن شوید هوا به طور کامل از شبکه خارج شده است.

 • ادامه گام چهارم

باید منتظر بمانید تا تمام، هوای موجود خارج شود و آب بجای قطره قطره و همراه با هوا، به صورت یک جریان پیوسته از شیر خروجی خارج شود. در این حالت شما موفق به انجام هوا گیری شده‌اید و باید پیچ مخصوص هوا گیری را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا شیر خروجی محکم شود. سپس اطراف شیر خروجی را تمیز و خشک کنید.

 • انجام فرآِیند هوا گیری برای تمام شوفاژها

یک بار باید تمام مسیر‌ هوا گیری شود تا مشکلی پیش نیاید. چرا که در صورت وجود هوا در سایر شوفاژها، دوباره فرآیند گرمایش به خوبی انجام نمی‌شود و آن هوا بین شبکه پخش می‌شود. زمانی‌ که هوا گیری همه شوفاژها را انجام دادید، از طریق حوله خشک کن حمام، هوای درون لوله‌ها را نیز خالی کنید.

 • تنظیم کردن سطح فشار پکیج یا موتورخانه

وجود هوا در سیستم گرمایش باعث ایجاد یک فشار ثانویه می‌باشد. زمانی که شما هوا گیری را به طور کامل انجام دهید، تمام این هوا خارج می‌شود و فشار در سیستم کاهش پیدا می‌کند. اگر فشار تنظیم نشود، گرما به تمام شوفاژ‌ها  نمی‌رسد و همان مشکلی که در ابتدا گفتیم پیش می‌آید، که بر اثر افت فشار گرما در شوفا‌ژهای دورتر و یا طبقات بالاتر احساس نمی‌شود. بنابراین باید فشار را تنظیم کنید. فشار استاندارد و مناسب برای سیستم گرمایش خانگی در بازه ۱۲-۱۵ psi می‌باشد.

چه زمانی سیستم رادیاتور و شوفاژ خود را هوا گیری کنیم؟

بهتر است هوا گیری بسته به شرایط مختلف انجام شود و به صورت دوره‌ای بررسی شود. اما برخی شرایط دارای ویژگی و اهمیت بالاتری برای انجام هوا گیری می‌باشند از جمله:

 • پیش از شروع فصل سرما: مدت زیادی آب در مدار و سیستم گرمایش متوقف بوده است و شما قصد راه اندازی سیستم را دارید. پس باید وضعیت آن بررسی شود.
 • زمانی که صدایی مانند صدای هوا را در مسیر می‌شنوید : هنگامی که سیستم گرمایش را روشن می‌کنید و آب در مسیر جریان دارد، اگر احساس کردید صدای غیر طبیعی به گوش‌تان می‌رسد، مانند صدای شیر آب وقتی بعد از قطع بودن جریان آب، خروج آب با هوا همراه است.
 • عدم یکنواختی دمای تمام سطح شوفاژ : اگر در قسمت‌های مختلف شوفاژ دما متفاوت بود، نشان دهنده آن است که سیستم شما به هوا گیری نیاز دارد.

حالا شما هوا گیری سیستم گرمایشی منزل خود را به صورت کامل انجام داده‌اید. پس دیگر نباید موردی باشد و سیستم به بهترین شکل ممکن محیط را گرم خواهد کرد. اما اگر قسمتی از رادیاتور یا همه مسیر آن سرد است، پس مشکل از جایی دیگر می‌باشد. یا شبکه دچار نشتی شده است و یا اتصالات درست عمل نمی‌کنند. در این موارد بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید تا به صورت کامل سیستم پکیج و رادیاتور شما را عیب یابی کند.

اشتباه‌های متداول در هواگیری شوفاژ

با اینکه نکات به صورت کامل بیان شد، اما متاسفانه در بعضی موارد نکات گفته شده را رعایت نمی‌کنند. پس یک بار به صورت کلی به رایج‌ترین اشتباهات در زمان هواگیری می‌پردازیم:

 •  روشن بودن پکیج : همیشه این نکته را در نظر بگیرید که برای انجام هوا گیری، باید پکیج خاموش باشد و مدتی از خاموش شدن آن نیز گذشته باشد، تا دمای آب با دمای محیط یکی شود. برای روشن کردن آن نیز نباید عجله کرد و بعد از انجام هواگیری تمام شوفاژ‌ها می‌توان پیکج را روشن نمود.
 • عدم تنظیم درست بار یا فشار پکیج : همانطور که گفتیم بعد از هواگیری افت فشار اتفاق می‌افتد. بنابراین باید فشار دستگاه را دوباره تنظیم کنید و آن را در یک بازه استاندارد (۱۲-۱۵dsb) قرار دهید.

شاید این موارد خیلی ساده به نظر بیاید، اما در بسیاری از مواقع، فرد فراموش می‌کند. گاهی بدون خاموش کردن سیستم اقدام به هواگیری می‌کنند و در بعضی موارد بعد از انجام هواگیری فراموش می‌کنند فشار پکیج را تنظیم کنند.

جمع بندی هواگیری رادیاتور و پکیج

با کمی دقت و حوصله شما می‌توانید به راحتی فرآیند هواگیری را به طور کامل انجام دهید. این کار نه زیاد سخت است و نه پیچیده، فقط باید نکات گفته شده را رعایت کنید. اگر به موارد و مشکلاتی برخوردید که علت آن را نمی‌دانید، به هیچ وجه سیستم پکیج را روشن نکنید و از یک متخصص و تعمیر کار با تجربه کمک بگیرید. انجام سرویس‌های دوره‌ای یکی از مهمترین اموری است که باید برای رادیاتور‌ها و پکیج‌ها انجام شود. این سرویس‌ها از بروز مشکلات بسیار جدی جلو گیری می‌کند. در مواردی مشکلی مثل همین هواگیری، علاوه بر کاهش عملکرد و عدم بازدهی خوب، فشار زیادی را نیز به قطعات وارد کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.