تعمیر و سرویس کولر آبی

۵ خرابی عمده پمپ آب کولر و آموزش تعمیر آنها

خرابی و تعمیر پمپ کولر آبی

افت فشار آب در کولر آبی، می‌تواند در کارکرد بهینه کولر نقش منفی داشته باشد. علت ایجاد خنکی و سرما در  کولر های آبی را باید در سیستم گردش آب کولر جستجو کرد. اگر باد خروجی از کولر شما سرمای کافی را به همراه ندارد، مشکل از سیستم آب رسانی می‌باشد ، مشکل بالا نرفتن فشار آب در پمپ کولر آبی نه تنها کیفیت عملکرد کولر را پایین می‌آورد بلکه میتواند موجب صدمات جدی در بخش های دیگر کولر شما شود.

نکته : برای بهبود عملکرد کولر آبی و جلوگیری از خسارت‌ها و هزینه‌های دیگر، بهتر است که این مشکل، جدی گرفته شود. افت فشار آب می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

ما در ادامه این مقاله دلالیل افت فشار آب و گرمای کولر را بررسی میکنیم و برای هر مشکل راه حلی را توضیح خواهیم داد .

عکس قسمت داخلی کولر آبی و پمپ آب کولر آبی

چگونه متوجه افت فشار آب در کولر آبی شویم؟

علت خنک نمودن کولر آبی، سیستم گردش آب کولر آبی می‌باشد. یعنی وقتی کولر روشن میباشد ولی خنک نمی‌کند شما باید مستقیماً به مشکل سیستم گردش آب توجه کنید.


جهت مشاوره و اطلاعات بیشتر و همچنین اعزام نیرو در رابطه با سرویس و تعمیر کولر آبی در مناطق شمالی و شمال شرقی تهران میتوانی با شرکت تاسیساتی مردانی در ارتباط باشید , بر روی شماره تماس زیر کلیک کنید :

۰۲۱-۲۲۹۶۰۷۰۰

در دو حالت امکان کاهش فشار آب در کولر وجود دارد :

۱ – خرابی خود واتر پمپ : در این حالت شما دکمه پمپ آب کولر خود را در حالت روشن قرار داده اید ولی هیچگونه صدایی از چرخش پروانه های خود واتر پمپ را احساس نمیکنید که در این حالت به احتمال بسیار قوی  مشکل از موتور واتر پمپ میباشد که میتواند دچار سوختگی شده و یا در اثر گرفتگی در قسمت پروانه ها متوقف شده باشد که باز هم به زودی در صورت عدم اقدام جدی دچار سوختگی میشود

۲ – مشکل ورود و خروج آّب : در این حالت موتور واتر پمپ به صورت کاملا عادی در حال کار میباشد و شما صدای آن را به وضوح احساس میکنید ولی همچنان آبی از مجراهای خروجی در قسمت بالای پوشال خارج نمیشود که این نیز میتواند دو دلیل متفاوت داشته باشد که اولی مربوط به آب موجود درون تشتک کف کولر میباشد که ممکن است به مقدار کافی نبوده و به پروانه های واتر پمپ کولر شما نمیرسد و یا در قسمت لوله کشی ها عاملی همچون گرفتگی و یا قطعی و نشتی میتواند باعث این مشکل باشد

ما در ادامه تمامی مشکلاتی که ممکن است سبب این مشکلات شود را مورد بررسی قرار داده و برای تمام آن ها راه حل هایی را ارائه دادیم در ادامه مقاله همراه تاسیسات مردانی باشید :

عکس از قسمت تشتک زیرین کولر آبی و شناور

۱. نبود آب کافی در تشتک کولر آبی

مقدار آبی که به واتر پمپ کولر آبی می‌رسد، ارتباط مستقیمی با فشار آب دارد. اولین دلیلی که در مشکل سیستم گردش آب کولر آبی باید بررسی شود، مقدار آب موجود در تشتک زیرین کولر می‌باشد.

مشکل فشار آب شهری، قطع بودن آب ورودی، گرفتگی و یا پارگی شیلنگ آب، خرابی و یا تنظیم نبودن شناور آب و نشت آب از کفی و یا شیر تخلیه عمده دلایل افت فشار آب هستند شما به راحتی بدون نیاز به هیچگونه تخصصی در عمر تعمیر کولر میتوانید تمامی این موارد را مورد برررسی قراردهید و در صورت مشاهده هرکدام به راحتی آن را رفع کنید

پیشنهاد مطالعه : آموزش صفر تا صد سیم کشی کولر آبی

۲. گرفتگی پروانه کف واتر پمپ

وظیفه واتر پمپ کولر آبی این است که پروانه واقع در کف آن را به چرخش درآورد. این چرخش موجب می‌شود که آب موجود در تشتک کولر آبی مکیده شده و از طریق شیلنگ‌های بالابر، آب به پوشال‌ها برسد.

بسیار شایع است که کف پمپ کولر آبی جرم گرفته و از رسیدن آب به پروانه جلوگیری شود. اگر آبی هم به پروانه نرسد، پمپاژی صورت نمی‌گیرد. این امر موجب بالا نرفتن فشار در کولر آبی شده و پوشال‌ها خشک باقی می‌مانند ، برای این که این مشکل پیش نیاید، بهتر است که گهگاهی کف واتر پمپ چک شده و تمیز شود. غیر از املاح موجود در آب، عواملی همچون نبود توری دور پروانه و یا کهنگی پوشال‌ها هم می‌تواند این مشکل را ایجاد نماید

در این مورد تنها کاری که مورد نیاز میباشد تا شما نسبت به آن اقدامی را انجام دهید چک کردن قسمت پروانه های واتر پمپ ،  سبد و توری زیرین آن میباشد تا در صورت وجود رسوبات و یا عواملی همچون قطعات ریز پوشال ها آن را رفع کرده و پاکسازی کامل را انجام دهید تا آب به مقدار کافی به پروانه های پمپ رسیده و عملیات مکش به درستی انجام پذیرد

۳. استهلاک پره‌های واتر پمپ

پره‌های واتر پمپ کولر آبی از جنس پلاستیک خشک می‌باشند. خیلی طبیعی است که به مرور زمان دچار خوردگی و استهلاک شوند. وقتی این پره‌ها شکل خود را از دست بدهند، بر کیفیت کار آنها تأثیر می‌گذارد.

همین‌طور ممکن است شکستگی و یا جرم‌گرفتگی پره‌ها، موجب گیر کردن پمپ کولر شود. در این حالت بدون آن که پمپ خراب باشد، دیگر نمی‌تواند به چرخش خود ادامه دهد و وظیفه خود را انجام دهد.

خوشبختانه پروانه واتر پمپ کولر آبی، به صورت مجزا در بازار یافت می‌شود. کافی است که پروانه جدیدی تهیه نموده و جایگزین پروانه آسیب دیده نمایید.

پیشنهاد مطالعه : مراحل تعمیر و سرویس کولر آبی

عکسی از دو عدد پمپ آب کولر آبی درون کولر آبی

۴. سرویس و روغن کاری واتر پمپ کولر آبی

قطعات مکانیکی واتر پمپ باید به طور مرتب روغن کاری شوند. عنایت داشته باشید که در چندین ماه از سال و به صورت شبانه روزی، پمپ کولر آبی شما در حال چرخیدن است ، مخصوصاً با راه اندازی ابتدای فصل گرم و شروع روشن نمودن کولر، حتماً باید واتر پمپ و سیستم آب رسانی کولر، سرویس و روغن کاری شود. با یک سرویس مختصر می‌توانید از هزینه‌های سنگین بعدی جلوگیری کنید.

با سرویس سالانه و مخصوصاً در ابتدای زمان راه اندازی کولر در شروع فصل گرما، مشکل فشار آب در کولر آبی شما حل خواهد شد. با این کار شما در طول فصل گرما می‌توانید با آرامش خاطر از کولر آبی خود استفاده کنید.

۵. مشکل خرابی و یا نرسیدن برق به پمپ آب

ممکن است مشکل بالا نرفتن فشار آب در پمپ کولر آبی، از کار نکردن پمپ باشد. در این صورت باید در مرحله اول، اتصال برق واتر پمپ را چک کنید.

برای آن که مطمئن شوید پمپ کولر شما خراب نیست، آن را از اتصالات کولر جدا کرده و به صورت مجزا به برق وصل کنید. اگر پمپ شما کار کرد، باید مشکل برق رسانی به پمپ را حل کنید. در غیر این صورت معلوم می‌شود که پمپ آب کولر شما نیاز به تعمیر و یا تعویض دارد.

کار تعمیر و تعویض پمپ کولر آبی کاری تخصصی است. ما به شما پیشنهاد نمی‌کنیم که خود به خرید و تعویض آن اقدام نمایید. در صورت اقدام خودسرانه، احتمال آسیب رسیدن به پمپ و یا حتی خودتان وجود دارد.

پیشنهاد مطالعه : آموزش صفر تا صد سیم کشی کولر آبی

خشک کار کردن واتر پمپ کولر آبی و راه برطرف کردن آن

یکی از مشکلات اساسی در پمپ کولر آبی که ممکن است مشکلات دیگری نیز به دنبال داشته باشد، خشک کار کردن آن است. صدای زیاد پمپ آب می‌تواند نشان دهنده این مشکل باشد.

برای آن که این مشکل برطرف شود و به اصطلاح پمپ آب شما از صدا بیفتد، باید قسمت‌هایی را روغن کاری نمایید. در این قسمت، شما را با روش روغن کاری و شگردهای آن آشنا می‌کنیم :

برای روغن کاری واتر پمپ سیستم سرمایشی خود  باید حتماً از روغن‌های مخصوص سرویس کولر استفاده شود. برای روغن کاری واتر پمپ، به هیچ وجه نباید از روغن‌های متفرقه و معمولی مانند روغن‌های آشپزی استفاده کنید.

نکته :پمپ آب کولر از دو بخش الکتریکی و مکانیکی تشکیل شده است. قسمت‌های الکتریکی هرگز نباید روغن کاری شوند. اگر روغن به قسمت سیم پیچ پمپ برسد ممکن است موجب اتصال و سوختن موتور پمپ شود.

عکسی از 4 عدد پمپ آب کولر آبی

روش روغن کاری پمپ کولر

دو قطعه اصلی پمپ کولر که باید روغن کاری شوند، محور بلبرینگ و بوشن‌های اطراف آن می‌باشد. برای روغن کاری این قطعات به صورت زیر عمل نمایید.

– در ابتدا حتماً باید برق اصلی ورودی به کولر را قطع کنید.

– پمپ را از بدنه کولر جدا کنید. پمپ‌ها توسط پیچ و مهره به بدنه کولر متصل هستند که باید آنها را باز کنید.

– سیم برق‌های پمپ را از قسمت ترمینال جدا کنید. به یاد بسپارید که سیم‌ها به چه صورت به ترمینال متصل بودند.

– پمپ را از شیلنگ آب درون توری نیز جدا نمایید. مواظب باشید به توری آسیب نرسد.

– کلاهک، درپوش، بوشن پمپ و پروانه پمپ کولر را از بدنه اصلی آن جدا کنید.

– درپوش پمپ و دو بوشن بالا و پایین، قسمت‌هایی هستند که باید روغن کاری شوند.

– در نهایت تمام قسمت‌های جدا شده را سرهم کنید.

البته توصیه ما این است که سرویس و روغن کاری واتر پمپ را به یکی از تعمیر کارهای ماهر بسپارید. این کار هزینه زیادی برای شما نخواهد داشت.

توصیه‌های طلایی برای بهبود عملکرد پمپ آب کولر و افزایش عمر کولر آبی

با عمل به توصیه‌های زیر می‌توانید از افت فشار آب در کولر آبی جلوگیری کنید. همچنین با این مراقبت‌ها، عملکرد کولر آبی را بهبود بخشیده و عمر آن را طولانی‌تر نمایید.

– در پایان فصل گرما، آب کولر را خالی کرده و اتصالات برق آن را از کلید اصلی قطع کنید.

– در شروع مجدد فصل گرما، قسمت‌های لازم را روغن کاری نمایید. این امر علاوه بر افزایش عمر کولر، از صدای اضافی آن نیز جلوگیری می‌کند.

– درون تشتک کولر آبی را حسابی جرم زدایی کنید. بعضی‌ها کف کولر آبی را با گریس چرب می‌کنند.

– در راه اندازی کولر آبی در ابتدای فصل گرما، از مراحل آب رسانی به واتر پمپ کولر آبی مطمئن شوید.

– همه ساله و در ابتدای فصل گرما، پوشال‌های کولر آبی را عوض کنید.

– آب درون تشتک کولر آبی را چند وقت یک بار عوض کرده و درون تشتک را تمیز نمایید.

– دقت کنید که واتر پمپ کولر شما درون سبد مخصوص به آن قرار داشته باشد. توری دور پروانه پمپ آب، از نفوذ رسوبات به واتر پمپ و افت فشار آب در کولر آبی جلوگیری می‌کند.

– ممکن است پمپ کولر شما ضعیف باشد و نتواند به خوبی آب را پمپاژ نماید. در تهیه پمپ جدید و جایگزینی آن از پمپ‌های قوی‌تر استفاده نمایید.

– با استشمام بوی سوختگی از واتر پمپ کولر آبی، فوراً کولر را خاموش کرده و واتر پمپ را به یک تعمیرگاه ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *