لوله کشی ساختمان

۹ نکته مهم در لوله کشی آشپزخانه استاندارد

تصویری از نقشه کشی لوله کشی و دو عدد فیلتر آب و دو عدد شیر آب

آب، حیاتی ترین نیاز هر شخصی است. از این رو تامین آن در خانه امری بسیار الزامی است. آشپزخانه جز آن بخش از خانه است که به دلیل آشپزی و شستن ظروف و … مصرف آب بسیار بالایی دارد. آب این بخش از خانه از طریق لوله کشی توسط یک سری از اتصالات و سیستم لوله کشی تامین می شود. واضح است که همان مقدار آب ورودی نیز نیاز به خروج دارد و تخلیه آن هم توسط سیستم لوله کشی خاصی انجام می شود. این سیستم لوله کشی بسیار مهم و حائز اهمیت است چرا که اگر نقصی در ان وجود داشته باشد باعث می شود تا جریان آب به درستی انجا نشود. لوله کشی استاندارد آشپزخانه نیاز به رعایت یک سری نکات و تکنیک ها دارد که در ادامه با آن ها آشنا خواهیم شد.

 

تصویری از نقشه کشی لوله کشی و دو عدد فیلتر آب و دو عدد شیر آب
                                                                                                        نقشه کشی و ابزار لوله کشی

 

آشنایی با انواع سیستم های لوله کشی

سیستم لوله کشی منزل شما از دو حالت خارج نخواهد بود. حالت اول این است که با استفاده از یک سری انشعابات و اتصالات مانند: لوله، شیر فلکه، سه راهی، دو راهی و … آب را از طریق لوله کشی خیابان و سیستم آبرسانی خیابان به منزل خود آورده باشید و سپس به شیرآلات، آب گرمکن و … متصل کنید. حالت دوم به این صورت است که شما آب مورد نیاز خود را از طریق منابع زیر زمینی تامین کنید، که در این صورت از طریق آبراه ها و سیستم لوله کشی از چاه آب را به داخل خانه خود هدایت خواهید کرد. تفاوتی نمی کند از کدام یک از این روش ها استفاده کنید. نکته مهم و حائز اهمیت این است که از اتصالات مناسب و باکیفیت و روش اصولی بهره ببرید تا عمر سیستم لوله کشی شما  افزایش یابد. به این منظور باید یک سری نکات را در نظر داشته باشید.

 

تصویر از نقشه کشی لوله کشی ساختمان و آچار فرانسه و اتصالات لوله
نقشه کشی اصولی لوله کشی

 

انجام تمامی امور لوله کشی ساختمان توسط تیم حرفه ای شرکت تاسیساتی مردانی

میدان هروی و مناطق شمال و شمال شرفی تهران

 

 

انتخاب لوله و قطعات همراه آن در اجرای لوله کشی آشپزخانه اهمیت بسیار زیادی دارد

انتخاب صحیح و مناسب لوله ها موجب می شود تا علاوه بر آبرسانی مناسب به داخل آشپزخانه، تخلیه فضولات نیز به درستی صورت گیرد. در این حالت است که دیگر با بوی بد فاضلاب رو به رو نخواهید بود. جنس لوله ها اولین معیاری است که در لوله کشی اصولی به آن توجه می شود. لوله های گوناگونی وجود دارد که علاوه بر جنس از نظر ضخامت  کارکرد نیز با یکدیگر تفاوت دارند. انتخاب نوع آن بستگی به هزینه ای که می خواهید برای آن صرف کنید دارد. از انواع این لوله ها می توان به جنس های چدن، پلاستیک، پلی اتیلن، سفالف آهن و … اشاره کرد.

 

 

تصویر از انواع لوله و اتصالات لوله های آب
                                                                                                                بخشی از انواع لوله و اتصالات

 

جهت آشنایی بیشتر با خدمات لوله کشی تاسیسات مردانی میتوانبد اینجا کلیک کنید

 

چگونه یک لوله مناسب برای سیستم آبرسانی آشپزخانه انتخاب کنیم؟

انتخاب نوع این لوله ها فارغ از قیمت آن بستگی به شرایط و نقشه کشی خانه شما نیز دارد. اما در حالت کلی باید به چند نکته توجه کنید که عبارتند از:

 

 • لوله مد نظر شما باید در برابر عوامل محیطی مانند ضربه و فشار و … مقاوم باشد.
 • بدون نقص ظاهری باشد. یعنی دچار پیچ خوردگی و یا پوسیدگی و ساییدگی و … نباشد.
 • در برابر نور افتاب مقاوم باشد. البته این در زمانی است که آشپزخانه شما و یا مسیر لوله کشی­تان آفتاب گیر باشد.
 • لوازم مورد نیاز به منظور متصل کردن لوله به راحتی در بازار یافت شود.
 • دارای نحوه نصب و اتصال ساده ای باشد.
 • طول عمر و دوام بالایی داشته باشد.
 • و ….

 

تصویری از دو نوع اتصال دو طرفه فیلتر سینک ظرفشویی
                                                                                                                    اتصالات و نقشه ها

 

شیب مناسب تاثیر بسیار زیادی بر استاندارد سازی سیستم لوله کشی آشپزخانه دارد

بی توجهی به شیب سیستم لوله کشی مشکلات فراوانی را برایتان به وجود خواهد آورد. شیب باید به گونه ای در نظر گرفته شود  که سرعت انتقال سیالات داخل آن خیلی زیاد نباشد و در مقابل نباید سرعت کمی هن داشته باشد. در صورتی که اندازه استاندارد آن رعایت نشود، آب از بین آنها عبور خواهد کرد و فضولات در داخل لوله ها باقی خواهد ماند و نتیجه آن چیزی جز گرفتگی لوله فاضلاب اشپزخانه نخواهد بود. شیب استاندارد و مناسب برای شما به طور تقریبی ۰ تا ۵ درصد خواهد بود. رایج ترین اندازه آن شیب با ۲ درصد است.

 

نحوه اتصال لوله های آشپزخانه نیز باید مطابق با استاندارد باشد

شما می توانید انواع لوله ها را برای ساختمان خود انتخاب کنید، اما مناسب ترین آن برای شما نوع فشار ۶ و یا فشار ۱۰ خواهد بود. برای هر سمت خانه نیز باید از لوله های عمودی استفاده کرد که قطر آنها کمتر از ۱۱۰ میلی متر باشد. مطابق با استاندارد برای لوله کشی آشپزخانه بیشتر از اتصال های ۴۵ درجه استفاده می شود. همچنین می توانید از اتصالات و لوله های پلاستیکی و پلیمری نیز یرای داخل خانه استفاده کنید که به صورت روکار انجام می شود و مقاومت قابل قبولی نیز دارد. این لوله ها برای شیرآلات آشپزخانه بسیار مناسب است. به خاطر داشته باشید که برای اتصال لوله ها می توانید از چسب های مخصوص آنها استفاده نمایید و یا از مفاصل استفاده نمایید که آنها را به شکل یکپارچه در می آورد. البته ناگفته نماند که برای لوله کشی سینک مفاصل تحت فشار به یکدیگر متصل می شوند و برای اتصال محکمتر نیز از رینگ و یا واشر ها استفاده می کنند. شیوه دیگر که می توانید از آن بهره بگیرید استفاده از پوش فیت ها است. در این روش لوله های صاف با اندک مقدار فشار به داخل سوکت می روند و در انجا محکم و ثابت می شوند. این شیوه راحت ترین روش می باشد.

 

تصویری از انواع زانویی و چند راهی
                                                                                                           زانویی ها و چندراهی ها

 

طراحی سیستم لوله کشی ساختمان نیز کم اهمیت نیست

اگر خانه شما یک طبقه باشد خیالتان راحت است. چرا که طراحی این سیستم چندان چالش برانگیز نخواهد بود. کار زمانی سخت می شود که خانه شما داری چند طبقه باشد. در این  شرایط باید یک سری اصول استاندارد را در نظر داشته باشید:

 

 • تا حد امکان سعی کنید لوله کشی از قسمت زیر ساختمان انجام نشود. استفاده زا این روش دیگر یک شیوه سنتی است.
 • تا جایی که برایتان مقدور است سعی کنید از لوله کشی صاف استفاده نمایید.
 • بر روی لوله ها بادی دست کم ۱۵ سانتی متر بتن ریزی انجام دهید تا آنها را بپوشانید و مقاوم کنید.

 

تصویری از دو عدد آچار فرانسه و لوله مسی در حال سفت کردن

 

آشنایی با لوله های آب آشپزخانه

در آشپزخانه ها به هردو آب سرد و گرم نیاز داریم و طبیعی است که همیشه شاهد دو لوله در آنها هستیم. یک یاز لوله ها آب سر را با خود حمل می کند و لوله دوم نیز موظف است آب گرم را به قسمت های مورد نیاز انتقال دهد. وجود هردو ا سرد و گرم برای شیر آشپزخانه و لباسشویی بسیار مهم است. برای نظم بخشیدن به فضا و همچنین راحتی اتصال همیشه لوله های آب سرد و گرم را باهم و از یک مسیر نصب می کنند.

 

تصویری از تعدادی لوله پلیکا

 

چگونه از درستی لوله کشی آشپزخانه مطمئن شویم؟

بی شک نشتی در هر یک از قسمت های لوله کشی آشپزخانه بسیار دردسر ساز خواهد بود. عقل حکم می کند که قبل از استفاده حتما از درست بودن کار مطمئن شوید. اما سوالی که پیش می اید این است که چگونه اطمینان حاصل کنیم؟ در پاسخ به این سوال باید بگویم شما می توانید از دود استفاده کنید تا از باز بودن تمام راه های لوله ها مطمئن شوید. البته قبل از اتصال نیز باید از سالم بودن لوله ها اطمینان حاصل کنید. شما می توانید هوای فشرده شده را نیز جایگزین دود کنید. نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که این تست را تا پنج ساعت ادامه دهید. چرا که ممکن است در ساعات اول تست با وجود مشکل و نقص در لوله کشی متوجه آن نشوید.

 

تصویری از لوله کشی سینک ظرفشویی

 

نکات ممنوعه برای لوله های آشپزخانه

استفاده بسیار زیاد از مواد غذایی در سینک، شست و شوی مواد غذایی و … در سینک ها باعث می شود تا این قسمت از آشپزخانه به مرور زمان بو بگیرد که بسیار آزاردهنده است. همچنین ممکن است برای رفع گرفتگی لوله های فاضلابی آن از مواد اسیدی و شیمیایی استفاده کنید. قبول دارم تاثیر در لحظه و بسیار موثر این مواد وسوسه انگیز است. اما به خاطر داشته باشید که این مواد در صورت استفاده مکرر باعث پوسیدگی لوله ها می شود که ممکن است باعث نشتی لوله، سوراخ شدن آنها و … شود. توصیه می کنیم برای رفع این مشکل از راه حل های ساده تر و بی ضرر تر استفاده کنید. برای مثال می توانید از محلول جوش شیرین و نکم استفاده نمایید و یا از سرکه بهره بگیرید. همچنین برای شستن کف آشپزخانه نیز به جای مواد اسدی می توانید از محلول آب و صابن استفاده نمایید تا از این طریق عمر لوله کشی ساختمان خود را افزایش دهید.

 

تصویری از تمیز کردن سینک ظرفشویی

 

نکات مهم در لوله کشی استاندارد

 

 1. به منظور افزایش استحکام اتصالا از بست و یا سیم استفاده نمایید.
 2. برای چسابدن لوله های پولیکا از چسب های مخصوص این کار که بسیار قوی هم هستند، استفاده نمایید.
 3. کیفیت را فدای ارزان بودن نکنید. هرچه قدر که نیاز دارید هزینه کنید چرا که در صورت بروز هر گونه مشکلی خسارت های زیادی برایتان به جای خواهد موند.
 4. برای لوله کشی زیر ساختمان از لوله های گالوانیزه استفاده نکنید.
 5. در نقشه لوله کشی هیچ گونه دستکاری نکنید.
 6. عوض کردن اتصالات و نصب لوله ها و … را به فصل زمستان موکول نکنید چرا که احتمال یخ زدن آب و ترکیدن لوله ها وجود دارد.
 7. تست صحت لوله ها را قبل از نصب سینک و لوازم آشپزخانه انجم دهید.
 8. حتما برای قسمت های باز لوله ها از درپوش ها استفاده کنید.

انجام تمامی امور لوله کشی ساختمان توسط تیم حرفه ای شرکت تاسیساتی مردانی

میدان هروی و مناطق شمال و شمال شرفی تهران

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *